Będzie przetarg na długo wyczekiwany Park Linearny Suwak na Służewcu

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaPark Suwak - wizualizacja

Wzdłuż linii kolejowej przy ulicy Suwak powstanie centrum rekreacji ze ścieżką rowerową, ławkami i ogrodami deszczowymi. Wydeptane ścieżki zamienią się w alejki i drogi rowerowe. Oprócz ławek, będą też leżaki, łąka kwietna czy piasek. Jeszcze w lipcu zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie długo wyczekiwanego przez mieszkańców parku.

Plan na park linearny przedstawił Zarząd Zieleni. Według niego w 2021 roku zostanie wykonany projekt, prace budowlane rozpoczną się w 2022 roku, a zakończą latem 2023 roku. Obecnie teren między blokami, biurowcami i hotelem a linią kolejową przy ulicy Suwak jest zaniedbany. "Docelowo ma stać się miejscem pełnym zieleni i estetycznej małej architektury, w którym będzie można odpocząć obok łąki kwietnej, na ławce lub leżaku, swobodnie przejechać rowerem, a nawet poopalać się na piasku" - zapewnia w komunikacie ratusz.

Ścieżka rowerowa połączy trzy dzielnice

Na terenie parku o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych pojawią się alejki z nawierzchni mineralnej i ścieżka rowerowa. "Kluczowe jest pogodzenie potrzeb różnych grup mieszkańców, a jednocześnie zadbanie o ich bezpieczeństwo, dlatego alejki i ścieżka rowerowa będą wyraźnie rozdzielone żywopłotem z krzewów liściastych. Usunięte zostaną pozostałości po ogródkach działkowych – ogrodzenia, fundamenty i stara altana letniskowa" - wymieniają urzędnicy.

Alejki nowego parku zostaną wykonane z nawierzchni mineralnej. Okoliczni mieszkańcy będą mieć ułatwione zejście do parku z budynków położonych nieco wyżej, a osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pochylni. Po spacerze będzie można odpocząć na jednej z 60 ławek, drewnianych leżakach czy hamakach. Cały park zostanie oświetlony z wykorzystaniem fotowoltaiki i mając na względzie ograniczenie zanieczyszczenia światłem.

Ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej połączy trzy dzielnice – Ursynów, Mokotów i Ochotę. Będzie zaczynała się przy ul. Suwak, w pobliżu stacji PKP Służewiec, a kończyła przy Woronicza. Rowerzyści będą mogli skorzystać ze stojaków rowerowych i wiat.  

Park Suwak - mapkaUM Warszawa

Drzewa, krzewy i ogrody deszczowe

Ratusz podkreśla, że bardzo istotnym elementem nowego zagospodarowania tego terenu będzie zieleń. W planach jest posadzenie 50 drzew (w tym 25 owocowych), o obwodach 16 i 18 cm. "Pojawią się m.in. klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity, ozdobne odmiany jabłoni, czereśnia ptasia. Kwitnące drzewa owocowe będą cieszyły oczy mieszkańców, ale również stanowiły źródło pożywienia dla ptaków późną jesienią i wczesną zimą" - wymienia ratusz.

Na powierzchni 4200 metrów kwadratowych posadzone zostaną krzewy, m.in: derenie, forsycje, ligustry, irgi, hortensje, wiciokrzewy, jaśminowce, róże, lilaki i pęcherznice. A na 3000 metrach kwadratowych pojawią się byliny i trawy. "Przewidziano, m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka czy dzwonki szerokolistne. Z traw ozdobnych pojawią się: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Warto podkreślić, że w parku wysiana zostanie łąka kwietna, która będzie oazą dla zapylaczy – koszenie w tym miejscu zostanie ograniczone do niezbędnego minimum" - zapewnia urząd.

Naturalne zagłębienia terenu zostaną zagospodarowane w formie ogrodów deszczowych, które obsadzone będą roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania. Osoby, które interesują się przeszłością Służewca, będą mogły dowiedzieć się więcej z tablic informacyjnych, których treść będzie nawiązywać do powojennej historii tego dawniej rolniczego obszaru, zaczynającej się w 1951 roku, gdy rząd PRL podjął decyzję o utworzeniu tzw. Służewca Przemysłowego.

Inicjatywę stworzenia Parku Linearnego Suwak zgłosiło stowarzyszenie "Lepszy Służewiec". Pomysł od początku wspierał Zarząd Zieleni Warszawy. Jest on również popierany m.in. przez Fundację "Rodzic w mieście".  Park budowany będzie w ramach zadania inwestycyjnego "Parki linearne", na które Rada Warszawy przyznała 8 milionów złotych.  

Informowaliśmy o otwarciu Parku Zachodniego w Warszawie:

Park Zachodni został otwarty po remoncie
Park Zachodni został otwarty po remoncieMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości