Nowa ekspresówka ze stolicy nad morze. Mogą ruszać prace na kolejnym odcinku

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
GDDKiANa odcinku S7 Modlin - Czosnów trwają już prace

Jest pozwolenie na rozpoczęcie budowy kolejnego odcinka trasy S7 Płońsk - Czosnów. Wojewoda mazowiecki wydał decyzję dotyczącą 12-kilometrowego odcinka pomiędzy Załuskami a Modlinem. Drogowcy przewidywali, że prace zakończą się latem 2025 roku, jednak wykonawca oczekuje wydłużenia terminu na realizację inwestycji.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wojewoda mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na około 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 pomiędzy Załuskami a Modlinem. Etap prac projektowych został już zakończony i możliwe jest rozpoczęcie robót w terenie. Wkrótce nastąpi przekazanie wykonawcy placu budowy.

Drogowcy dodają też, że decyzja ZRID oznacza rozpoczęcie procedur związanych w wypłatą odszkodowań dla właścicieli nieruchomości, które przejęto pod budowę trasy. Postepowania w tej sprawie prowadzi wojewoda mazowiecki.

Decyzja wojewody dotyczy jednego z trzech nowych odcinków S7 na północ od stolicy. W ramach tego etapu inwestycji powstanie około 12 kilometrów drogi o przekroju dwujezdniowym z trzema pasami ruchu. Planowane są tu dwa węzły drogowe: Załuski i Ostrzykowizna. Projekt zakłada również budowę dróg równoległych do obsługi przyległego terenu, a także urządzeń ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Wykonawca oczekuje wydłużenia kontraktu

Za prace budowlane będzie odpowiadała firma Mostostal Warszawa. Koszt realizacji kontraktu to 636 milionów złotych. GDDKiA podaje, że zakończenie prac przewidywane jest latem 2025 roku. Obecnie termin stoi jednak pod znakiem zapytania, ponieważ wykonawca złożył roszczenia, w których oczekuje wydłużenia czasu na ukończenie oraz dodatkowych środków finansowych.

"Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót" - wyjaśniają drogowcy w komunikacie.

S7 od stolicy do granicy Mazowsza

W ramach budowy S7 między Płońskiem a Czosnowem trwają już prace na odcinku Modlin - Czosnów. Ten etap inwestycji rozpoczął się we wrześniu tego roku. Z kolei dla fragmentu Płońsk - Załuski trwa postępowanie administracyjne w sprawie uzyskania zezwolenia na rozpoczęcie realizacji inwestycji. Drogowcy podają, że spodziewają się jej wydania w marcu 2023 roku.

Tuż przed świętami zniknęły ostatnie ograniczenia w ruchu na nowym odcinku S7 Napierki - Płońsk, czyli 71-kilometrowym fragmencie ekspresówki, kończącym się przy granicy województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Kierowcy mają już do dyspozycji jezdnię w pełnym zakresie i z dopuszczalną prędkością 120 km/h dla pojazdów osobowych.

S7 Napierki - PłońskGDDKiA

Planowana jest z kolei budowa nowego odcinka S7 Czosnów - Kiełpin - Warszawa. Jak informuje GDDKiA, trwa przygotowanie dokumentów niezbędnych do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę trasy. "Po przyznaniu środków finansowych ogłosimy postępowanie przetargowe na realizację zadania. Natomiast dla zadania Kiełpin - Warszawa przygotowujemy dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji ZRID" - czytamy w komunikacie.

Drogowcy przypominają, że w listopadzie 2021 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpatrzył odwołania od decyzji środowiskowej dla budowy tego odcinka według wariantu II. Dzięki temu możliwe jest staranie się o pozyskanie finansowania na realizację inwestycji. Harmonogram prac zostanie podany, gdy uda się zdobyć pieniądze.

Informowaliśmy także o otwarciu nowego odcinka S7 Lesznowola - Warszawa Lotnisko:

Budowa trasy S7 (odcinek A, wideo z 19 sierpnia 2022 roku)
Budowa trasy S7 (odcinek A, wideo z 19 sierpnia 2022 roku) GDDKiA

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości