Konkurs trwa od 1 września do 15 października 2022 roku, jest współorganizowany we współpracy z biurem kultury urzędu miasta, Instytutem Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Warszawy, Polskim Towarzystwem Onomastycznym, Warszawskim Obserwatorium Kultury i Zespołem Nazewnictwa Miejskiego.
Zasady konkursu
Każdy zainteresowany może nadesłać drogą elektroniczną propozycję jednej nazwy dla jeszcze nienazwanego, konkretnego miejsca w stolicy oraz jednej nazwy dla kładki pieszo-rowerowej łączącej Bulwary Wiślane z prawobrzeżną Warszawą. Propozycje można przesyłać na adres: cbkw@uw.edu.pl.
"W myśl założeń konkursu zgłaszane nazwy nie mogą upamiętniać osób, zdarzeń ani organizacji. W ramach każdej z dwóch kategorii wyłoniona zostanie jedna zwycięska propozycja oraz trzy wyróżnienia. Nagrody i wyróżnienia nie mają charakteru finansowego" - podkreślił w komunikacie ratusz.
Dzięki udziałowi członków Zespołu Nazewnictwa Miejskiego w komisji konkursowej, zwycięskie propozycje nazw zostaną wprowadzone do banku nazw z adnotacją o priorytetowej rekomendacji do wykorzystania.
Nowy most powstaje na wysokości ulicy Karowej na lewym brzegu Wisły oraz ulicy Okrzei na prawym. Będzie liczył pół kilometra długości. Jego szerokość będzie zmienna - w najwęższym punkcie będzie liczył 6,9 metra, nad nurtem rzeki rozszerzy się do 16,3 metrów. Konstrukcja osiągnie 452 metry długości. Tym samym będzie o 127 metrów dłuższa od londyńskiego Millennium Bridge. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu sześciu minut, rowerzyści przejadą ją w dwie minuty. Koszt budowy kładki to ponad 120 milionów złotych.
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM