Teren getta warszawskiego trafił do ewidencji zabytków. "Pierwszy etap poważnej ochrony"

Źródło:
PAP
Niemcy utworzyli w Warszawie getto dla ludności żydowskiej
Niemcy utworzyli w Warszawie getto dla ludności żydowskiej
wideo 2/4
Niemcy utworzyli w Warszawie getto dla ludności żydowskiej

Teren dawnego getta w Warszawie trafił do ewidencji zabytków. Jak przekazał stołeczny konserwator zabytków, od teraz każde pozwolenie na budowę w tym rejonie będzie wymagało uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem. Chodzi o to, by nie niszczyć zabytków, które mogą znajdować się pod ziemią.

Zarządzenie w sprawie zmian w gminnej ewidencji zabytków podpisała zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

- W poniedziałek do gminnej ewidencji zabytków trafiła karta ewidencyjna archeologicznego zabytku nieruchomego "Podziemne relikty getta warszawskiego". To pierwszy etap do poważnej ochrony tego, co zostało po getcie, a co do dziś znajduje się pod powierzchnią - poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Zaznaczył, że odtąd każde pozwolenie na budowę na tym terenie będzie wymagało uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem właśnie pod kątem potencjalnych zabytków archeologicznych. - W przyszłości otwiera to także drogę do dalszej, już bardziej szczegółowej ochrony w planach miejscowych - dodał konserwator.

Ujęcie w ewidencji poprzedzone było kilkuletnią, zapoczątkowaną w 2017 roku, pracą badawczą zespołu archeologów z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Przy badaniach współpracowali oni z ekspertami z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Muzeum Getta Warszawskiego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Państwowego Muzeum Archeologicznego, Muzeum Warszawy, Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Warszawie oraz Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Ochrona podziemnych zabytków

- Intencją Biura Stołecznego Konsekratora Zabytków było w pierwszej kolejności ujęcie w gminnej ewidencji zabytków obszaru o największym potencjale archeologicznym, czyli terenów, gdzie prawdopodobieństwo natrafienia na zabytki archeologiczne, świadczące o losach mieszkańców getta, jest największe. Zaliczono do niego teren getta szczątkowego i szopy wraz z terenami niezamieszkałymi, tak zwanymi "dzikimi" - wyjaśnił konserwator.

Głównym problemem, z jakim musieli zmierzyć się badacze, było wyznaczenie potwierdzonych historycznie granic zabytku, których przebieg był dotychczas niejednoznaczny. Wobec braku zachowanych w terenie elementów umożliwiających identyfikację zasięgu getta, zdecydowano się wyznaczyć granice na podstawie źródeł kartograficznych.

- Mam nadzieję, że to początek kompleksowej ochrony pozostałości po dawnej dzielnicy żydowskiej. Do ochrony tych nielicznych, podziemnych zabytków będących w tej chwili najważniejszą pozostałością po mieście i kulturze żydowskiej, które zniknęły w 1943 roku - podał stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Granice getta warszawskiegoUrząd miasta

Powstanie w getcie

Warszawskie getto dla ludności żydowskiej zostało utworzone przez władze niemieckie w Warszawie 2 października 1940, a zamknięte i odizolowane od reszty miasta 16 listopada 1940. Było największym gettem w Generalnym Gubernatorstwie i całej okupowanej Europie.

W wyniku tzw. wielkiej akcji wysiedleńczej od 22 lipca do 21 września 1942 około 75 procent mieszkańców getta zostało wywiezionych i zamordowanych w obozie zagłady w Treblince. W sierpniu 1942 południowa część getta (tzw. małe getto) została włączona do "aryjskiej" części miasta. W części północnej pozostali Żydzi, którzy w większości pracowali w działających w getcie niemieckich zakładach produkcyjnych (tzw. szopach).

Powstanie w getcie - najważniejsze liczby
Powstanie w getcie - najważniejsze liczby18.04 | 70 lat temu obywatele polscy narodowości żydowskiej rozpoczęli tragiczną walkę z Niemcami. Przed wojną stanowili oni w Warszawie aż 1/3 wszystkich mieszkańców miasta. Tuż po wejściu Niemców zaczęła się pierwsza próba stłoczenia ich w ramach jednej dzielnicy, którą następnie sukcesywnie zmniejszano. 2 października 1940 roku getto, w którym mieszkało 460 tys. osób, zamknięto i odcięto od reszty miasta. Wielka akcja likwidacyjna rozpoczęła się w lipcu 1942 roku - zabito wówczas ponad 275 tys. Żydów. Ci, co przeżyli, mimo głodu i chorób, dalej walczyli o wolność i godność.tvn24

19 kwietnia 1943, w getcie wybuchło powstanie. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

400 tysięcy ofiar

Getto zostało zlikwidowane po powstaniu w maju 1943. Po wywiezieniu pozostałych przy życiu mieszkańców do Treblinki oraz obozów w dystrykcie lubelskim zabudowa "dzielnicy żydowskiej" została na rozkaz Niemców zburzona. Łączna liczba ofiar getta warszawskiego szacowana jest na około 400 tysięcy osób, z czego około 92 tysiące zginęła lub zmarła w Warszawie (głównie ofiary głodu i chorób), a około 300 tysięcy w obozie zagłady w Treblince i w trakcie dwóch akcji wysiedleńczych. Dawni mieszkańcy getta stanowili także dużą część ofiar akcji "Erntefest" przeprowadzonej w obozach w dystrykcie lubelskim w listopadzie 1943 roku.

Teren objęty ochronąUM Warszawa

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: German Federal Archives/Wikipedia (PD)

Pozostałe wiadomości

Taylor Swift wylądowała na Lotnisku Chopina. Wizyta w Polsce to część trasy koncertowej "The Eras Tour". Wokalistka wystąpi 1, 2 i 3 sierpnia na PGE Narodowym.

Taylor Swift już w Warszawie

Taylor Swift już w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, fakty.tvn24.pl

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętniono ofiary rzezi na Woli. W pierwszych dniach zrywu w masowych egzekucjach ginęli cywilni mieszkańcy dzielnicy. Szacuje się, że ofiar mogło być nawet kilkadziesiąt tysięcy. - Wymordowano zwykłych mieszkańców, którzy byli wyprowadzani z domów - przypomniał prezydent Andrzej Duda.

W masowych egzekucjach zginęło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Woli

W masowych egzekucjach zginęło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Woli

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Nie żyje Barbara Sowa ps. Basia, najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego. Odeszła w czwartek w wieku 106 lat. O śmierci, za zgodą rodziny, poinformowała ogólnopolska kampania BohaterON. W czasie Powstania Warszawskiego "Basia" współorganizowała szpital. Transportowała także opatrunki i leki.

Zmarła najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miała 106 lat

Zmarła najstarsza uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miała 106 lat

Źródło:
PAP

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zryw mieszkańców stolicy upamiętniono w parku Orlicz-Dreszera. - Nasz mokotowski park był świadkiem zaciekłych walk i dramatów ludzkich - mówił burmistrz dzielnicy.

"Dziś słyszymy gwar miasta. Oni 80 lat temu słyszeli wybuchy"

"Dziś słyszymy gwar miasta. Oni 80 lat temu słyszeli wybuchy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowała film w hołdzie powstańcom. Klip zabiera widzów na sentymentalną wycieczkę po Warszawie tamtych dni z bohaterami wydarzeń sprzed 80 lat.

"W imieniu narodu amerykańskiego oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Są takie miejsca, gdzie nie myślimy w kategoriach budżetu, tylko w kategoriach fundamentalnego interesu narodowego - powiedział w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego premier Donald Tusk. Poinformował, że zdecydował o przekazaniu dodatkowych 100 milionów złotych na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego.

Będzie dodatkowe 100 milionów złotych na Muzeum Powstania Warszawskiego. Decyzja premiera

Będzie dodatkowe 100 milionów złotych na Muzeum Powstania Warszawskiego. Decyzja premiera

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbywać się będą w wielu miejscach w stolicy. Na ulice wyjadą autobusy i tramwaje linii specjalnych. Sprawdź, co będzie się dziś działo.

Co i gdzie będzie się działo. Uroczystości, zmiany w komunikacji

Co i gdzie będzie się działo. Uroczystości, zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17, włączone zostaną syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa minutę. Zabiją też kościelne dzwony.

W godzinę "W" zawyją syreny i zabiją dzwony

W godzinę "W" zawyją syreny i zabiją dzwony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia 1944 roku na rozkaz Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" do walki o wolność stanęło 40-50 tysięcy młodych mężczyzn i kobiet. W rocznicę tego dnia warszawiacy, jak co roku, upamiętnią ich bohaterską walkę. To było 80 lat temu. Warszawa nigdy nie zapomni.

80 lat temu chwycili za broń. 63 dni walki o wolną Warszawę, wolną Polskę

80 lat temu chwycili za broń. 63 dni walki o wolną Warszawę, wolną Polskę

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego prosił o wybaczenie niemieckich zbrodni. Dodał, że Niemcy nie mogą nigdy zapomnieć o wydarzeniach z 1 sierpnia 1944 roku.

Prezydent Niemiec na obchodach wybuchu Powstania Warszawskiego prosił o wybaczenie "bestialskich zbrodni"

Prezydent Niemiec na obchodach wybuchu Powstania Warszawskiego prosił o wybaczenie "bestialskich zbrodni"

Źródło:
TVN24, PAP

Taylor Swift zagra trzy koncerty na PGE Narodowym, pierwszy dziś, 1 sierpnia, a kolejne w piątek i w sobotę. Zniecierpliwieni fani już w nocy zaczęli pojawiać się przed stadionem. Niektórzy przyszli nawet w środę o 22.

Chcą być jak najbliżej sceny. Tłum fanów czeka na koncert Taylor Swift, niektórzy przyszli już w nocy

Chcą być jak najbliżej sceny. Tłum fanów czeka na koncert Taylor Swift, niektórzy przyszli już w nocy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To była dość nietypowa interwencja dotycząca zlekceważenia czerwonego światła. Kierująca zatrzymała się przed sygnalizatorem, a potem nagle ruszyła.

Zatrzymała auto na czerwonym i nagle ruszyła

Zatrzymała auto na czerwonym i nagle ruszyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

113 zatrzymanych pijanych kierowców to efekt dwudniowych porannych kontroli, prowadzonych przez policjantów z Mazowsza. Niechlubny rekordzista to 35-latek, wydmuchał 3,5 promila. 99 kierowców pożegnało się z prawem jazdy.

Miał dwa promile, prowadził karawan. Kontrole trzeźwości kierowców na drogach Mazowsza

Miał dwa promile, prowadził karawan. Kontrole trzeźwości kierowców na drogach Mazowsza

Źródło:
PAP

Luksusowe auto uczestniczyło w kolizji na ulicy Czerniakowskiej. Jak ustalił nasz reporter, kierowca mclarena, którym jest znany artysta, zderzył się z dwoma innymi autami.

Kolizja z udziałem mclarena wartego blisko dwa miliony. Za kierownicą znany artysta

Kolizja z udziałem mclarena wartego blisko dwa miliony. Za kierownicą znany artysta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej upamiętnili swojego kolegę - zabitego podczas służby na granicy Mateusza Sitka. Na jego cześć imię Sitek-21 otrzymał jeden z czołgów Abrams należących do brygady.

Jeden z Abramsów otrzymał imię Sitek-21

Jeden z Abramsów otrzymał imię Sitek-21

Źródło:
PAP

Stołeczni i mazowieccy policjanci podsumowali pierwszą połowę wakacji na drogach. Były, niestety, ofiary śmiertelne. Nie brakowało też pijanych kierowców.

Półmetek wakacji na drogach. 26 osób nie żyje

Półmetek wakacji na drogach. 26 osób nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy Cytadeli Warszawskiej zapalił się zaparkowany samochód. Ogień pojawił się na masce auta. Interweniowali strażacy.

Zaparkowany samochód stanął w płomieniach

Zaparkowany samochód stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zostali wezwani do uszkodzonego szlabanu, strzegącego wjazdu na jedno z osiedli na Mokotowie. W kolejnym kroku złożyli wizytę 46-latkowi. "Przyznał się i dodał, że teraz tego żałuje" - opisała policja.

Zniszczył szlaban. Teraz żałuje i obiecuje, że wszystko naprawi

Zniszczył szlaban. Teraz żałuje i obiecuje, że wszystko naprawi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skontrolowali kierowców aut przewozu osób przy dworcach Centralnym i Zachodnim. Trzech z jedenastu przebywało w Polsce nielegalnie.

Sprawdzili kierowców przewozu osób, trzech musi opuścić Polskę

Sprawdzili kierowców przewozu osób, trzech musi opuścić Polskę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę na uroczystej sesji Rady Warszawy, zwołanej z okazji Dnia Pamięci Warszawy, wręczono oznaki Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy pięciu osobom. To czworo powstańców warszawskich, a także osadzony w kolonii karnej dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut.

Warszawa ma pięciu nowych honorowych obywateli

Warszawa ma pięciu nowych honorowych obywateli

Źródło:
PAP

Przy pomniku Żołnierzy "Żywiciela" na Żoliborzu odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Sądzę, że pamięć o naszym wysiłku zbrojnym będzie kontynuowana, w historii, w jej opowiadaniu - powiedział powstaniec Bogusław Kamola, ps. Hipek. Odczytano również "Żoliborskie Credo", w którym nawiązano do ocen powstania.

Uroczystości na Żoliborzu. "My niedługo odejdziemy z tej ziemi, a wy zostaniecie. Dbajcie o tradycję, dbajcie o historię"

Uroczystości na Żoliborzu. "My niedługo odejdziemy z tej ziemi, a wy zostaniecie. Dbajcie o tradycję, dbajcie o historię"

Źródło:
PAP

Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął 63 dni, a nie - jak zapowiadano - trzy dni. Taką decyzję podjął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął 63 dni

Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego będzie płonął 63 dni

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Powstanie długo oczekiwane przejście łączące Dworzec Centralny i Varso Tower - poinformowali w środę kolejarze. Spółka PKP wskazała, że otwarcie nastąpi w ciągu czterech miesięcy. Stare przejście zostało zamknięte w 2017 roku ze względu na budowę najwyższego biurowca stolicy.

Przejście łączące Dworzec Centralny i Varso Tower, są konkrety

Przejście łączące Dworzec Centralny i Varso Tower, są konkrety

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Nielegalnie handlował w niedzielę przy Parku Moczydło. Swoje stoisko rozłożył na pasie zieleni i chodniku utrudniając przejście przechodniom. Gdy strażniczki miejskie podjęły interwencję, obrzucił je stekiem wyzwisk. Sprawa trafi do sądu.

"Miotając przekleństwami, nie liczył się nawet z obecnością rodziców z małymi dziećmi"

"Miotając przekleństwami, nie liczył się nawet z obecnością rodziców z małymi dziećmi"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W drodze na ryby strzelał z wiatrówki gazowej do wiat przystankowych w Sochaczewie - informuje policja. Zniszczył 11 szyb, a szkody wynikające z działania 31-latka oszacowano na ponad 20 tysięcy złotych.

"Auto przejeżdża obok przystanku, szyba rozpada się na drobne kawałki"

"Auto przejeżdża obok przystanku, szyba rozpada się na drobne kawałki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akcja służb w przejściu podziemnym na Puławskiej. Płonęły drzwi do pomieszczeń technicznych. Nagranie oraz pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z przejścia podziemnego zaczęły się wydostawać kłęby dymu

Z przejścia podziemnego zaczęły się wydostawać kłęby dymu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnie wyglądającego wypadku doszło w porannym szczycie na trasie wylotowej z Warszawy. Ucierpiała jedna osoba.

Traktor zderzył się z autem osobowym. Jedna osoba w szpitalu

Traktor zderzył się z autem osobowym. Jedna osoba w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 102 lat zmarł Ireneusz Rudnicki ps. "Emir", żołnierz batalionu "Kiliński". Był jednym z powstańców, którzy zawiesili polską flagę na zdobytym budynku "PAST-y.

"Bardzo smutna wiadomość w przededniu 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nie żyje "Emir"

"Bardzo smutna wiadomość w przededniu 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nie żyje "Emir"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Z okazji 20. rocznicy Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowano wystawę 80 wyjątkowych przedmiotów. Dziś tworzą muzealną kolekcją, wczoraj należały do żołnierzy, sanitariuszek czy zwykłych mieszkańców walczącej Warszawy. Wszystkie trafiły do muzeum dzięki darczyńcom, dlatego wystawa jest także hołdem dla nich.

Puderniczka, która ocaliła życie, konspiracyjny aparat, rewolwer przemycony w gorsecie

Puderniczka, która ocaliła życie, konspiracyjny aparat, rewolwer przemycony w gorsecie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest nowy termin otwarcia tymczasowego targowiska przy Marywilskiej - przekazała prezes spółki Marywilska 44 Małgorzata Konarska. Mowa o drugiej połowie sierpnia.

Kiedy otwarcie tymczasowego targowiska na Marywilskiej? Podano nowy termin

Kiedy otwarcie tymczasowego targowiska na Marywilskiej? Podano nowy termin

Źródło:
PAP

Tysiące fanów przyjeżdżają na koncerty Taylor Swift w Warszawie. Wokalistka wystąpi 1, 2 i 3 sierpnia na PGE Narodowym – w ramach światowej trasy "The Eras Tour". Równocześnie w stolicy odbywają się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, co wiąże się z zamkniętymi ulicami i zakazami parkowania. Stołeczny ratusz zachęca, by w związku z kumulacją utrudnień na koncerty Swift dojechać komunikację miejską. Metro dowiezie pod sam stadion, podobnie tramwaje i autobusy czy kolej.

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Taylor Swift w Warszawie. Jak dojechać i wrócić z koncertów? Miasto przygotowało poradnik komunikacyjny

Źródło:
tvnwarszawa.pl