Cztery firmy dopuszczono do udziału w przetargu na budowę TR Warszawa. Czarny gmach będzie sąsiadował z białym budynkiem Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad ma już docelową wielkość, ale w środku zostało wciąż dużo do zrobienia. Jego architektura dzieli warszawiaków, wywołuje burzę w mediach społecznościowych. Pewnie podobnie będzie z gmachem TR Warszawa, który stanie między muzeum a Pałacem Kultury i Nauki. Ciemną barwą będzie kontrastował z jasnym sąsiadem. Pierwotnie miały powstać jednocześnie, ale problemy z własnością gruntów, spowodowały opóźnienie w budowie.
Najpierw dialog, potem przetarg
W piątek TR Warszawa zaprosił do składania ofert wykonawców, z którymi prowadził rozmowy w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Są to: konsorcjum w składzie Korporacja Budowlana DORACO sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Budowlane CALBUD sp. z o.o., Mostostal Warszawa S.A., Budimex S.A. oraz Warbud S.A.
Termin składania ofert upłynie 3 kwietnia.
Teatr rozpoczął procedurę wyboru generalnego wykonawcy w kwietniu ubiegłego roku. Zaprojektowany przez architektów z Thomas Phifer and Partners, z polskiej pracowni APA Wojciechowski oraz Buro Happold będzie zawierał szereg szczególnych rozwiązań technicznych, wymagających konsultacji z potencjalnymi wykonawcami, stąd decyzja o zastosowaniu takiego trybu zamówienia publicznego.
Wyłoniony w przetargu generalny wykonawca wybuduje budynek teatru o całkowitej powierzchni ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych. Budowa finansowana jest z budżetu m.st. Warszawy.
Jak będzie siedziba TR Warszawa?
Jak przypomina ratusz, siedziby dla TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad to jedne z najważniejszych inwestycji kulturalnych w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy (choć projekty są znacznie starsze niż ta koncepcja). Siedziba TR Warszawa powstanie między muzeum a skrzydłem Pałacu Kultury i Nauki mieszczącym Teatr Dramatyczny.
Miasto zapowiada, że powstanie jeden z najnowocześniejszych teatrów w Europie. Znajdą się w nim przede wszystkim dwie sale teatralne (większa z widownią modułową do 700 miejsc), a także: sale edukacyjne, sale prób, studio audio, studio wideo, przestronne foyer, restauracja i dwa bary.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Thomas Phifer Partners / mat. prasowe