Organizator musiał zwiększyć limit. Trzy tysiące biegaczy wystartuje w Biegu Konstytucji

Bieg Konstytucji 3 Maja
29. Bieg Konstytucji 3 Maja (wideo z 2019 roku)
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
We wtorek startuje Bieg Konstytucji 3 maja. Biegacze wezmą udział w rywalizacji po raz pierwszy po przerwie spowodowanej pandemią. Będą utrudnienia w ruchu w rejonie Łazienek Królewskich i Parku Agrykola.

Bieg Konstytucji 3 Maja rozpocznie się we wtorek o godzinie 11. Start i meta zlokalizowane są na ulicy Myśliwieckiej. Trasa będzie prowadziła ulicami: Rozbrat, Książęcą, Alejami Ujazdowskimi, Agrykola, Szwoleżerów, Kawalerii. Biegacze mają do pokonania dystans pięciu kilometrów. Ratusz podaje, że trasa uzyskała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Początkowo zakładano limit 2,5 tysiąca miejsc, ale po jego wyczerpaniu organizatorzy udostępnili kolejne 500. Organizator deklarował, że zapisy potrwają do 2 maja na stronie imprezy (w poniedziałek rano strona nie działała). Wziąć udział może każdy, kto w dniu biegu ukończył 13 lat - osoby nieletnie potrzebują zgody rodziców.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Trasa Biegu Konstytucji 3 Maja
Trasa Biegu Konstytucji 3 Maja
Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Wyniki będą liczyły się w Lidze Mistrzów Warszawy

Organizatorami biegu są Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja "Maraton Warszawski". Oficjalna koszulka tegorocznej edycji biegu ma stylizowany napis "Vivat Maj, 3 Maj". W wydarzeniu weźmie udział grupa rekonstrukcyjna w strojach z epoki.

Bieg wystartuje wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska. - 3 maja będzie wspaniałym dniem do świętowania i wiwatowania w Warszawie. To nie tylko rocznica uchwalenia konstytucji, ale też jubileuszowy, trzydziesty bieg, a w dodatku jedna z pierwszych takich imprez sportowych od wybuchu pandemii. Mamy się z czego cieszyć. Bądźmy tego dnia razem i stwórzmy atmosferę radosnego, biegowego święta - apeluje Kaznowska i zachęca też do kibicowania zawodnikom na trasie biegu.

Wyniki uczestników Biegu Konstytucji 3 Maja będą liczyły się w klasyfikacji Ligi Mistrzów Warszawy. W sumie są w niej uwzględnianie cztery starty z pięciu największych stołecznych imprez biegowych. Oprócz nadchodzącego biegu są to Półmaraton i Maraton Warszawski oraz Bieg Powstania i Bieg Niepodległości.

- Po raz pierwszy Bieg Konstytucji organizowany jest wspólnie przez Aktywną Warszawę i Fundację Maraton Warszawski, w imieniu obu organizatorów mogę zapewnić, że będzie to wydarzenie wyjątkowe. Po pandemicznej przerwie wracamy do biegania z nową energią i nowymi pomysłami. Bieg jest częścią nowej rywalizacji dla stołecznych biegaczy - Ligi Mistrzów Warszawy - którego formuła pozwala każdemu biegaczowi na porównywanie swojej formy i umiejętności z innymi biegaczami w swojej kategorii wiekowej - zapowiada prezes Fundacji Maraton Warszawski Marek Tronina.

Bieg Konstytucji 3 Maja (zdj. ilustracyjne)
Bieg Konstytucji 3 Maja (zdj. ilustracyjne)
Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Utrudnienia w ruchu na Powiślu

Największe utrudnienia w ruchu czekają kierowców na Myśliwieckiej, gdzie w okolicy Stadionu Miejskiego Legii Warszawa zorganizowane będzie centrum imprezy wraz ze startem i metą. Cała ulica będzie zamknięta w godzinach 9-14.30. Już od poniedziałku będzie obowiązywał zakaz parkowania i postoju wzdłuż ulicy oraz w zatokach (2 maja od godziny 20:00 do 3 maja do około godziny 16:00).

Nieco później zamykane będą ulice na trasie biegu. Rozbrat i Książęca będą niedostępne w godzinach 10:30-11:45.

W Alejach Ujazdowskich zamknięta zostanie jezdnia wschodnia, po której odbywa się ruch w stronę ronda de Gaulle'a. Oznacza to, że Ujazdowskie oraz plac Trzech Krzyży i plac na Rozdrożu będą w tym kierunku nieprzejezdne w godzinach 10:30-11:50. Urzędnicy zalecają objazd przez Marszałkowską. Przez cały czas trwania biegu jezdnia w kierunku Mokotowa będzie dostępna dla kierowców i komunikacji miejskiej.

Ulica Agrykola będzie zamknięta w godzinach 10:40-12:10, ulice Szwoleżerów i Kawalerii będą wyłączone z ruchu w godzinach 10:40-12:20.

Ratusz zastrzega, że podane godziny wyłączania ulic z ruchu są orientacyjne.

Czytaj także: