Jak się poruszać po "węźle zespolonym"?

Pierwszy przejazd obwodnicą
Pierwszy przejazd obwodnicą
fot. TomaszZieliński film:TVN24
Pierwszy przejazd obwodnicąfot. TomaszZieliński film:TVN24

Czytelnicy tvnwarszawa.pl pytają, dlaczego przy otwartej niedawno Południowej Obwodnicy Warszawy powstał "niekompletny" węzeł Al. Jerozolimskie. Narzekają na to także mieszkańcy Ursusa. Pokazujemy, jak będzie wyglądała docelowa organizacja ruchu w tym rejonie.

Otwarty niedawno odcinek drogi S2 między węzłem Konotopa a aleją Krakowską to na razie tylko niewielki fragment Południowej Obwodnicy Warszawy. Można nim przejechać tylko między tymi dwoma punktami. Po drodze mija się wprawdzie duży węzeł i szereg estakad, ale na razie nie można na nie wjechać. Kierowcy - także na forum tvnwarszawa.pl - zastanawiają się, jaka będzie docelowa organizacja ruchu.

Węzeł zespolony

Najwięcej wątpliwości budzi węzeł Aleje Jerozolimskie czyli skrzyżowanie Alei (DW 719) z POW (S2). Estakady obsłużą tu tylko jedną relację - kierowcy jadący do i z Piastowa oraz Pruszkowa będą mogli wjechać na POW w kierunku wschodnim (w stronę al. Krakowskiej) lub zjechać z niego w stronę tych miejscowości. W pozostałych kierunkach te dwie drogi w ogóle nie będą w tym miejscu połączone.

Ci, którzy jechali już POW, zastanawiają się dlaczego. Mylące jest również to, że pasy, które w przyszłości posłużą do zjazdu z POW na węźle Opacz, zaczynają się jeszcze przed węzłem Al. Jerozolimskie. Kierowcy zastanawiają się, czemu nie prowadzą w tym miejscu na żadną estakadę.

Jak tłumaczą drogowcy, brakujące relacje obsłużą dwa inne węzły w tym rejonie - Salomea i Opacz. Ten pierwszy to budowane właśnie skrzyżowanie Alei Jerozolimskich, ulicy Nowolazurowej i przyszłej nowej wylotówki na Kraków i Katowice (formalnie będzie to kolejny odcinek trasy S8, choć niepołączony bezpośrednio z istniejącym). Ten drugi to skrzyżowanie tejże wylotówki z POW.

Wszystkie trzy oddalone są od siebie mniej więcej o 2 kilometry, a dwa z trzech boków tego trójkąta tworzyć będą drogi ekspresowe - w nomenklaturze drogowców całość to tak zwany węzeł zespolony. Skrzyżowanie POW i Al. Jerozolimskich pełni w nim rolę węzła uzupełniającego.

Ursus chciał pełnego węzła

W 2005 roku, gdy miasto konsultowało z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad kształt przyszłych dróg, pojawił się oczywiście pomysł, by i w tym miejscu powstał pełen węzeł. Chciały tego władze dzielnicy Ursus. - W ramach uzgodnień, pismem burmistrza Ursusa wnioskowano o zaprojektowanie i wykonanie pełnego węzła w Alejach Jerozolimskich, umożliwiającego wjazd i zjazd mieszkańcom Ursusa - przypomina miejskie biuro drogownictwa.

Węzeł Aleje Jerozolimskietvn24.pl / Targeo

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wraz z projektantem i drogowcami z miasta uznała jednak, że budowa pełnego węzła oznaczałaby więcej budynków do rozebrania i działek do wykupienia, a także zwężała natężenie ruchu w Al. Jerozolimskich. Stanęło na dwóch estakadach.

Jak więc docelowo będziemy się poruszać po węźle zespolonym?

WYJAZD Z WARSZAWY

Planowane na 2015 rok otwarcie odcinka Salomea - Wolica będzie rewolucją nie tylko dla kierowców, ale też dla... dziennikarzy. Już nigdy o powrotach z wakacji, ferii czy świąt nie będą bowiem na żywo informować z Janek. Miejscowość, która przez kilka dekad stanowiła jeden z najważniejszych punktów na drogowej mapie Polski, zyska spokój. Kierowcy będą je omijać nową trasą na "ósemkę" i "siódemkę" wyjeżdżając kilka kilometrów dalej od Warszawy. O dawnych korkach przypomni im tylko skrzyżowanie ze starą "ósemką" - węzeł Janki.

Rolę wylotówki ze Śródmieścia przejmą wtedy Aleje Jerozolimskie. To będzie też najszybszy dojazd z centrum do POW oraz do autostrady A2 na zachód i - w dalszej przyszłości - na wschód. Wszystkie te kierunki obsłuży węzeł Opacz.

Po drodze do niego, minąć trzeba będzie węzeł Salomea. Nie trzeba będzie tu wykonywać żadnego manewru - ciąg główny poprowadzi kierowców z Al. Jerozolimskich na S8 (by kontynuować podróż Al. Jerozolimskimi, np. do Pruszkowa, trzeba będzie tu zjechać z głównego ciągu).

Będzie to szczególnie ważne dla tych, którzy będą chcieli dojechać POW do autostrady A2 w kierunku zachodnim. Nie będą bowiem mieli możliwości, by wjechać na POW bezpośrednio z Al. Jerozolimskich dwa kilometry dalej. Gdy GDDKiA nie zgodziła się na pełen węzeł, miejscy drogowcy postulowali wprawdzie wprowadzenie do projektu choć dwóch dodatkowych prawoskrętów (właśnie w kierunku Konotopy oraz dla jadących ze POW wschodu - w kierunku centrum miasta). Ten pomysł także został odrzucony.

WYJAZD Z WARSZAWYtvn24.pl / GDDKiA

WYJAZD Z PRUSZKOWA

Trochę bardziej skomplikowany będzie wjazd na te same trasy z południa. Mieszkańcy Pruszkowa i Piastowa dojadą do węzła Al. Jerozolimskie. Jeśli będą chcieli jechać POW na Ursynów lub autostradą A2 na wschód, to właśnie dla nich będzie jedna ze zbudowanych już estakad. Nią też dojadą do węzła Opacz, na którym będą mogli skręcić na Kraków i Katowice (nowy odcinek trasy S8).

Najwięcej "nakręcą" się ci, którzy będą chcieli wyjechać na POW w kierunku zachodnim - Alejami Jerozolimskimi będą musieli pojechać aż do węzła Salomea, gdzie wjadą na S8 w kierunku południowym i dojadą do POW od strony Warszawy. Skręcając na węźle Opacz w prawo, dojadą do węzła Konotopa, skąd będą mogli udać się na północny wschód, w kierunku Bemowa, Żoliborza i Białołęki (istniejąca trasa S8) lub na zachód (autostrada A2).

Kierowcom może się jednak opłacać jechać zupełnie inaczej - z centrum Pruszkowa drogą 718 (ul. Poznańską) mogą dojechać do węzła Pruszków i tam wyjechać na A2 - na płatny odcinek w kierunku Łodzi i Poznania lub na darmowy, w kierunku Konotopy i tras S2 i S8. Właśnie dlatego węzeł Al. Jerozolimskie można było zbudować w "okrojonej" formie.

WYJAZD Z PRUSZKOWAtvn24.pl / GDDKiA

WJAZD Z A2

Dokładnie takie same możliwości będą mieli ci kierowcy, którzy do Warszawy dojadą autostradą z Łodzi czy Poznania. Jeśli ich celem będą okolice Pruszkowa, opłaci im się zjechać z A2 wcześniej. Jeśli się zagapią albo będą chcieli dojechać do położonego bliżej POW Piastowa, będą musieli się trochę "nakręcić".

W Konotopie zjadą z A2 na POW (S2). Miną Aleje Jerozolimskie, a na węźle Opacz będą musieli skorzystać z estakady i skręcić w kierunku Warszawy. Krótkim odcinkiem S8 dojadą do węzła Salomea, gdzie najpierw będą musieli pojechać "ślimakiem" w stronę Nowolazurowej, a zaraz potem, kolejnym "ślimakiem" na Al. Jerozolimskie w kierunku Piastowa.

Dzięki budowanemu przy tej okazji fragmentowi Nowolazurowej do całego tego skomplikowanego układu drogowego dostęp będą mieli także mieszkańcy Ursusa.

Jak widać, szczególnie na tej ostatniej mapie, bardzo dużo będzie zależeć od oznakowania "węzła zespolonego". O ile bowiem mieszkańcy Warszawy i okolic szybko sami ustalą, która trasa pasuje im najbardziej, o tyle dla przyjezdnych układ trzech węzłów może się okazać sporym zaskoczeniem. - Dokładamy wszelkich starań, by oznakowanie było czytelne dla kierowców - zapewnia Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

WJAZD Z A2tvn24.pl / GDDKiA
A2 już przejezdna
A2 już przejezdnaTVN24

Pod koniec roku węzły, wylotówka za 2 lata

Pozostaje jeszcze pytanie - kiedy do dyspozycji kierowców będzie cały ten układ?

Węzeł Salomea wraz z fragmentem Nowolazurowej i nowej wylotówki do węzła Opacz ma być gotowy pod koniec roku. Węzeł Aleje Jerozolimskie powstaje w ramach budowy fragmentu POW od Konotopy do węzła Lotnisko - ta inwestycja ma być skończona jesienią, razem z fragmentem POW między Al. Krakowską, a Puławską. Wtedy "węzeł zespolony" będzie już kompletny.

Nowa wylotówka na południe (odcinek S8 od węzła Opacz do węzła Paszków wraz z odnogą "siódemki" do skrzyżowania z drogą 721 w Sękocinie) ma być gotowa pod koniec 2015 roku. Umowa na jej budowę z firmą Strabag została podpisana w kwietniu.

Karol Kobos

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24