Jak się poruszać po "węźle zespolonym"?

Pierwszy przejazd obwodnicą
Pierwszy przejazd obwodnicą
fot. TomaszZieliński film:TVN24
Pierwszy przejazd obwodnicąfot. TomaszZieliński film:TVN24

Czytelnicy tvnwarszawa.pl pytają, dlaczego przy otwartej niedawno Południowej Obwodnicy Warszawy powstał "niekompletny" węzeł Al. Jerozolimskie. Narzekają na to także mieszkańcy Ursusa. Pokazujemy, jak będzie wyglądała docelowa organizacja ruchu w tym rejonie.

Otwarty niedawno odcinek drogi S2 między węzłem Konotopa a aleją Krakowską to na razie tylko niewielki fragment Południowej Obwodnicy Warszawy. Można nim przejechać tylko między tymi dwoma punktami. Po drodze mija się wprawdzie duży węzeł i szereg estakad, ale na razie nie można na nie wjechać. Kierowcy - także na forum tvnwarszawa.pl - zastanawiają się, jaka będzie docelowa organizacja ruchu.

Węzeł zespolony

Najwięcej wątpliwości budzi węzeł Aleje Jerozolimskie czyli skrzyżowanie Alei (DW 719) z POW (S2). Estakady obsłużą tu tylko jedną relację - kierowcy jadący do i z Piastowa oraz Pruszkowa będą mogli wjechać na POW w kierunku wschodnim (w stronę al. Krakowskiej) lub zjechać z niego w stronę tych miejscowości. W pozostałych kierunkach te dwie drogi w ogóle nie będą w tym miejscu połączone.

Ci, którzy jechali już POW, zastanawiają się dlaczego. Mylące jest również to, że pasy, które w przyszłości posłużą do zjazdu z POW na węźle Opacz, zaczynają się jeszcze przed węzłem Al. Jerozolimskie. Kierowcy zastanawiają się, czemu nie prowadzą w tym miejscu na żadną estakadę.

Jak tłumaczą drogowcy, brakujące relacje obsłużą dwa inne węzły w tym rejonie - Salomea i Opacz. Ten pierwszy to budowane właśnie skrzyżowanie Alei Jerozolimskich, ulicy Nowolazurowej i przyszłej nowej wylotówki na Kraków i Katowice (formalnie będzie to kolejny odcinek trasy S8, choć niepołączony bezpośrednio z istniejącym). Ten drugi to skrzyżowanie tejże wylotówki z POW.

Wszystkie trzy oddalone są od siebie mniej więcej o 2 kilometry, a dwa z trzech boków tego trójkąta tworzyć będą drogi ekspresowe - w nomenklaturze drogowców całość to tak zwany węzeł zespolony. Skrzyżowanie POW i Al. Jerozolimskich pełni w nim rolę węzła uzupełniającego.

Ursus chciał pełnego węzła

W 2005 roku, gdy miasto konsultowało z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad kształt przyszłych dróg, pojawił się oczywiście pomysł, by i w tym miejscu powstał pełen węzeł. Chciały tego władze dzielnicy Ursus. - W ramach uzgodnień, pismem burmistrza Ursusa wnioskowano o zaprojektowanie i wykonanie pełnego węzła w Alejach Jerozolimskich, umożliwiającego wjazd i zjazd mieszkańcom Ursusa - przypomina miejskie biuro drogownictwa.

Węzeł Aleje Jerozolimskietvn24.pl / Targeo

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wraz z projektantem i drogowcami z miasta uznała jednak, że budowa pełnego węzła oznaczałaby więcej budynków do rozebrania i działek do wykupienia, a także zwężała natężenie ruchu w Al. Jerozolimskich. Stanęło na dwóch estakadach.

Jak więc docelowo będziemy się poruszać po węźle zespolonym?

WYJAZD Z WARSZAWY

Planowane na 2015 rok otwarcie odcinka Salomea - Wolica będzie rewolucją nie tylko dla kierowców, ale też dla... dziennikarzy. Już nigdy o powrotach z wakacji, ferii czy świąt nie będą bowiem na żywo informować z Janek. Miejscowość, która przez kilka dekad stanowiła jeden z najważniejszych punktów na drogowej mapie Polski, zyska spokój. Kierowcy będą je omijać nową trasą na "ósemkę" i "siódemkę" wyjeżdżając kilka kilometrów dalej od Warszawy. O dawnych korkach przypomni im tylko skrzyżowanie ze starą "ósemką" - węzeł Janki.

Rolę wylotówki ze Śródmieścia przejmą wtedy Aleje Jerozolimskie. To będzie też najszybszy dojazd z centrum do POW oraz do autostrady A2 na zachód i - w dalszej przyszłości - na wschód. Wszystkie te kierunki obsłuży węzeł Opacz.

Po drodze do niego, minąć trzeba będzie węzeł Salomea. Nie trzeba będzie tu wykonywać żadnego manewru - ciąg główny poprowadzi kierowców z Al. Jerozolimskich na S8 (by kontynuować podróż Al. Jerozolimskimi, np. do Pruszkowa, trzeba będzie tu zjechać z głównego ciągu).

Będzie to szczególnie ważne dla tych, którzy będą chcieli dojechać POW do autostrady A2 w kierunku zachodnim. Nie będą bowiem mieli możliwości, by wjechać na POW bezpośrednio z Al. Jerozolimskich dwa kilometry dalej. Gdy GDDKiA nie zgodziła się na pełen węzeł, miejscy drogowcy postulowali wprawdzie wprowadzenie do projektu choć dwóch dodatkowych prawoskrętów (właśnie w kierunku Konotopy oraz dla jadących ze POW wschodu - w kierunku centrum miasta). Ten pomysł także został odrzucony.

WYJAZD Z WARSZAWYtvn24.pl / GDDKiA

WYJAZD Z PRUSZKOWA

Trochę bardziej skomplikowany będzie wjazd na te same trasy z południa. Mieszkańcy Pruszkowa i Piastowa dojadą do węzła Al. Jerozolimskie. Jeśli będą chcieli jechać POW na Ursynów lub autostradą A2 na wschód, to właśnie dla nich będzie jedna ze zbudowanych już estakad. Nią też dojadą do węzła Opacz, na którym będą mogli skręcić na Kraków i Katowice (nowy odcinek trasy S8).

Najwięcej "nakręcą" się ci, którzy będą chcieli wyjechać na POW w kierunku zachodnim - Alejami Jerozolimskimi będą musieli pojechać aż do węzła Salomea, gdzie wjadą na S8 w kierunku południowym i dojadą do POW od strony Warszawy. Skręcając na węźle Opacz w prawo, dojadą do węzła Konotopa, skąd będą mogli udać się na północny wschód, w kierunku Bemowa, Żoliborza i Białołęki (istniejąca trasa S8) lub na zachód (autostrada A2).

Kierowcom może się jednak opłacać jechać zupełnie inaczej - z centrum Pruszkowa drogą 718 (ul. Poznańską) mogą dojechać do węzła Pruszków i tam wyjechać na A2 - na płatny odcinek w kierunku Łodzi i Poznania lub na darmowy, w kierunku Konotopy i tras S2 i S8. Właśnie dlatego węzeł Al. Jerozolimskie można było zbudować w "okrojonej" formie.

WYJAZD Z PRUSZKOWAtvn24.pl / GDDKiA

WJAZD Z A2

Dokładnie takie same możliwości będą mieli ci kierowcy, którzy do Warszawy dojadą autostradą z Łodzi czy Poznania. Jeśli ich celem będą okolice Pruszkowa, opłaci im się zjechać z A2 wcześniej. Jeśli się zagapią albo będą chcieli dojechać do położonego bliżej POW Piastowa, będą musieli się trochę "nakręcić".

W Konotopie zjadą z A2 na POW (S2). Miną Aleje Jerozolimskie, a na węźle Opacz będą musieli skorzystać z estakady i skręcić w kierunku Warszawy. Krótkim odcinkiem S8 dojadą do węzła Salomea, gdzie najpierw będą musieli pojechać "ślimakiem" w stronę Nowolazurowej, a zaraz potem, kolejnym "ślimakiem" na Al. Jerozolimskie w kierunku Piastowa.

Dzięki budowanemu przy tej okazji fragmentowi Nowolazurowej do całego tego skomplikowanego układu drogowego dostęp będą mieli także mieszkańcy Ursusa.

Jak widać, szczególnie na tej ostatniej mapie, bardzo dużo będzie zależeć od oznakowania "węzła zespolonego". O ile bowiem mieszkańcy Warszawy i okolic szybko sami ustalą, która trasa pasuje im najbardziej, o tyle dla przyjezdnych układ trzech węzłów może się okazać sporym zaskoczeniem. - Dokładamy wszelkich starań, by oznakowanie było czytelne dla kierowców - zapewnia Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

WJAZD Z A2tvn24.pl / GDDKiA
A2 już przejezdna
A2 już przejezdnaTVN24

Pod koniec roku węzły, wylotówka za 2 lata

Pozostaje jeszcze pytanie - kiedy do dyspozycji kierowców będzie cały ten układ?

Węzeł Salomea wraz z fragmentem Nowolazurowej i nowej wylotówki do węzła Opacz ma być gotowy pod koniec roku. Węzeł Aleje Jerozolimskie powstaje w ramach budowy fragmentu POW od Konotopy do węzła Lotnisko - ta inwestycja ma być skończona jesienią, razem z fragmentem POW między Al. Krakowską, a Puławską. Wtedy "węzeł zespolony" będzie już kompletny.

Nowa wylotówka na południe (odcinek S8 od węzła Opacz do węzła Paszków wraz z odnogą "siódemki" do skrzyżowania z drogą 721 w Sękocinie) ma być gotowa pod koniec 2015 roku. Umowa na jej budowę z firmą Strabag została podpisana w kwietniu.

Karol Kobos

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Krajowa poinformowała o rozpoczęciu rozbiórki i oględzin spalonej hali przy Marywilskiej 44. Na miejscu będzie pracowało sześć zespołów składających się z prokuratorów, policjantów i biegłych.

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Źródło:
PAP

W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy zrywu z 1944 roku. - 80 lat temu Warszawa stanęła do walki w obronie wolności. Powstańcy walczyli nie tylko o swoją ukochaną stolicę, ale o wolność Rzeczpospolitej - mówił podczas uroczystości dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uszkodziła trzy prawidłowo zaparkowane auta. Jak się okazało, 56-latka ma już dwa aktywne dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tym razem nie była w stanie dmuchnąć w alkomat. W szpitalu pobrano jej krew do badania na zawartość alkoholu.

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach współpracy Krakowa z Warszawą, w wakacje można przejechać się w stolicy stylowym składem GT6 spod Wawelu. Stołeczny wagon 13N kursować będzie natomiast w Krakowie. To kolejna wymiana zabytkowych taborów Warszawy i stolicy Małopolski.

Stylowy skład spod Wawelu na torach w Warszawie

Stylowy skład spod Wawelu na torach w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały ponownie częściowo otwarte. Są jednak liczne ograniczenia w poruszaniu się. Zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa.

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Legionowski sanepid poinformował, że można się kąpać na kąpieliskach Jeziora Zegrzyńskiego w Nieporęcie i Serocku.

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl