TVN Warszawa | Śródmieście

Szczepienia ochronne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Miasto ruszyło z kampanią

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockSzczepienie dzieci (zdj. ilustracyjne)

Na warszawskich ulicach i w komunikacji miejskiej pojawiły się materiały w języku ukraińskim zachęcające matki do skorzystania z bezpłatnych szczepień dla swoich dzieci. Kampanię finansuje United Nations Children's Fund (UNICEF), projekt jest realizowany we współpracy z miastem.

Decyzją polskiego rządu obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicą z Polską od 24 lutego tego roku, mają gwarantowane te same świadczenia zdrowotne co obywatele Polski.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, w związku z wojną w Ukrainie, dzieci przebywające na terenie Polski powinny być szczepione w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych (PSO), z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach (szczepienia bezpłatne).

Ratusz zaznacza w komunikacie na ten temat, że szczepienia te powinny być realizowane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – można je wykonać m.in. w punktach szczepień we wszystkich miejskich przychodniach.

Szczepienia dla dzieci z Ukrainy. Na jakich zasadach?

Na szczepienie kwalifikuje lekarz z poradni, który wskazuje termin podania i rodzaj szczepionki. Dla każdego dziecka ukraińskiego będzie ustalany indywidulany kalendarz szczepień przygotowany w oparciu o posiadaną dokumentację medyczną pacjenta.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień wykonanych w Ukrainie, dziecko należy traktować jako nieszczepione i zalecić wykonanie szczepień ochronnych zgodnie z PSO na 2022 roku.

Plakat - szczepienia ochronne dzieci ukraińskichUrząd miasta

Resort zdrowia wskazuje również priorytetową listę szczepień dzieci i młodzieży ukraińskiej: 

- szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia; - szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem; - wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem; - szczepienie przeciw COVID-19 zgodnie z narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19; - szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.

UNICEF już pozyskał i dostarczył polskiemu Ministerstwu Zdrowia ponad 50 tysięcy dawek inaktywowanej szczepionki przeciw polio (IPV) oraz pięć tysięcy dawek szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Celem tych działań jest wsparcie wysiłków na rzecz szczepień dzieci w Polsce poprzez zabezpieczenie odpowiedniej liczby szczepionek.

Więcej informacji o szczepieniach ochronnych w języku ukraińskim>>

Informowaliśmy również o przekazaniu dla Ukrainy pięciu stołecznych autobusów:

Pięć autobusów MZA dla Ukrainy
Pięć autobusów MZA dla UkrainyTVN24

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości