"Rowerowy kręgosłup Warszawy". Obiecują wstawić brakujące "kręgi"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent Olszewski o inwestycjach rowerowych
Wiceprezydent Olszewski o inwestycjach rowerowychMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plWiceprezydent Olszewski o inwestycjach rowerowych

Dobiegają końca prace przy budowie ścieżki rowerowej wzdłuż Marszałkowskiej od Królewskiej do alei "Solidarności". To widać gołym okiem, ale - jak obiecuje ratusz - rozpoczęły się przygotowania do budowy trasy dalej na północ - w ciągu Andersa. Na realizację całości prac wykonawca będzie miał jednak prawie dwa lata.

Ciąg ulic Mickiewicza-Andersa-Marszałkowska tworzy wielokilometrowy korytarz łączący Bielany i Żoliborz ze Śródmieściem. "W tym miejscu docelowo powinna powstać wysokiej jakości spójna trasa rowerowa łącząca dalsze dzielnice Warszawy z jej ścisłym centrum. W ostatnim czasie drogowcy skupili się na samej ulicy Marszałkowskiej" - podał ratusz w komunikacie, który zatytułował "Rowerowy kręgosłup Warszawy".

Prace na Marszałkowskiej dobiegają końca

W zeszłym roku powstał odcinek wzdłuż placu Defilad oraz przejazdy rowerowe w rejonie ronda Dmowskiego. Obecnie dobiega końca budowa drogi rowerowej od skrzyżowania z ulicą Królewską do alei "Solidarności", wraz z odcinkiem prowadzącym przez plac Bankowy. Jak poinformował ratusz, trwa też projektowanie przebudowy trasy na Marszałkowskiej między placem Konstytucji a rondem Dmowskiego.

O postępach w tworzeniu trasy rowerowej północ-południe przez centrum poinformował w komunikacie w mediach społecznościowych pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Nowa ścieżka rowerowa na MarszałkowskiejUM

Ścieżka na Andersa - przetarg na budowę

Zmiany czekają ulicę Andersa i jej okolice. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na budowę trasy rowerowej od Dworca Gdańskiego do skrzyżowania z ulicą Nowolipki. Powstanie tam dwukierunkowa droga dla rowerów, poprowadzona po zachodniej stronie ulicy.

"Ścieżka połączy się w spójną całość z istniejącymi trasami na ulicach: Bonifraterskiej, Świętojerskiej, Anielewicza i Dawidowskiego" - uściślił ratusz. W tym celu zostaną wyznaczone m.in. komplety przejazdów rowerowych na skrzyżowaniach z ulicą Stawki oraz z ulicą Anielewicza. Łącznie z licznymi elementami dodatkowymi, które zostały przewidziane już na tym etapie, w Śródmieściu przybędą dzięki temu ponad dwa kilometry infrastruktury rowerowej.

Przeczytaj także: Zbadali ruch w stolicy. Na jednym z mostów już co czwarty pojazd to rower >>>

Inwestycja ta swoim zasięgiem obejmie nie tylko ulicę Andersa. Na kolejnych odcinkach, oprócz samej trasy rowerowej, przybędzie zieleni. Drogowcy wymienią kilka sygnalizacji świetlnych na nowocześniejsze, przebudują lub wyremontują chodniki, w tym w szczególności stary i nierówny ciąg na odcinku Anielewicza-Nowolipki, czyli wzdłuż skweru Więźniów Politycznych Stalinizmu.

Połączone będą ze sobą również pasy rowerowe na ulicy Międzyparkowej i Miodowej, wyznaczając je na biegnącej między nimi ulicy Bonifraterskiej, równoległej do Andersa. Z ulicy Andersa będzie można dostać się w ten rejon nowym łącznikiem rowerowym biegnącym wzdłuż ulicy Muranowskiej właśnie między Andersa i Bonifraterską.

Prawie dwa lata na realizację inwestycji

Przetarg obejmuje również realizację projektu z budżetu obywatelskiego, jakim jest budowa drogi dla rowerów po wschodniej stronie ulicy Andersa na odcinku Świętojerska-Długa, czyli wzdłuż Ogrodu Krasińskich i na tyłach Skweru Sportów Miejskich, wraz z zapewnieniem dojazdu do stacji metra Ratusz-Arsenał.

Przybędzie także zieleni przy ulicy Świętojerskiej. W wielu miejscach zbędna powierzchnia betonowa zostanie "rozpłytowana" i zastąpią ją ozdobne trawniki. Takie prace przewidziane są też w wielu miejscach na samej ulicy Andersa.

Przetarg w trybie "Projektuj i buduj" został ogłoszony 20 listopada. Miasto czeka na ofertę do 18 grudnia. Na budowę trasy rowerowej od Dworca Gdańskiego do skrzyżowania z ulicą Nowolipki wybrana firma będzie miała 20 miesięcy, licząc od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że zgodnie z planem prace będą toczyły się w latach 2024-25.

Rowerem wzdłuż Mickiewicza i alei Solidarności. Kiedy?

Równocześnie trwa projektowanie wcześniejszego odcinka drogi dla rowerów na Andersa, czyli od placu Bankowego do ulicy Nowolipki, przez aleję "Solidarności".

Trwa też projektowanie dalszego odcinka tej trasy – na ulicy Mickiewicza, czyli od rejonu Dworca Gdańskiego do placu Wilsona. W przygotowaniu jest również trasa rowerowa w alei "Solidarności" i na ulicy Leszno. W pierwszej kolejności powstanie odcinek między aleją Jana Pawła II i ulicą Okopową.

Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

W najbliższy weekend, od 1 do 4 grudnia, Zarząd Dróg Miejskich planuje drugi etap frezowania ulicy Chodeckiej. Kierowcy pojadą objazdami. Nieczynna będzie pętla Bródno-Podgrodzie,

Drogowcy wracają na Chodecką. Kierowcy pojadą objazdami

Drogowcy wracają na Chodecką. Kierowcy pojadą objazdami

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dostała telefon z informacją, że jej syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze. Postanowiła to sprawdzić i sama zadzwonił do syna, któremu, jak się okazało, nic się nie stało. Podobnych telefonów tego dnia było kilka do różnych osób. Dzwonili "członek rodziny" lub "policjant". "Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą" – przypominają policjanci.

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na posesję małżeństwa seniorów na warszawskim Targówku wtargnął mężczyzna. Kręcącego się obok ich domu intruza zauważyła sąsiadka - strażniczka miejska, której udało się go obezwładnić. Mężczyzna był pijany.

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wodociągowcy chcą, wzorem innych krajów, by ze ścieków można było odzyskiwać wodę zdatną do spożycia. Jak zapowiadają, zapewnić ma to Kolektor Wiślany, który będzie w pełni gotowy do połowy przyszłego roku. Z opóźnieniem, bo pierwotnie mówiono, że system ma działać od końca 2023 roku.

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

W szkole w Kadzidle (Mazowieckie) nożownik zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby, stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Reporter TVN24 Mateusz Grzymowski dotarł do dwóch nastolatków, którzy byli w klasie podczas ataku. Ich relacje są dramatyczne. Według nich, 18-latek wyszedł z lekcji do łazienki i wrócił zamaskowany, z nożem w dłoni. Zaatakował "pierwsze osoby, które widział".

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

Autor:
mg/b/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W czwartek około godziny 22 drogowcy zamkną rondo Sedlaczka. Będą tam układali ostatnią warstwę asfaltu. Przywrócenie ruchu zostało zaplanowane na poniedziałek, 4 grudnia - poinformował stołeczny ratusz.

O 22 drogowcy zamkną rondo Sedlaczka

O 22 drogowcy zamkną rondo Sedlaczka

Autor:
red.
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.p,

48-latek od kilku miesięcy był poszukiwany listem gończym. Teraz policjanci dostali informację, że mężczyzna w najbliższym czasie może się zgłosić po odbiór dowodu osobistego. Tak też się zostało, wtedy został zatrzymany.

Był poszukiwany, złożył wniosek o nowy dowód osobisty. Odebrał dokument i został zatrzymany

Był poszukiwany, złożył wniosek o nowy dowód osobisty. Odebrał dokument i został zatrzymany

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wieczfni Kościelnej pod Mławą policjanci zatrzymali 35-letnią kierującą osobowym mercedesem, która po oblodzonej drodze jechała z prędkością 103 kilometrów na godzinę. Kobieta straciła prawo jazdy i otrzymała mandat w wysokości 1500 złotych oraz 13 punktów karnych.

Oblodzona droga, a na liczniku ponad 100 kilometrów na godzinę

Oblodzona droga, a na liczniku ponad 100 kilometrów na godzinę

Autor:
pop
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu w Regułach pod Warszawą doszło do potrącenia kierującego hulajnogą przez nieoznakowany radiowóz. 20-letni mężczyzna został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po tym, jak kapitan nie wpuścił go na pokład, wszczął awanturę na lotnisku. Strażnicy graniczni musieli go obezwładnić. Dopiero po chwili się uspokoił. Dostał mandat i przeprosił za swoje zachowanie.

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jezdni leżał mężczyzna. Zauważyli go świadkowie. Trafił do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł. Policjanci poszukują świadków tragicznego zdarzenia w Legionowie.

Znaleźli go na ulicy, zmarł w szpitalu. Szukają świadków

Znaleźli go na ulicy, zmarł w szpitalu. Szukają świadków

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 15.24 doszło do zerwania sieci trakcyjnej na ulicy Marszałkowskiej w kierunku placu Bankowego. Tramwaje nie kursowały na odcinku do placu Zbawiciela do placu Bankowego.

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Autor:
red.
Źródło:
PAP

Neogotyckie meble z historycznej apteki przy Nowym Świecie po ponad sześciu latach sądowej batalii wróciły na miejsce. Przejdą konserwację i będą eksponowane w pierwotnym miejscu - oficynie Pałacu Branickich. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków nie kryje radości z sukcesu.

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

Modernistyczny budynek przy ulicy Żwirki i Wigury 41 wygląda niepozornie, ale historię ma niesamowitą. Od domu małżeństwa Kotarskich przez sanatorium po siedzibę Luftwaffe. - Przed planowanym remontem zleciliśmy jego badania konserwatorskie - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia