W sobotę przed Pałacem Prezydenckim protestowały rodziny osób z niepełnosprawnościami. Od władz domagają się zniesienia zakazu pracy dla opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne. W Kancelarii Prezydenta padła deklaracja, że ich postulaty zostaną przekazane na ręce Andrzeja Dudy.
W sobotę po południu przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest rodzin osób z niepełnosprawnościami. Przyszli z petycją, w której zapisano 14 postulatów. Wśród nich znalazł się między innymi ten dotyczący zniesienia zakazu pracy dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Jak powiedziała w sobotę w "Jeden na jeden" Katarzyna Kosecka, mama trójki dzieci, w tym 22-letniego Konrada w spektrum autyzmu, "nie jest możliwe po prostu rehabilitować osobę niepełnosprawną, utrzymać siebie i tę osobę za 2119 złotych".
Deklaracja Kancelarii Prezydenta
Protestujący oraz ich podopieczni przynieśli pod pałac transparenty z hasłami: "dajcie żyć", czy "praca prawem człowieka". W trakcie manifestacji opiekunowie oraz osoby z niepełnosprawnościami mogły zabrać głos i opowiedzieć swoją historię. W Pałacu Prezydenckim urzędnicy przyjęli delegację osób, które protestują. - Przyjęli nas w departamencie do spraw osób niepełnosprawnych. Była to bardzo miła rozmowa. Na pewno w pełnym zrozumieniu. Przedstawiliśmy nasze postulaty. Głównym było zdjęcie zakazu pracy przy pobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego - mówiła w rozmowie z reporterem TVN24 Katarzyna Kosecka. - Padła deklaracja, że nasze postulaty zostaną przekazane prezydentowi - dodała.
Co dalej? - Na pewno będziemy spotykać się z panem ministrem Pawłem Wdówikiem. Padła taka deklaracja, że to spotkanie się odbędzie - dodała przedstawicielka protestujących.
Postulaty protestujących
Lista najważniejszych postulatów protestu Osób z Niepełnosprawnościami i ich opiekunów:
- dopuszczenie do podjęcia pracy zarobkowej przez opiekuna pobierającego świadczenie w zakresie podobnym jak w wypadku innych świadczeń, zniesienie zakazu pracy zarobkowej dla osób pobierających świadczenia opiekuńcze, - zrównanie świadczeń dla wszystkich opiekunów, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014, - wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku w sprawie świadczeń dla opiekunów znacznie niepełnosprawnych osób dorosłych poprzez wprowadzenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego bez względu na to, kiedy powstała niepełnosprawność podopiecznego, - podwyższenie kwot najniższej renty socjalnej, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, - odpowiednio wyższe wsparcie finansowe opiekunów wspierających więcej niż jedną OzN.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24