Strażnicy miejscy, którzy patrolowali Wisłę, zauważyli z rzeki mężczyznę leżącego na brzegu w kępie gęstych krzewów i traw. Obserwowali go przez chwilę. Nie ruszał się i nie dawał znaków życia.
Do zdarzenia doszło w niedzielę późnym popołudniem w pobliżu Płyty Desantu.
"Mężczyzna leżał blisko wody i w każdej chwili mógł się do niej stoczyć. Patrol wodny powiadomił patrolujących bulwary strażników z oddziału specjalistycznego" - podano w komunikacie.
Ci jednak z brzegu nie widzieli mężczyzny. Nie pomogły nawet kamery monitoringu, ponieważ obraz przesłaniały zarośla. Strażnicy dotarli do odizolowanego miejsca lądem, dzięki wskazówkom kolegów na łodzi.
"Zastali tam śpiącego mężczyznę w kryzysie bezdomności. Dobudzony przyznał, że specjalnie wybrał dyskretne miejsce, by nie budzić zainteresowania. Dodał też, że pił alkohol, co sprawiło, że zasnął. Mężczyzna zebrał swoje rzeczy i oddalił się, obiecując, że będzie wypoczywał w innym, bezpieczniejszym miejscu" - dodano.
Noclegownie i ogrzewalnie dla osób w kryzysie bezdomności
Warszawa dysponuje blisko 1,4 tysiącami miejsc, zapewniających schronienie ludziom w kryzysie bezdomności. Od początku grudnia ubiegłego roku działa nowa placówka przy ulicy Kupieckiej dla 150 potrzebujących. Na terenie miasta działają także trzy noclegownie: przy ulicy Kaczorowej 39, Kupieckiej 15 i ulicy Myśliborskiej 53, z których może skorzystać każdy potrzebujący w godzinach od 18:00 do 8:00. W placówkach wydawane są również posiłki – ciepła kolacja i śniadanie.
Przy każdej z tych noclegowni działa także ogrzewalnia. Dodatkowo na zlecenie miasta Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi ogrzewalnię przy ulicy Grochowskiej 111/113, która jest czynna przez siedem dni w tygodniu. Działa tam także jadłodajnia i łaźnia.
Pomoc specjalistów
Trasami, gdzie najczęściej można spotkać osoby w kryzysie bezdomności, jeździ także specjalny autobus miejski (MPP). Autobus zapewnia transport pomiędzy warszawskimi punktami pomocowymi (ogrzewalnie, jadłodajnie, łaźnie, punkty medyczne, punkty poradnictwa). W zespole MPP pracują streetworkerzy, a także psycholodzy i psychoterapeuci. Współpracują ze Strażą Miejską m.in. przy rozwożeniu ciepłych posiłków osobom przebywającym w tzw. miejscach niemieszkalnych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: SM Warszawa