Krakowskie Przedmieście do remontu. By skończyć z klawiszowaniem nawierzchni

Krakowskie Przedmieście - ten odcinek przejdzie remont
Nierówna nawierzchnia na Krakowskim Przedmieściu (zdjęcia z lutego 2024 r.)
Źródło: tvnwarszawa.pl

W najbliższe wakacje drogowcy wyremontują fragment Krakowskiego Przedmieścia. Nierówna kostka kamienna zostanie ułożona od nowa na odcinku Królewska-Miodowa.

 - Ogłosiliśmy przetarg na remont Krakowskiego Przemieście na odcinku od Królewskiej do Miodowej - powiedział w środę dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Jak dodał, prace zaplanowane są na osiem miesięcy, ale te najbardziej uciążliwe, związane z koniecznością zamknięcia ulicy dla ruchu, potrwają około trzech miesięcy. - Przeprowadzimy je w okresie wakacyjnym, kiedy Krakowskie Przedmieście funkcjonuje przede wszystkim w ruchu pieszym. Ewentualnie wchodzi w grę jeszcze wrzesień - doprecyzował Puchalski.

Powracającym problemem jezdni Krakowskiego Przedmieścia jest klawiszująca kostka kamienna, z której zbudowana jest ulica. Na wspomnianym odcinku nierówną nawierzchnię widać przede wszystkim w rejonie skrzyżowania z Karową i Tokarzewskiego-Karaszewicza, przed Pałacem Prezydenckim i na wysokości skweru Hoovera. - W ostatnim czasie remontowany był fragment ulicy na wysokości Uniwersytetu Warszawskiego. Zmieniliśmy technologię mocowania i trzymania kamienia. Po kilku latach możemy powiedzieć, że ona się sprawdza. Nie zauważyliśmy uszkodzeń i degradacji - zapewnił dyrektor Puchalski.

W tej samej technologii drogowcy wyremontowali Miodową i odcinek Krakowskiego Przedmieścia od Nowego Światu do Królewskiej. Z efektów są zadowoleni.

Krakowskie Przedmieście - ten odcinek przejdzie remont
Krakowskie Przedmieście - ten odcinek przejdzie remont
Źródło: tvnwarszawa.pl

Sporo prac w Śródmieściu

Opowiedział też o innych planach na ten rok. – Jeśli chodzi o ulicę Andersa - cztery sygnalizacje z priorytetem dla tramwajów, przebudowa chodników, budowa ścieżki rowerowej - czekamy na oferty. Zakładamy, że w drugiej połowie lutego uda się je otworzyć - zapowiedział szef drogowców.

Wraz z kończącymi się pracami przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej porządkowane będzie jego otoczenie. Trwają prace na tzw. placu centralnym. Zachodnią część Marszałkowskiej uporządkuje miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg, wschodnia będzie objęta przetargiem na przebudowę Złotej i Zgody. Na Koszykowej będzie realizowany projekt z budżetu obywatelskiego, polegający na rozpłytowaniu części terenu.

Wyremontowana ma zostać także Mazowiecka, wraz ze skrzyżowaniami ze Świętokrzyską i Kredytową. Mazowiecka będzie dwukierunkowa, co ma związek z budową podziemnego parkingu pod placem Powstańców Warszawy i jego skomunikowaniem. - Parking ma być gotowy pod koniec 2024 roku, ale wykonawca sygnalizuje, że może być szybciej - przekazał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

- Pracujemy na Chodeckiej, Jana Kazimierza, moście pieszo-rowerowym, placu na Rozdrożu - wyliczał Łukasz Puchalski. Na tym ostatnim prace są na półmetku. - Marzec 2025 to termin zakończenia prac na moście Poniatowskiego. Dotyczą one elementów konstrukcyjnych, a jedyną konsekwencją dla kierowców jest wyłączenie pojedynczych miejsc parkingowych na Solcu i Kruczkowskiego – dodał dyrektor.

Porozumienie w sprawie tunelu w Wesołej

Wiceprezydent Olszewski miał dobrą wiadomość dla mieszkańców Rembertowa i Wesołej, którzy tkwią w korkach przy próbie przejechania magistrali kolejowej.

- Mamy porozumienie z kolejarzami na tunel w Wesołej. Będziemy ogłaszali przetarg na tę inwestycję. Jeśli chodzi o wiadukt na Chełmżyńskiej to sprawa jest w sądzie. Jedna z firm biorących udział w postępowaniu odwołała się do sądu od rozstrzynięcia Krajowej Izb Odwoławczej - zdradził Olszewski.

Czytaj także: