Na placu Centralnym oznaczają dawne ulice. "Trudno sobie wyobrazić, że stało tam 180 budynków"

Układanie nawierzchni na tzw. placu Centralnym
Olszewski o odkryciach na placu Centralnym: to jest kawałek historii Warszawy ważny dla każdego
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Prace na placu Centralnym posuwają się naprzód. Finalnie jego nawierzchnia będzie nawiązywała do historii. Powstaje na niej siatka dawnych ulic oraz obrysy dawnych kamienic i ich dziedzińców. Każdy z elementów będzie miał inny kolor i funkcję.

Trwają prace na placu Centralnym, przed Pałacem Kultury i Nauki. Na posadzkę placu nakładana jest siatka dawnych ulic oraz obrysy kamienic czynszowych i ich dziedzińców. "Dziś trudno sobie wyobrazić, że przed wojną stało tam około 180 budynków. Powstający plac Centralny pomoże jednak pobudzić wyobraźnię i ożywi historię tej części stolicy" - zaznacza Zarząd Dróg Miejskich.

Na posadzce zrekonstruowana zostanie nieistniejąca już ulica Wielka oraz fragmenty ulic Złotej i Zielnej, które staną się głównymi ciągami komunikacyjnymi na nowym placu. "Obrysy kamienic będą natomiast funkcjonowały jako miejsca spotkań i rekreacji. Z kolei wspomniane dziedzińce zaprojektowane zostały jako niewielkie ogrody" - opisują drogowcy.

Trzy kolory

Obrysy i ciągi komunikacyjne wyodrębnione zostaną za pomocą różnych rodzajów kamiennej nawierzchni. Jak przekazuje ZDM, poza rodzimym granitem strzegomskim i bazaltem, zastosowane zostaną trzy odcienie kamienia - szary, czerwony oraz zielony. "Część materiałów pochodzi z odzysku, co podkreśli historyczny charakter tego miejsca, a w dodatku jest bardzo ekologiczne" - dodano.

Więcej o pracach na tzw. placu Centralnym przeczytasz tutaj >>>

Drogowcy zapowiadają, że efekt prac brukarskich będzie najlepiej widoczny przede wszystkim z góry, m.in. z okien Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy tarasów widokowych Pałacu Kultury i Nauki. "To właśnie tam, z perspektywy lotu ptaka, możliwe będzie podziwianie precyzji ułożenia kamieni, odtworzonych historycznych ulic oraz zielonych oaz, nawiązujących do dawnych dziedzińców kamienic" - wyjaśniono.

Czytaj także: