Na Czerniakowskiej szykują się duże zmiany. W pobliżu niewygodnej kładki przy ul. Chełmskiej wyznaczone zostanie przejście dla pieszych. Drogowcy zapewniają, że nie sparaliżuje ruchu kołowego i może być gotowe już w najbliższe wakacje.
Obecnie pieszy chcący przejść na drugą stronę Czerniakowskiej muszą korzystać z wysokiej na ponad pięć metrów kładki. Dla rodziców z dziećmi, osób starszych czy z niepełnosprawnościami stanowi to nie lada wyzwanie, bo w pobliżu nie ma windy ani pochylni.
Okoliczni mieszkańcy od lat domagali się zmian. W końcu ich postulaty zostaną zrealizowane.
Pasy i przejazdy rowerowe
Projekt nowej "zebry" został już zatwierdzony. Oprócz pasów dla pieszych, wymalowane zostaną też przejazdy rowerowe. Wszystko znajdzie się po południowej stronie wlotu ul. Chełmskiej, w pobliżu istniejącej kładki.
"Zmodernizowana sygnalizacja świetlna będzie działać w pełnej akomodacji" – zapowiada Zarząd Dróg Miejskich. Oznacza to, że długość świateł będzie dostosowana do natężenia ruchu.
"Dodatkowo, dzięki korekcie łuków skrzyżowania, uspokojony zostanie ruch w tym miejscu, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa pieszych" – dodaje. Skończyć ma się również nielegalne parkowanie. Wszystko dzięki biało-czerwonym słupkom blokującym, które będą ustawione w rejonie skrzyżowania.
Bez utrudnień w ruchu
Czy wyznaczenie pasów ograniczy ruch pojazdów kołowych? ZDM przekonuje, że nie spodziewa się zauważalnych zmian w przepustowości. "Ruch na wlocie ul. Czerniakowskiej w kierunku południowym będzie dozowany przez skrzyżowanie z ulicą Gagarina. Również w przeciwnym kierunku przepustowość ulicy ogranicza skrzyżowanie z Gagarina" – wyjaśniają drogowcy.
I dodają, że wprowadzane zmiany pozwolą na rozładowanie zatoru, jaki tworzy się przed tym skrzyżowaniem w godzinach szczytu.
Przetarg na przejście przez Czerniakowską został przez ZDM ogłoszony w listopadzie, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Zwycięzcą i wykonawcą dokumentacji jest firma Siemens.
CZYTAJ TAKŻE: Gigantyczne badanie przejść w stolicy. Nie są bezpieczne.
Niebezpieczne przejścia w stolicy
kw/mś
Źródło zdjęcia głównego: ZDM