Protest Strajku Kobiet w centrum. "Przepychanki z policją, funkcjonariusze użyli gazu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Protestujący blokują rondo Dmowskiego
Protestujący blokują rondo DmowskiegoTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/6
Protestujący blokują rondo DmowskiegoTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Strajk Kobiet zorganizował w środę protest w Śródmieściu. Manifestujący zebrali się na rondzie de Gaulle'a i na placu Trzech Krzyży, później przed Sejmem, a następnie w ścisłym centrum miasta. Jak relacjonował reporter tvnwarszawa.pl, doszło do przepychanek z policją. "Zatrzymano kilkanaście osób między innymi za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów" - przekazała późnym wieczorem stołeczna policja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Warszawski Strajk Kobiet zorganizował w środę wieczorem zgromadzenie pod hasłem "Otwarcie sezonu". Rozpoczęło się około godziny 18 na rondzie de Gaulle'a. Jak poinformował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl, zgromadziło się tam kilkadziesiąt osób z transparentami oraz flagami m.in. Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. - Protestujący zablokowali Aleje Jerozolimskie w kierunku centrum. Zablokowany jest również przejazd od placu Trzech Krzyży do Nowego Światu – relacjonował Zieliński. Dodał, że na miejscu jest dużo policji, która legitymuje uczestników. - Z policyjnych megafonów nadawany jest komunikat o nielegalnym zgromadzeniu – przekazał nasz reporter.

Kilkadziesiąt osób zebrało się również przed pomnikiem Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży, gdzie - jak podała PAP - odbywał się protest przeciwko zmianie przepisów zakładających brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu.

- Policja próbowała zamknąć protestujących w kotle, ale bez skutku. Udało im się z niego wyrwać. Ruszyli w kierunku placu Trzech Krzyży, a docelowo przed budynek Sejmu. Zablokowane zostały Aleje Ujazdowskie oraz ulice w okolicy Sejmu – relacjonował przed godziną 19 Tomasz Zieliński. 

Jak dodał, po drodze, na placu Trzech Krzyży, doszło do incydentu. - Przed kościołem zebrali się członkowie straży obywatelskiej, chroniącej wejścia do świątyni. Mijający ich manifestanci rzucali w ich stronę śnieżkami, poleciały również w kierunku policjantów – opowiadał Zieliński.

Incydent na placu Trzech Krzyży
Incydent na placu Trzech KrzyżyTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Protest przed Sejmem

Po godzinie 19 manifestujący zebrali się przed budynkiem Sejmu. Przebywali tam przez około pół godziny. - Protestujący ruszyli ulicą Wiejską z powrotem w kierunku placu Trzech Krzyży – przekazał około godziny 19.30 Zieliński. Jak dodał, doszło tam do przepychanek z policjantami. Tłum przeszedł z powrotem na rondo de Gaulle'a, a następnie Alejami Jerozolimskimi w stronę centrum.

Policja wzywała ponownie do rozejścia się, tłumacząc, że protest nie został zarejestrowany. Demonstranci odpowiadali, że manifestacja jest legalna. Słychać było okrzyki jak np. "Zdejmij mundur, przeproś matkę", "To jest wojna", "Policja łamie prawo i ręce kobietom", "Warszawa wolna od faszyzmu". Protestujący mieli ze sobą race i bębny, powiewali flagami tęczowymi czy Unii Europejskiej.

"Kajdanki i gaz"

Przed godziną 20 manifestanci dotarli na rondo Dmowskiego. - Skrzyżowanie jest częściowo zablokowane. Wstrzymany jest ruch tramwajów. Znów dochodzi do przepychanek z policją – informował nasz reporter. Jak dodał, kilka osób zostało zakutych w kajdanki i je zatrzymano. - Policjanci użyli gazu – relacjonował Zieliński.

Jak przekazał obecny na miejscu reporter PAP, medycy przemywali oczy solą fizjologiczną osobom, wobec których użyto gazu.

Z kolei reporterka TVN24 Małgorzata Mielcarek poinformowała, że według organizatorów zatrzymane zostały cztery osoby. - Z informacji, które mi przekazali, wynika, że grupa protestujących wybiera się przed komendę na Wilczej – powiedziała.

Po godzinie 21 kolektyw Szpila, angażujący się w pomoc prawną dla osób protestujących, podał na Facebooku, że na liście zatrzymanych jest około 20 nazwisk. "To nie jest potwierdzona liczba zatrzymanych. Wciąż spływają do nas nazwiska. Część osób zatrzymanych jest na Wilczej" – zastrzegli. Tam też udała się część osób, gdzie zorganizowano protest solidarnościowy z zatrzymanymi.

Jak wynika z mediów społecznościowych Strajku Kobiet, demonstracja na Wilczej zakończyła się po godzinie 2. "Wszystkie osoby, które mogły dzisiaj wyjść wolne - wyszły! Dwie kolejne czekają na czynności do jutra" - poinformowała organizacja o godzinie 2.28.

Policja: kilkanaście osób zatrzymanych, jeden funkcjonariusz zabrany do szpitala

Stołeczna policja odniosła się do środowych wydarzeń późnym wieczorem na Twitterze. "Niestety nie zabrakło agresywnego zachowania podczas dzisiejszych protestów. Wobec policjantów użyto gazu, jak również rzucano w nich różnymi przedmiotami. Jeden z policjantów doznał urazu głowy i został zabrany do szpitala" - czytamy we wpisie.

Jak przyznała KSP, "policjanci zareagowali zdecydowanie, używając środków przymusu bezpośredniego w postaci gazu i siły fizycznej". "Podczas działań zatrzymano kilkanaście osób m.in. za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów" - zaznaczono w tweecie.

"Polska cały czas się organizuje"

W środę około południa organizatorki mówiły, dlaczego organizują manifestację. - Dziś spotykamy się, żeby otworzyć sezon protestów. Nie dlatego, że nie działy się żadne protesty w okresie świątecznym, w okresie ferii. Polska cały czas się organizuje. Ten płomyk obywatelski cały czas w kilkudziesięciu miastach płonie i się niesie – mówiła podczas środowej konferencji prasowej Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. - Cały czas mamy różne tematy od rządu, wokół których chcemy się organizować – zaznaczyła.

Jednym z powodów organizowanego wieczorem protestu jest plan zmian w przepisach, które uniemożliwią odmowę przyjęcia mandatu. Strajk Kobiet przypomina, że tego dnia obędzie się posiedzenie Sejmu, z kolei w Prokuraturze Krajowej miał być przesłuchiwany sędzia Igor Tuleya. Dalej organizatorki wyliczają, że wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział "publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego, a politycy Prawa i Sprawiedliwości ciągle majstrują przy konwencji antyprzemocowej". Ogólnopolski Strajk Kobiet zamierza też okazać w środę solidarność z przedsiębiorcami, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu pandemii.

Autorka/Autor:kk, dg, mp/ran, r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Kierowcy podróżujący A2 muszą liczyć się z utrudnieniami w okolicy Grodziska Mazowieckiego. Tylko jeden pas autostrady jest przejezdny, korek ciągnie się od Pruszkowa. Powodem jest pożar opony w ciężarówce.

W ciężarówce zapaliła się opona. Gigantyczny korek na A2

W ciężarówce zapaliła się opona. Gigantyczny korek na A2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nad Warszawą przeszła burza, mocno padało, było słychać też grzmoty. Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Ulewa nie wyrządziła większych szkód - podała straż pożarna.

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Pokłady samolotów opuścili w asyście strażników granicznych, którzy wręczyli im też mandaty. Wszystko z powodu tego, jak zachowywali się podczas rejsów z Neapolu i Barcelony.

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wydał wyrok w sprawie Franka Brody, prywatnie siostrzeńca byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zatrzymanie aktywisty przez policję w Święto Niepodległości. "Sąd postanowił, że moje zatrzymanie było: Nielegalne! Niezasadne! Nieprawidłowe!" - napisał Broda.

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, onet.pl

Szykują się utrudnienia na ulicach Śródmieścia, Ochoty, Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa. W czwartek wieczorem na ulice miasta wyjadą fani i fanki rolek oraz wrotek.

Wieczorem rolkarze przejadą przez pięć dzielnic

Wieczorem rolkarze przejadą przez pięć dzielnic

Źródło:
PAP

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Radni i radne warszawskich Włoch nie poradzili sobie z prawidłowym wyborem wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów. Podczas czwartkowej sesji Rada Warszawy przyjęła zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie wstrzymania wykonania uchwał włochowskiej rady dzielnicy.

Źle wybrali wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów

Źle wybrali wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów

Źródło:
PAP

W środę wieczorem w budynku, w którym niegdyś kręcono program "Big Brother", doszło do pożaru. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Pożar w domu "Big Brothera"

Pożar w domu "Big Brothera"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek do szpitala w Ciechanowie (Mazowieckie) przyjęto mężczyznę z raną postrzałową brzucha. W związku z tą sprawę zatrzymano zatrzymano kolejne dwie osoby. Wcześniej zatrzymany mężczyzna został zwolniony. Nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w czwartek rano na warszawskim Targówku. Po kolizji jedno z nich zostało zepchnięte na chodnik, gdzie uderzyło w latarnię i śmietnik.

Ciężarówka zepchnęła go na chodnik. Tam wpadł na latarnię i betonowy śmietnik

Ciężarówka zepchnęła go na chodnik. Tam wpadł na latarnię i betonowy śmietnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy auta, w tym ciężarówka, zderzyły się w porannym szczycie na trasie S8. W korku utknęli kierowcy, ponieważ doszło do wycieku paliwa. Kiedy służby się z tym uporały, trasę trzeba było znów zablokować aby odholować samochód ciężarowy.

Najpierw zabezpieczali wyciek, potem musieli odholować ciężarówkę. Kilka godzin korków na S8

Najpierw zabezpieczali wyciek, potem musieli odholować ciężarówkę. Kilka godzin korków na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Początkowo nieśmiało, na chwilę, na awaryjnych, dziś bez żenady, masowo, wedle potrzeb. Chodnik wzdłuż Fabryki Norblina na Prostej dostawcy traktują jako pełnoprawne miejsca parkingowe. Piesi i rowerzyści mają coraz większy kłopot.

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

10-latek na hulajnodze elektrycznej zlekceważył czerwone światło i wjechał wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w tym przypadku skończyło się na niegroźnych potłuczeniach. Policja, ku przestrodze, pokazała nagranie z tego zdarzenia. Do wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach doszło też w ostatnich dniach między innymi w Płońsku, Jedlance i Białobrzegach. Ucierpiały w nich cztery osoby.

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek był poszukiwany listem gończym i nakazem doprowadzenia do aresztu, a w mieszkaniu miał trzy kilogramy różnych narkotyków. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia. Ma też do odbycia dwie wcześniej zasądzone kary.

Poszukiwany listem gończym zatrzymany z trzema kilogramami narkotyków

Poszukiwany listem gończym zatrzymany z trzema kilogramami narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z kozienickiej grupy Speed eskortowali kierowcę saaba, który wiózł do szpitala rodzącą żonę. Do pokonania miał jeszcze ponad 30 kilometrów, a kobiecie odeszły już wody płodowe. Liczyła się każda minuta.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt pojawił się na skrzyżowaniu bielańskich ulic Arkuszowej i Estrady z ulicą 3 Maja w Mościskach. Prace skupiają się na przebudowie wodociągu i kanalizacji. Potrwają do wakacji. Potem ruszy remont jezdni.

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontów i nowych inwestycji odkrywane są ślady historii. Na placu Pięciu Rogów znaleziono szablę ułańską sprzed II wojny światowej, a plac Krasińskich skrywał chatę pochodzącą z XVI-XVII wieku. Z kolei ślady mieszczańskiego życia wyłaniają się z terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki.

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przypomina ryjówkę, choć bliższe pokrewieństwo łączy go ze słoniem. To sorkonos. Jest niewielki, jednak biegać potrafi szybko. Tego nietypowego ssaka zobaczyć można w stołecznym zoo. Zamieszkuje wolierę przy wejściu do Ptaszarni.

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ona przyleciała z Turcji, on sam przyszedł do placówki Straży Granicznej, by ustalić swoją sytuację pobytową w Polsce oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Okazało się, że są poszukiwani w różnych sprawach Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zatrzymani to obywatele Ukrainy i to władze tego kraju ich poszukiwały.

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W trakcie prac ogrodniczych na terenie klasztoru na warszawskim Powiślu mężczyzna poruszający się ciągnikiem został przez niego przygnieciony. Nie udało się go uratować.

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 muzyków przyleci do Warszawy z różnych stron świata, aby w różnych konfiguracjach zagrać 21 koncertów podczas trzech klubowych wieczorów. Zaplanowano też pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje i wystawę. A wszystko to złoży się na wyjątkowy hołd oddany jednemu artyście - Peterowi Brötzmannowi.

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl