Fatalna organizacja wyścigu. Prezydenci przerzucają się odpowiedzialnością

[object Object]
Korek na WisłostradzieLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/6

Trudno uwierzyć, że kilka dni temu Warszawa niemal bezboleśnie przeszła przez trzydniowy szczyt NATO. We wtorek kilkugodzinny wyścig kolarski spowodował chaos w całym Śródmieściu i to zanim w ogóle dotarł do Warszawy.

O tym, że we wtorek w centrum miasta można się będzie spodziewać utrudnień, wiadomo było od kilku dni. Wyścig kolarski miał zaplanowany przebieg, którego nie dało się pogodzić z ruchem w dzień powszedni, nawet w wakacje. Kolarze mieli dotrzeć do Warszawy wczesnym popołudniem, od strony Radzymina i siedem razy przejechać pętlę wytyczoną w rejonie Traktu Królewskiego, obejmującą m.in. ulicę Karową, Książęcą i Gagarina.

Do tej pory władze Warszawy i stołeczna policja radzili sobie z takimi sytuacjami całkiem nieźle. Tym bardziej dziwi to, co stało się przed godziną 13. Zgodnie z zapowiedziami, policja zamknęła dla ruchu rondo de Gaulle’a. Nikt nie pomyślał jednak o kierowcach jadących mostem Poniatowskiego od strony Pragi. Zamiast skierować ich na Wał Miedzeszysńki czy na Wisłostradę, pozwolono im dojechać do samego ronda, gdzie stanęli.

Część łamała zakaz wjazdu na Nowy Świat, ale większość zgodnie z przepisami skręcała w jedyną dostępną ulicę – Smolną. Tyle że nią – po ostaniu swojego w korku – wracali w Al. Jerozolimskie. Co bardziej zdesperowani wybierali więc nielegalną nawrotkę przez torowisko na wysokości Muzeum Narodowego.

Po kilkudziesięciu minutach policja zdecydowała się na otwarcie ronda. Równocześnie zamknięto most na wysokości Wisłostrady, więc po chwili korek się rozładował i policja mogła zacząć myśleć o ponownym zamknięciu ronda na czas przejazdu kolarzy.

To oczywiście nie oznaczało końca utrudnień w centrum miasta - korek przeniósł się na Wisłostradę, gdy kolarze dotarli do Warszawy sytuacja się pogorszyła.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z UTRUDNIEŃ

Policja umywa ręce

Jak to się jednak stało, że rondo zamknięto bez koordynacji z blokadą innych miejsc? Czy operacja była źle zaplanowana? Czy zabrakło koordynacji? O to wszystko pytamy organizatorów wyścigu i stołeczny ratusz.

- To nie my organizujemy ruch - zastrzega Tomasz Oleszczuk z biura prasowego stołecznej policji, pytany o przyczyny zamieszania. I potwierdza, że to policjanci, widząc co się dzieje, podjęli decyzję o otwarciu ronda.

Skontaktowaliśmy się z wiceprezydentem Jarosławem Jóźwiakiem. Najpierw odesłał nas do miejskiego inżyniera ruchu (nie rozmawia z mediami) lub wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza, który miał zatwierdzać trasę.

"Ja oczywiście sprawdzam swoją drogą, czy jest szansa na upłynnienie ruchu. Mam zapewnienie od organizatora, że pomiędzy kolejnymi okrążeniami ruch poprzeczny będzie przepuszczany oraz że natychmiast po ostatniej rundzie otwierają przejazdy poprzeczne. Czeka już w pogotowiu firma" – zapewniał w SMS-ie Jóźwiak.

Ratusz mówi o marketingu

Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz odbija piłeczkę w kierunku swojego kolegi z ratusza.

- Wybór trasy i terminu jest efektem rozmów organizatorów z wiceprezydentem Jóźwiakiem i biurem sportu. Zwracaliśmy uwagę na niedogodny termin (godziny szczytu w trakcie tygodnia), ale zwyciężyły wcześniejsze ustalenia oraz względy marketingowo-sportowe. Udało się tylko trochę skorygować trasę tak by uciążliwości były mniejsze - tłumaczy nam Wojciechowicz.

Tę wersję potwierdza Lech Piasecki z Lang Team. - Chcieliśmy pokazać Warszawę z jak najlepszej strony, głównie ze względów promocyjnych. Wyścig jest transmitowany w telewizji, a dzięki wybranej właśnie trasie stolica wygląda atrakcyjnie - tłumaczy przedstawiciel organizatora.

I dodaje, że przy takiej skali imprezy korków uniknąć się nie da. - Takie wydarzenia zawsze wiążą się z utrudnieniami. Nawet jeżeli podczas następnej edycji kolarze pojadą inną trasą - utrudnień nie unikniemy - podsumowuje.

r/kz/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl