Hymn i biało-czerwone opaski. Pobiegli w hołdzie powstańcom

Bieg Powstania Warszawskiego
Bieg Powstania Warszawskiego
TVN24
Bieg Powstania WarszawskiegoTVN24

W sobotę wieczorem na ulice stolicy wybiegło prawie 10 tysięcy uczestników 25. Biegu Powstania Warszawskiego. Na dystansie 10 kilometrów najszybsi byli Mariusz Giżyński i Maria Cześnik. Zawody na odcinku 5 kilometrów wygrali Artur Kozłowski i Mariola Ślusarczyk.

Na 10-kilometrowej trasie w stolicy zwyciężyli medalista mistrzostw Polski na różnych dystansach Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) i olimpijka, czołowa w kraju triathlonistka Maria Cześnik (WLKS Kmicic Częstochowa)

Na dystansie 5 km triumfowali Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) i Mariola Ślusarczyk (KS Victoria Józefów). Mimo padającego deszczu wystartowało w sumie prawie 9 tys. osób. Bieg zakończył się ok. godz. 23.

Hymn i biało-czerwone opaski

W tym roku z inicjatywny Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowano też Sztafetę Pokoleń. Uczestnicy walk sprzed 71 lat przekazali biegaczom 10 pałeczek, symbolizujących 10 wartości, o które walczyli: wolność, miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym, sumienność.

Leszek Żukowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK podkreślił, że bardzo ważne jest to, iż młodzież chce wspominać powstańców.

- Osobiście uważam, że angażowanie się młodych ludzi świadczy o tym, że solidaryzują się z tym, co robili powstańcy. Nie muszą walczyć, ale kto nie biegał, to nie wie, że każdy bieg to wysiłek, więc jeżeli ktoś się decyduje podejmować jakiś wysiłek, świadczy o nim, że wie, dlaczego to robi. Robią to dla uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim – zaznaczył.

Wojciech Grabowski ze Stowarzyszenia Dzieci Powstania Warszawskiego przyznał, że atmosfera tych zawodów wyzwala wyjątkowe emocje.

- To nie jest tylko impreza sportowa. Gdy te kilka tysięcy osób śpiewa hymn narodowy i biegnie z biało-czerwonymi opaskami z symbolami powstania, to mi po prostu ściska gardło - wyjawił.

Piłkarska wystawa przed stadionem

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Instytutu Pamięci Narodowej Michał Kurkiewicz podkreślił, że trasa biegu na Starówce to nie tylko kolejne kilometry wyznaczające odległość od startu do mety.

- To przede wszystkim uczczenie pamięci tych, którzy polegli, to edukacja poprzez sport śladami wydarzeń sprzed 71 lat. Każdy uczestnik otrzymał od nas folder, który pomoże pogłębić wiedzę o tych 63 dniach Powstania, o akcji "Burza" i zdobywaniu PAST-y czy też o Powązkach Wojskowych - wspomniał Kurkiewicz.

Przed biegiem otwarta została przed stadionem Polonii wystawa plenerowa "Futbol w ruinach miasta". Autorzy przygotowali 18 tablic, na których przedstawili mało znany wątek społecznego życia stolicy – powojenną odbudowę piłkarskich instytucji miasta i odgórną reorganizację dziedziny sportu przez reżim komunistyczny. Wernisaż ekspozycji zaszczycił swą obecnością najstarszy żyjący polski piłkarz - 102-letni Eugeniusz Tomasiewicz.

Trasa prowadziła Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Wybrzeżem Gdańskim, Sanguszki i Konwiktorską. W związku z zamknięciem ulic objazdami jeździły linie 105, 116, 118, 127, 178, 180, 185, 227 i 503, 518 i N44.

Wolnościowy zryw Warszawy

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego do walki stanęło ok. 50 tys. żołnierzy w różnych konspiracyjnych zgrupowaniach rozlokowanych praktycznie we wszystkich dzielnicach stolicy. W przeważającej ilości były to oddziały Armii Krajowej, ale też niewielkie siły innych organizacji: NSZ, PAL, AL.

Pierwotnie wybuch Powstania wyznaczono na 29 lipca 1944 roku. Był on poprzedzony stanem czuwania oddziałów w wyznaczonych punktach koncentracyjnych. Jednak termin odwołano, żołnierze rozeszli się do domów. Następny w trybie pilnym wyznaczono na 1 sierpnia na godz. 17.00.

PAP/jb/b

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl