Jedzenie, książki, ubrania, narzędzia. Coraz więcej projektów na WawaShare

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jadłodzielnia na Żoliborzu
Jadłodzielnia na ŻoliborzuTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plJadłodzielnia na Żoliborzu

"WawaShare - współdzielenie w mieście" to serwis gromadzący przedsięwzięcia umożliwiające mieszkańcom dzielenie się różnymi zasobami. Ratusz zachwala, że na platformie pojawia się coraz więcej projektów. Każdy może podzielić się z innymi zarówno jedzeniem, nieużywanymi książkami, ubraniami czy narzędziami, jak i własną wiedzą lub umiejętnościami.

W ramach projektu WawaShare organizowane są spotkania, które pozwalają na wymianę dobrych praktyk w zakresie budowy współdzielonej Warszawy. W ostatni czwartek w Centrum Kreatywności Targowa, prowadzący Dzielnię Saska Kępa i Współdzielnik rozmawiali z przedstawicielami stołecznych dzielnic, jak tworzyć i zarządzać takimi miejscami. Przedstawiciele firm zewnętrznych, które zaangażowały się w ich powstanie, dzielili się swoimi doświadczeniami i deklarowali dalszą współpracę.

Filozofia zero waste

- Chcemy aby mapa warszawskich inicjatyw związanych z ekonomią współdzielenia i filozofią zero waste stale się powiększała i służyła mieszkańcom oraz mieszkankom naszego miasta. Organizacja spotkań, podczas których możemy podzielić się doświadczeniami z zakresu tworzenia współdzielonej Warszawy buduje nasze know-how. Dzięki temu możemy lepiej odpowiadać na potrzeby warszawiaków i warszawianek – mówi cytowana w komunikacie Karolina Zdrodowska dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu. I dodaje: Zachęcamy do współpracy i zgłaszania projektów nie tylko mieszkanki i mieszkańców, ale także działające w stolicy firmy. Chcemy dotrzeć z informacją o zaletach współdzielonego miasta do jak największej liczby odbiorców.

Wiele ciekawych inicjatyw dotyczących współdzielenia zgłaszają mieszkańcy i mieszkanki w ramach budżetu obywatelskiego. Tak powstały zniczodzielnie, niektóre jadłodzielnie, czy cieszące się ogromnym zainteresowaniem wyprzedaże garażowe.

Zniczodzielnia przy Cmentarzu Północnym Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Dobrej jakości rzeczy z drugiej ręki

Projekty realizowane w ramach WawaShare tworzą również przestrzeń do współpracy pomiędzy samorządem a partnerami zewnętrznymi. Przy współudziale firm takich jak Castorama, Ikea, Ingka czy Allegro powstały dwie prężnie działające dzielnie: Dzielnia Saska Kępa przy ul. Berezyńskiej 27 i Współdzielnik w centrum handlowym Wola Parku. Mieszkańcy i mieszkanki mogą znaleźć tam dobrej jakości rzeczy z drugiej ręki, podzielić się nadwyżkami nadającej się do spożycia żywności czy dowiedzieć się, jak nasze codzienne decyzje i wybory konsumenckie wpływają na klimat i środowisko. Mogą również zorganizować wydarzenia, które służą lokalnej społeczności.

Na Woli powstał WspółdzielnikUrząd dzielnicy Wola

Więcej na temat realizowanych w Warszawie projektów z zakresu współdzielenia można dowiedzieć się na stronie oraz w Warszawskim Serwisie Mapowym.

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości