Sześciu chętnych do przebudowy placu Pięciu Rogów. "Wszystkie oferty poniżej kosztorysu"

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Plac Pięciu Rogów bliżej odnowy
Plac Pięciu Rogów bliżej odnowy
ZDM
ZDMPlac Pięciu Rogów bliżej odnowy

Zarząd Dróg Miejskich otworzył koperty w przetargu na przebudowę placu Pięciu Rogów. Najtańsza oferta opiewa na blisko 13 milionów złotych. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku.

Jak zaznaczył ZDM, plac Pięciu Rogów, czyli zbieg ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Jednak ocenił, że obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest od pełnego wykorzystania jego walorów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Najtańsza oferta za prawie 13 milionów złotych

"Większość powierzchni zajmują jezdnie i fragmenty niezagospodarowane, choć aż dwie trzecie użytkowników tego miejsca to piesi. Zdominowany przez samochody pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Chcemy to zmienić" - czytamy w komunikacie drogowców.

Jak wskazał ZDM, 8 września otwarte zostały oferty w przetargu na prace. Zgłosiło się sześć firm.

"Wszystkie zaoferowały kwotę poniżej kosztorysu na poziomie 21,8 mln zł brutto. Najtańsza oferta wynosi ok. 12,77 mln zł brutto" - przekazali drogowcy. I dodali, że sprawdzanie i ocena nadesłanych ofert już się rozpoczęły. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, prace ruszą jeszcze w tym roku.

Plac ma być punktem spotkań i spędzania wolnego czasu

Wskazał też, że projekt zrewitalizowanego placu Pięciu Rogów przygotowany został przez firmę WXCA Sp. z o.o. i architekta Michała Kempińskiego. "Nowy plac, który powstanie, będzie miejscem otwartym oraz dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej. Ma się stać punktem spotkań i spędzania wolnego czasu" - zapowiedzieli drogowcy.

Dodali, że oznacza to uporządkowanie przestrzenne placu. "Będzie on jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy" - podkreślili.

Co jeszcze się zmieni? Jak wymienił ZDM, posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Będzie też więcej zieleni – drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, a także fontanny. Będą też ławki. "Plac stanie się dzięki temu przestrzenią bardziej zieloną, przyjazną i zachęcającą do spędzania tu czasu. Zaprojektowano też nową iluminację placu dostosowaną do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni publicznej. Na placu i jego okolicach pojawią się latarnie stylizowane na historyczne 'pastorały'" - wskazano.

Przebudowa Szpitalnej i Kruczej

Oprócz przebudowy placu, metamorfozę przejdą też ulica Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich). "Zyskają nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Trotuary zostaną poszerzone, aby pomieścić duży ruch pieszy. Przebudowa czeka również placyk na osi ul. Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ul. Widok. Zamiast chaotycznego parkingu dla kilkunastu aut znajdą się tu drzewa i ławki" - poinformował ZDM.

I jak dodał, projekt będzie się wiązał ze zmianami w organizacji ruchu wokół placu. Ruch autobusów zostanie skierowany na Szpitalną, zaś ulica Zgoda zostanie wyłączona z ruchu (poza dojazdem do posesji i Chmielnej). Sam plac i prowadzące do niego dojazdy zostaną oznakowane jako "strefa zamieszkania", co oznacza pierwszeństwo pieszych. U zbiegu Kruczej i Widok powstaną dodatkowe przejścia dla pieszych, za to przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody staną się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przekroju jezdni.

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości