Długi majowy weekend w Warszawie upływa pod znakiem słonecznej i ciepłej aury. Nie wszyscy jednak zdecydowali się wypoczywać na zewnątrz. W ostatni dzień majówki przed budynkiem Muzeum Narodowego ustawiła się długa kolejka chętnych na obejrzenie zbiorów muzeum. Około godziny 13 obserwował ją reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.
- Kolejka zaczyna się na zewnątrz, ciągnie się przez całą długość dziedzińca przed głównym wejściem i wychodzi poza bramę. Pomimo długiej kolejki dołączają kolejne osoby, które chcą zobaczyć wystawę - powiedział nasz reporter.
Wystawa prac Marca Chagalla została zainaugurowana w piątek 29 kwietnia przez szefa resortu kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z okazji jubileuszu 160-lecia Muzeum Narodowego. Oprócz wystawy prac Chagalla Muzeum Narodowe otworzyło wystawę zatytułowaną "Stan rzeczy". Opowiada ona o przenikaniu się świata ludzi i przedmiotów. Jest m.in. szeroką prezentacją zabytków z różnych epok, kultur i stron świata, zgromadzonych przez Muzeum w ciągu istnienia.
Muzeum zakupiło 14 prac artysty
Jak informowaliśmy pod koniec ubiegłego roku, kolekcja Muzeum Narodowego wzbogaciła się o 14 prac Marca Chagalla. Dzieła zakupiono w szwajcarskim domu aukcyjnym. Eksponowane prace to przykłady dojrzałej twórczości artysty. Powstały w latach 60. i 70. XX wieku, w okresie rozkwitu rysunku i grafiki w zachodniej Europie. Reprezentują różnorodne techniki: gwasz, temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz, a nawet pastel. Widoczne są w nich – jak charakteryzuje kurator wystawy dr Anna Manicka - typowe motywy sztuki Chagalla: sceny biblijne, osobliwie, indywidualnie zinterpretowane, pary zakochanych, bukiety kwiatów, zwierzęta.
Pojawiają się także nawiązania do dzieciństwa artysty, kilka rysunków poświęconych jest uczuciom łączącym go z rodziną. Dzieła zachwycają żywą kolorystyką oraz niezwykłą oniryczną atmosferą, łączącą elementy rzeczywiste z fantastycznymi. Styl Chagalla i tematyka jego dzieł wykształciły się w latach 20. XX wieku. Artysta często nawiązywał do judaizmu i kultury żydowskiej, malował pary zakochanych, zwierzęta i kwiaty. W późniejszym okresie twórczości repertuar jego ulubionych tematów poszerzył się o motywy związane z chrześcijaństwem. Chagall był Żydem, ale zawsze fascynował go katolicyzm, zwłaszcza postać Chrystusa. Po II wojnie światowej częściej i chętniej niż dotychczas sięgał po rysunek i grafikę, z upodobaniem tworzył także witraże.
Do tej pory w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego MNW znajdowały się dwie prace tego artysty - ilustracje do autobiografii "Mein Leben" i do "Martwych dusz Gogola". Poza tą placówką, dziełami Marca Chagalla mogą poszczycić się tylko Muzeum Narodowe w Krakowie, które przechowuje pięć grafik artysty, oraz Muzeum Narodowe w Lublinie, mające dwie grafiki.
Marc Chagall żył w latach 1887–1985. Był jednym z czołowych przedstawicieli kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie.
Autorka/Autor: dg/r
Źródło: tvnwarszawa/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl