Mieszkańcy poszli na spacer, urząd zmienia projekt Bartóka

Zwężą ul. Bartóka
Zwężą ul. Bartóka
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Zwężą ul. BartókaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Co w innych częściach miasta działa, na Ursynowie wciąż się nie udaje. Dzielnica zmienia właśnie projekt z budżetu partycypacyjnego, wybrany przez mieszkańców, powołując się na... głosy mieszkańców. Autor nie kryje oburzenia.

To kolejna odsłona ursynowskich zmagań z ideą partycypacji. Tym razem poszło o ulicę Bartóka, która zgodnie z wybranym przez mieszkańców projektem, miała być zwężona do jednego, trzymetrowego pasa w każdą stronę, a na jej środku miały powstać azyle. Takie było główne założenie projektu dla Bartóka i Jarzębowskiego (zgłoszonego w pakiecie między innymi z Cynamonową i Dereniową). Został wybrany w budżecie partycypacyjnym na 2016 rok.

W grudniu pisaliśmy, że powstał już projekt. Prace poprzedziły jednak spacery z mieszkańcami. Odbyły się w styczniu i lutym.

Dominuje brak akceptacji

"Mimo niesprzyjającej aury, pojawiło się kilkadziesiąt osób z najbliższych okolic, które są zainteresowane przyszłością organizacji ruchu w tym rejonie. Dominującą opinią przekazaną podczas spaceru, a także listownie (m.in. mieszkańcy osiedla Stokłosy, Jary, Komitet Domowy Mieszkańców Osiedla Okaryny, mieszkańcy ul. Wokalnej) i elektronicznie (łącznie wypowiedziało się kilkaset osób) był brak akceptacji dla rozwiązań zgłoszonych w ramach projektu do budżetu partycypacyjnego" – czytamy na stronie urzędu dzielnicy.

- Spacery nie były konieczne, ale jeżeli otrzymujemy dużo głosów krytycznych ze strony okolicznych mieszkańców, to uznaliśmy, że trzeba to zweryfikować – dodaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Robert Kempa, burmistrz Ursynowa. Zapewnia, że władze dzielnicy przeanalizowały uwagi pod kątem poprawy bezpieczeństwa i zdecydowały, że projekt będzie zmieniony. Zamiast jednego pasa, zostaną dwa, choć węższe niż teraz. - Dwa samochody obok siebie na jezdni w danym kierunku się zmieszczą, autobusy już nie – tłumaczy burmistrz.

W projekcie była też mowa o szerokich azylach. Zamiast tego chodnik przy obu przejściach podziemnych ma być poszerzony, a na wysokości Wokalnej oraz Bartóka 8 pojawią się zebry i azyle.

Rowerzyści poczekają

Nowa koncepcja, uwzględniająca uwagi mieszkańców ma być gotowa w czerwcu tego roku i wejść jeszcze w życie w 2017. Ale będzie potrzebny drugi etap – budowa drogi rowerowej. Urząd - to kolejna fundamentalna zmiana w projekcie - rezygnuje bowiem z pasów rowerowych na jezdni.

Droga nie powstanie jednak prędko, bo to będzie się wiązało z przebudową całej ulicy, wymianą latarni i oświetlenia. To zaś będzie wymagało... nowego projektu i oszacowania kosztów. – Na pewno ten etap nie będzie realizowany w tym roku – zaznacza Kempa.

- Po co to całe przedstawienie, skoro potem pan burmistrz przychodzi i mówi, że to było tak tylko na niby? Tylko dlatego, że szantażuje go lokalna partia polityczna, która zbiegiem losu jest języczkiem u wagi w rządzącej koalicji. Jasna sprawa, możecie nie realizować projektów, róbcie sobie co chcecie w tym waszym politycznym folwarku, tylko nie nazywajcie tego budżetem partycypacyjnym ani obywatelskim. Bo tracimy w ten sposób główny cel, jaki przyświecał całej tej inicjatywie: mieszkańcy mieli zaufać urzędnikom i przekonać się, że warto się zaangażować, bo można mieć na coś wpływ - denerwuje się autor projektu Radosław Wałkuski, w rozmowie z portalem haloursynow.pl.

Budżet jak farsa

To nie pierwsze kontrowersje wokół budżetu partycypacyjnego na Ursynowie. Jak pisaliśmy, w 2014 roku. całą pulę – trzy mln złotych - zgarnął projekt stworzenia ośrodka dla osób niepełnosprawnych. Jego pomysłodawcy podejrzewani byli o nieuczciwe zbieranie podpisów poparcia dla inwestycji, a dzielnicowa radna Ewa Cygańska (Nasz Ursynów) o lobbowanie w urzędzie dzielnicy i przepuszczenie projektu przez sito weryfikacji.

W drugiej edycji mieszkańcy opowiedzieli się za uspokojeniem ruchu na ulicy Stryjeńskich. Choć kawałek dalej droga i tak się zwęża, pomysł uspokojenia ruchu wywołał tak gwałtowne protesty, że ekipa Roberta Kempy wycofała się z niego rakiem, tłumacząc to budową obwodnicy.

ran/r

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl