Obchody rocznicy katastrofy. Utrudnienia przez cały dzień

Obchody 5
Źródło: TVN24
W piątek w Warszawie odbywają się uroczystości związane z piątą rocznicą katastrofy smoleńskiej. Mieszkańcy stolicy przez cały dzień muszą liczyć się z utrudnieniami m.in. na Krakowskim Przedmieściu. Sprawdź, gdzie jeszcze należy spodziewać się zmian w komunikacji.

Ok. godz. 9, przed Pałacem Prezydenckim, gdzie przed pięcioma laty tłumnie zbierali się warszawiacy, rozpoczęły się obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej organizowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

W dzień przed pałacem mają odbyć się koncerty i pokazy filmowe. Zebrani modlą się. O godzinie 12.00 odmówili Anioł Pański.

Zamknięte Krakowskie

Po 8.00 wyłączono z ruchu odcinek Krakowskiego Przedmieścia pomiędzy ul. Miodową a ul. Królewską - informowała Komenda Stołeczna Policji.

Autobusy jeżdżą objazdem przez plac Piłsudskiego. Zmiany dotyczą linii 116, 178, 180, 503, 518 (obu kierunkach), 128 i 175 (w kierunku pętli Szczęśliwice, Lotnisko Chopina) oraz 222 (w obu kierunkach).

- Na objeździe nie ma korków. Ruch odbywa się normalnie - relacjonował Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Zmian w komunikacji można się spodziewać aż do godz. 22.00.

Autobusy na objazdach

Krakowskie Przedmieście

UROCZYSTOŚCI W POLSCE I ROSJI - RELACJĘ Z OBCHODÓW 5. ROCZNICY KATASTROFY ZNAJDZIESZ NA TVN24.PL.

Od rana przed Pałacem Prezydenckim trwał montaż sceny. Ustawiane były także bramki:

Przygotowania do uroczystości

Z kolei na placu Piłsudskiego odsłonięto już okrąg z portretami ofiar. To wystawa zorganizowana przez Muzeum Historii Polski. Będzie można ją oglądać do 29 kwietnia.

"Smoleńskie portrety" na placu Piłsudskiego

Smoleńskie portrety na placu Piłsudskiego

Policyjna infolinia

W związku z tym, że utrudnienia mogą pojawić się także w innych rejonach miasta, Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną infolinię o utrudnieniach w ruchu drogowym. Informacje będzie można uzyskać od godz. 7.00 pod numerem: 22 60-38-038.

Plan obchodów 5

Kolejnych dużych zmian należy się spodziewać po południu.

Marsz z portretami

O godz. 14.00 odbędzie się zgromadzenie publiczne w rejonie pl. Trzech Krzyży, a następnie przemarsz na trasie: pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście, przed Pałac Prezydencki. To "IV Marsz z Portretami Poległych pod Smoleńskiem", który organizują Solidarni 2010.

Od godz. 14.00 zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji - ostrzega ZTM.

W pierwszym etapie, gdy nieprzejezdny będzie pl. Trzech Krzyży, na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii E-2, 116, 180, 222 i 503 (w kierunku pętli Nowe Bemowo, Chomiczówka, Bielańska, Konwiktorska), 108 (w obu kierunkach) oraz 118 i 166 (w kierunku pętli Bródno-Podgrodzie, pl. Hallera).

W etapie drugim, gdy nieprzejezdny będzie pl. Trzech Krzyży i Nowy Świat wraz z rondem de Gaulle’a swoje trasy, w obu kierunkach, zmienią autobusy linii E-2, 116, 118, 127, 128, 166, 171, 175, 180, 222 i 503.

W kolejnym etapie, gdy nieprzejezdny będzie Nowy Świat (od ronda de Gaulle’a) oraz Krakowskie Przedmieście trasy zmienią autobusy linii E-2, 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 (w obu kierunkach).

Państwowe uroczystości

Uroczystości związane z 5. rocznicą katastrofy smoleńskiej trwają od rana w różnych miejscach.

W piątek przed godz. 8 marszałek Radosław Sikorski oraz wicemarszałkowie uczcili pamięć parlamentarzystów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów - ofiary katastrofy oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który również zginął pięć lat temu. Wcześniej w kaplicy w Nowym Domu Poselskim odprawiona została msza święta w intencji ofiar.

Uroczystości w Sejmie

Na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach rozpoczęły się w piątek ok. godz. 8.20 oficjalne uroczystości upamiętniające 96 ofiar katastrofy. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, ministrowie jej rządu, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Sejm reprezentuje wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD).

Podczas uroczystości odczytano nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem wieńce. W godzinę katastrofy - o godz. 8.41 - odegrano utwór "Cisza".

Uroczystości na Powązkach

Po godz. 9.00 w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej WP prezydent Bronisław Komorowski złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, w której pięć lat temu zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

O godz. 11.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się msza święta. Odbędzie się także koncert – fragmenty "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Prezydent Komorowski w Świątyni Opatrzności Bożej

Obchody PiS

Własne obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej organizuje w piątek PiS. Rozpoczęły się o godz. 8.00 mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.

O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim odbył się apel pamięci; następnie politycy PiS złożyli kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim.

Jarosław Kaczyński na Powązkach

Przed godz. 17.00 ze sceny przed Pałacem Prezydenckim ma przemawiać prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O godz. 19.00 odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Stąd wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy Apel Jasnogórski.

Uroczystości smoleńskie na ulicach Warszawy
Uroczystości smoleńskie na ulicach Warszawy
Źródło: tvnwarszawa.pl

5. rocznica katastrofy

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wasze wspomnienia sprzed 5 lat - czytaj więcej na portalu Kontakt24.

PAP/jb/ec/su/ran/lulu

Czytaj także: