"Im więcej adresówek, tym mniej zwierząt w schroniskach"

shutterstock_2083914988
Dla zwierząt huczna zabawa w Sylwestra to prawdziwy koszmar. Eksperci radzą, jak przetrwać
Źródło: Renata Kijowska/Fakty TVN
Na warszawskich ulicach pojawiły się plakaty promujące akcję "Na sylwestra podaruj psu adresówkę". To najprostszy sposób na oznakowanie psa. Kiedy przestraszony hukiem petard zwierzak ucieknie, dzięki "adresówce" łatwo skontaktować się z jego opiekunem.

Akcję przeprowadza fundacja Trop Warszawa, którą wspomogła ilustratorka Diana Karpowicz.

Tomasz Koper z Trop Warszawa powiedział, że adresówka jest najlepszym, najprostszym i najtańszym sposobem oznakowania psa i w razie ucieczki zwierzęcia połączenia opiekuna ze znalazcą.

- Jest niestety niedoceniana i mało psów ją ma. Z naszych doświadczeń wynika, że psy, mając adresówkę, bardzo szybko wracają do opiekunów. Oczywiście są też chipy, ale proszę sobie wyobrazić sytuację, że znajdujemy psa w nocy, w trudnym terenie. Trudno wtedy znaleźć czynną lecznicę weterynaryjną. A adresówka rozwiązuje ten problem. Można natychmiast zadzwonić do opiekuna zwierzaka - powiedział przedstawiciel fundacji.

Plakat promujący akcję "Na sylwestra podaruj psu adresówkę"
Plakat promujący akcję "Na sylwestra podaruj psu adresówkę"
Źródło: Fundacja Trop

Mały koszt, znaczna korzyść

Zaznaczył, że można oczywiście kupić adresówkę w sklepach dla zwierząt i nie są to duże koszty, ale łatwo też zrobić ją samemu.

- Wystarczy na obroży napisać aktualny numer telefonu albo za pięć złotych kupić zwykły plastikowy breloczek - przekazał.

Podkreślił, że chciałby, aby w każdym mieście urzędy miasta zrobiły podobną kampanię, bo jest to również ważne dla instytucji, które prowadzą schroniska dla zwierząt. - Im więcej takich adresówek, tym mniej zwierząt w schroniskach - dodał.

Fundacja Trop Warszawa zajmuje się zabezpieczaniem psów w potrzebie, głównie psów lękliwych, które trzeba złapać, żeby zacząć im pomagać. Zbiera także fundusze na kastrację, bo to jedyny sposób, aby ograniczyć bezdomność zwierząt.

Koper podkreślił, że fundacja nie zajmuje się szukaniem psów. - My instruujemy opiekunów, jak odszukać zaginione zwierzę – powiedział.

Huk petard stresuje zwierzęta

Sylwester to czas świętowania, radości i wystrzałowej zabawy. Jednak dla zwierząt ta noc może stać się horrorem. Huk fajerwerków, błyski świateł i wszechobecny chaos wywołują u nich stres, a niekiedy panikę.

Specjaliści radzą, aby w tym czasie nie zostawiać zwierząt domowych samych, przygotować im bezpieczne miejsce, zasłonić okna i włączyć muzykę. Zabezpieczyć dom i ogród, by zwierzę nie uciekło w panice (najlepiej, żeby miało na sobie adresówkę). Należy także zaplanować spacery przed największym natężeniem wystrzałów. Można także skonsultować się z weterynarzem, który zaproponuje wsparcie farmakologiczne.

Czytaj także: