Manifestacje wyruszą sprzed budynków ministerstw: skarbu państwa, pracy i polityki społecznej, transportu, gospodarki, zdrowia, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Związkowcy przejdą przez centrum miasta i udadzą się przed Sejm.
Tam rozbiją miasteczko namiotowe. Zwołane przez Solidarność zgromadzenie, będzie trwać przez cztery dobry bez przerwy.
ZGROMADZENIA O 10.00
KK NSZZ "Solidarność" rozpocznie zgromadzenie o 10.00 obok Ministerstwa Pracy przy ul. Nowogrodzkiej i przejdzie ul. Bracką, przez plac Trzech Krzyży na ul. Wiejską. Wymarsz z ul. Nowogrodzkiej od 14.00. Zgromadzenie ma zakończyć się o 17.00.
"Solidarność" manifestować będzie również przed ministerstwem skarbu przy ul. Kruczej. Zbiórka o 10.00. Związkowcy przejdą po godz. 14.00 ul. Żurawią na plac Trzech Krzyży i ul. Wiejską przed Sejm. Zgromadzenie ma zakończyć się o 19.00.
ZGROMADZENIA O 11.00
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zbierze się o 11.00 przed pałacem Kultury. O 11.30 przejdzie Emilii Plater, Al. Jerozolimskie, ul. Chałubińskiego przed ministerstwo transportu. Później przemarsz będzie kontynuowany ulicami: Chałubińskiego, Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem na pl. Trzech Krzyży i dalej przed Sejm. Zgromadzenie zaplanowane jest na godz. 11 .00 – 19.00.
OPZZ zbierze się również przed Ministerstwem Gospodarki na placu Trzech Krzyży o 11.00. O 13.30 ma przejść przed Sejm ulicą Wiejską. Zgromadzenie ma zakończyć się o 19.00.
ZGROMADZENIA O 12.00
Forum Związków Zawodowych rozpocznie swoje zgromadzenie o 12.00 przed ministerstwem zdrowia przy ul. Miodowej 15. Następnie przejdzie Traktem Królewskiej i ul. Wiejską przed Sejm. Zgromadzenie ma zakończyć się o 16.00.
FZZ spotyka się również o 12.00 przy ul. Rakowieckiej 2a, skąd ruszy o 13.30 w stronę ul. Puławskiej na pl. Unii Lubelskiej, by al. Szucha dojść do Al. Ujazdowskich i ul. Piękną dojść na ul. Wiejską. Pikiety zaplanowane są przed ministerstwem spraw wewnętrznych, ministerstwem sprawiedliwości i przed Sejmem. Zgromadzenie zakończyć ma się o 16.00.
Środowe manifestacje
Utrudnienia 11 września
ZOBACZ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI
Parkingi dla autokarów
Dla związkowców, którzy przyjadą do stolicy autokarami przygotowano parkingi: rejon ul. Bonifraterskiej, pomiędzy ul. Konwiktorską i ul. Długą, rejon ul. Batorego na wysokości MSW,rejon Al. Jerozolimskich na wysokości Muzeum Narodowego.
Później autokary będą czekać na demonstrantów w rejonie hali Torwar, ul. Gagarina, Chałubińskiego, Al. Solidarności i Sobieskiego.
Autobusy na objazdy
Jak podaje ZTM w przypadku braku przejezdności ulic, którymi będą przebiegać powyższe przemarsze, pojazdy komunikacji miejskiej kierowane będą najbliższymi, równoległymi, przejezdnymi ciągami ulicznymi.
ZTM ma na bieżąco informować mieszkańców o utrudnieniach na swojej stronie internetowej.
Policja w ubraniach cywilnych
W związku ze zgromadzeniami po raz pierwszy w zabezpieczeniu ich przebiegu będą brać udział policjanci wchodzący w skład Nieetatowego Zespołu Antykonfliktowego Komendy Stołecznej Policji.
- Policjanci będą w ubraniach cywilnych. Będzie ich można rozpoznać po kamizelkach odblaskowych koloru niebieskiego z napisem: „Policja – Zespół Antykonfliktowy” – informuje komenda stołeczna policji. W skład zespołu wchodzą policjanci pełniący służbę nieetatowo. Ich celem będzie dążenie do rozwiązania sytuacji kryzysowej bez użycia siły.
W czwartek i piątek spokojniej
Środa to dopiero początek maratonu manifestacji w Warszawie.
W czwartek, w godz. 11.30-14.00 przed ministerstwem edukacji zostanie zwołane zgromadzenie z udziałem około dwóch tysięcy osób, które przejdą al. Szucha i Al. Ujazdowskimi przed Sejm, gdzie dołączy do stacjonarnego zgromadzenia przeprowadzanego przez NSZZ Solidarność.
W piątek, 13 września, w godz. 17.00-20.00 jedno ze zgromadzeń zwołanych przez osobę prywatną przejdzie sprzed Sejmu RP przez pl. Trzech Krzyży pod Pałac Prezydencki.
W sobotę 100 tys. związkowców?
Z kolei na sobotę, 14 września, zaplanowane są cztery zgromadzenia, które przejdą trasami: od ronda Dmowskiego do ronda de Gaulle’a (Kluby Gazety Polskiej), od placu Defilad do ronda de Gaulle’a (OPZZ), od Stadionu Narodowego do ronda de Gaulle’a (Forum Związków Zawodowych), a także od Sejmu RP do ronda de Gaulle’a (KK NSZZ Solidarność). Po połączeniu przejdą one Traktem Królewskim do pl. Zamkowego. Organizatorzy przewidują, że w zwołanych przez nich w sobotę demonstracjach weźmie udział łącznie do 100 tysięcy osób.
Piotr Duda był gościem "Faktów po Faktach"
O co walczą?
Związkowcy domagają się dialogu społecznego, wycofania zmian w Kodeksie pracy, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą, aby odwołać ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i pozbawić go funkcji przewodniczącego Komisji Trójstronnej.
Chcą też, by rząd wycofał się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.
Związkowcy 26 czerwca zawiesili prace w Komisji Trójstronnej. W lipcu trzy centrale powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.
Sierpniowy protest służb mundurowych:
lata/ran
Mundurowi protestują