Dwie firmy zaprojektują zieloną Marszałkowską

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plW 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej (wideo arichiwalne)

Zarząd Dróg Miejskich wybrał firmy, które przygotują projekt przebudowy ulicy Marszałkowskiej. Jedna zajmie się odcinkiem między placem Konstytucji a Nowogrodzką, druga będzie projektować fragment od Królewskiej do placu Bankowego. Całość kosztować będzie ponad 700 tysięcy złotych.

Oferty poznaliśmy pod koniec marca. Na przygotowanie projektu wykonawczego zielonej Marszałkowskiej chętnych było pięć firm. ZDM zazwyczaj wyboru dokonuje w ciągu 30 dni, jednak zainteresowani wysłali dużą liczbę zapytań. "W efekcie drugie tyle czasu zajęło nam udzielanie odpowiedzi. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że projekt fragmentu. Marszałkowskiej między placem Konstytucji a Nowogrodzką przygotuje Polska Inżynieria z Warszawy (za 485 tysięcy złotych brutto), zaś rozmieszczenie zieleni od Królewskiej do placu Bankowego zaprojektuje Kom-projekt z Makowa Mazowieckiego (za 243 tys. zł brutto)" - podali drogowcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wybrani w przetargu projektanci będą mieli rok na przygotowanie szczegółowego projektu wykonawczego, podstawy do wyłonienia w przetargu wykonawcy. Drogowcy spodziewają się, że Zielona Marszałkowska będzie gotowa w 2023 roku.

Dwa pasy jezdni, miejsca parkingowe i dużo, dużo zieleni

Projekt wykonawczy ma bazować na koncepcji Zielonej Marszałkowskiej przygotowanej przez Zarząd Zieleni. Podczas przygotowania była ona konsultowana z mieszkańcami. Według założeń, dodatkowa zieleń ma pojawić się w pasie dzielącym pomiędzy jezdniami i torowiskiem oraz wzdłuż chodników. Tam, gdzie to możliwe, pojawią nowe nasadzenia drzew, krzewów i żywopłotów. Po wdrożeniu zmian, jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a na prawym pasie wyznaczone będą miejsca parkingowe.

Drogowcy przypominają, że ten projekt jest częścią pakietu zmian w centrum. "Zmiany usprawnią poruszanie się pieszym i rowerzystom - ulica Marszałkowska stanie się im bardziej przyjazna. Dla pieszych powstaną dodatkowe przejścia przy ulicach Żurawiej i Wilczej, przewidziana jest też rezerwa pod nowa zebrę na Osi Saskiej. Z kolei rowerzyści na odcinku od placu Konstytucji do ronda Dmowskiego zyskają trasę po obu stronach ulicy, w tym po zachodniej stronie aż do placu Bankowego" - czytamy w komunikacie.

W projekcie mają też zostać określone jednolite zasady lokalizacji ogródków gastronomicznych i stref, w których dopuszczone będzie usytuowanie reklam. Na chodnikach projektant wydzieli strefy funkcjonalne, główny ciąg pieszy ma być czytelny, a obok ma znajdować się dodatkowa strefa przeznaczona na ogródki.

ZDM wybrał firmy, które sporządzą projekt przebudowy MarszałkowskiejZDM

Zmiany przy rondzie Dmowskiego

Co z odcinkiem Marszałkowskiej, który znajduje się między dwoma fragmentami objętymi konkursem? Rejon między Nowogrodzką a Widok zmieni się w wyniku budowy przejść naziemnych wokół ronda Dmowskiego. Samo rondo rozstanie rozkopane w ramach generalnego remontu linii średnicowej, który zapowiadają kolejarze, dlatego tutaj ratusz nie planuje na razie zmian.

Na wysokości placu Defilad (wzdłuż zachodniej jezdni) ruszyła już budowa chodnika i ścieżki rowerowej. Jednocześnie trwają prace na dalszym odcinku (od Świętokrzyskiej do Królewskiej). Choć droga dla rowerów już tu jest, urzędnicy postanowili rozpłytować część chodnika, który zostanie zastąpiony zielenią. Jak mówił nam Jakub Dybalski z ZDM, ścieżka pojawi się także po drugiej stronie tego fragmentu Marszałkowskiej. - Zostanie zbudowana w ramach realizacji jednego z projektów do budżetu partycypacyjnego - mówi Dybalski.

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM