Ponad 17 tysięcy uczniów z Ukrainy w warszawskich szkołach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak uchodźcy mogą zapisać swoje dzieci do polskiej szkoły? Tłumaczy Justyna Suchecka
Jak uchodźcy mogą zapisać swoje dzieci do polskiej szkoły? Tłumaczy Justyna SucheckaTVN24
wideo 2/5
Jak uchodźcy mogą zapisać swoje dzieci do polskiej szkoły? Tłumaczy Justyna SucheckaTVN24

Szacujemy, że ponad pięć procent wszystkich uczniów w Warszawie, to dzieci i młodzież, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Zapewniamy im miejsca w przedszkolach i szkołach, ale również punkty nauki zdalnej, pomoc psychologiczną, dożywianie i programy integracyjne - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Warszawa zapewnia ukraińskim uczniom kompleksowe wsparcie, w tym programy integracyjne. - Bardzo ważne jest dla nas wsparcie finansowe, które otrzymaliśmy od wielu podmiotów, w tym przede wszystkim od Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, czyli UNICEF. Wojna w Ukrainie wciąż trwa, dlatego pomoc jest nadal potrzebna - mówi w komunikacie na ten temat Trzaskowski.

Dołączają do istniejących klas

W związku z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą do przedszkoli i szkół na terenie Warszawy dołączyło ponad 17 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Ponad 14 tysięcy z nich uczęszcza do miejskich placówek oświatowych, z czego ponad trzy tysiące do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, blisko 10 tysięcy do szkół podstawowych, a nieco ponad tysiąc do szkół ponadpodstawowych.

Dzieci i młodzież z Ukrainy dołączają do istniejących klas oraz oddziałów przygotowawczych, których aktualnie utworzono 124 i działają one w 72 szkołach (60 szkołach podstawowych i 12 liceach).

- Od wybuchu wojny zapewniamy ukraińskim uczniom dostęp do edukacji na dwa sposoby. Pierwszy z nich to dostęp do nauki stacjonarnej w warszawskich szkołach. Dzięki współpracy z UNICEF i partnerami prywatnymi zorganizowaliśmy również miejsca nauki zdalnej, dzięki czemu dzieci i młodzież kontynuują edukację w systemie ukraińskim - podkreśla z kolei Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

PRZECZYTAJ: "Prezydent Biden dziękował wszystkim Polkom i Polakom, warszawiankom i warszawiakom za olbrzymie serca".

Punkty do nauki zdalnej

Warszawa zorganizowała również 48 punktów do nauki online dla młodzieży uczącej się online w systemie ukraińskim. Miejsca są wyposażone w stanowiska komputerowe podłączone do sieci, a uczniowie znajdują się pod opieką ukraińskich nauczycieli. Punkty nauki zdalnej znajdują się m.in. w Pałacu Młodzieży, Centrum Edukacji i Rozwoju na Woli oraz w dzielnicowych placówkach pozaszkolnych. Miejsca kształcenia na odległość dla uczniów ukraińskich finansuje UNICEF.

We współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) 300 ukraińskich nauczycieli zostało zatrudnionych w szkołach jako pomoc polskich nauczycieli – projekt jest finansowany przez PCPM.

Dzięki współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej nauczyciele z Ukrainy pracują jako pomoc polskich nauczycieliUM Warszawa

Wspólne wakacje i ferie

Dzięki porozumieniu z UNICEF, organizacja sfinansowała m.in. akcję "Wspólne lato w Warszawie", gdzie polscy i ukraińscy uczniowie mogli w wakacje ubiegłego roku korzystać z opieki w szkołach i bogatej oferty zajęć.

Obecnie trwa zimowa edycję akcji pn. "Wspólna Warszawska Zima". To propozycja spędzenia ferii zimowych w Warszawie przygotowana z myślą o dzieciach ukraińskich, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 roku.

- Taką ofertę od lat przygotowujemy dla warszawskich uczniów i uczennic i cieszy się ona ogromną popularnością. Obecnie w ramach projektu "Wspólna Warszawska Zima" mamy zapisanych blisko tysiąca dzieci ukraińskich - każdego dnia ok. 600 z nich uczestniczy w zajęciach. W ramach akcji zapewniamy również opiekę i wyżywienie. Wolne miejsca są na bieżąco aktualizowane - informuje wiceprezydent Kaznowska.

Udział w akcji jest bezpłatny dla dzieci uchodźczych - projekt finansuje UNICEF, który przeznaczył na to ok. 1,6 mln zł - wydatkowanie uzależnione jest od liczby zapisanych dzieci z Ukrainy.

Szczegóły akcji na stronie: warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl.

Zapewniają pomoc psychologiczną

Niemal od pierwszych dni wojny w Ukrainie, Warszawa uruchomiła wsparcie psychologiczne dla młodych uchodźców z Ukrainy i ich rodzin. Obecnie w 26 miejskich poradniach psychologiczno-pedagogicznych na terenie całego miasta można skorzystać z pomocy specjalistów - w niemal połowie z nich konsultacje prowadzone są w języku ukraińskim, w pozostałych wizyty odbywają się m.in. w języku angielskim. Poradnie otrzymały dodatkowe środki na wyposażenie w materiały i pomoce do pracy z dziećmi i młodzieżą uchodźczą.

Obecnie realizowany jest również projekt "Mobilny psycholog z językiem ukraińskim", który obejmuje wsparcie psychologiczne dla ukraińskich uczniów w warszawskich przedszkolach i szkołach. Zespół psychologów dojeżdża do placówek i udziela niezbędnego wsparcia, jednocześnie włączając w procesy pomocowe specjalistów, którzy pracują na miejscu (pedagogów szkolnych, psychologów). Działania prowadzone w 2022 roku finansowano ze środków Fundacji Bloomberga. W okresie styczeń - marzec 2023 roku realizacja programu jest możliwa dzięki Funduszowi UNICEF.

Adresy poradni świadczących pomoc dla uchodźców znajdują się na stronie: wsparcie-dzieci-i-mlodziezy-ukrainskiej.

Centrum Edukacji i Rozwoju w biurowcu banku

Centrum działa od połowy czerwca 2022 roku i korzysta z przestrzeni (ok. 1,5 tys. metrów kwadratowych) użyczonej przez Alior Bank w biurowcu, który znajduje się przy ul. Towarowej na Woli. Dzięki środkom z UNICEF, placówka została wyposażona w niezbędne meble, sprzęt komputerowy, pomoce dydaktyczne i zabawki. Za funkcjonowanie ośrodka odpowiada m.st. Warszawa.

Centrum jest placówką przeznaczoną specjalnie dla uchodźczych dzieci i ich rodzin. W placówce znajdują się miejsca nauki zdalnej dla młodzieży uczącej się online w systemie ukraińskim i klubiki dla młodszych dzieci. W ośrodku prowadzony jest też punkt informacyjny, w którym uczniowie i rodzice mogą poznać ofertę edukacyjną Warszawy oraz zapisać się na prowadzone zajęcia. W centrum na dużą skalę działa również punkt wsparcia psychologicznego – dotychczas z tej formy pomocy skorzystało tu ponad 10 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży. Wsparcia którego udzielają psycholożki ukraińskie, nad ich pracą pieczę sprawuje miejska Poradnia TOP. W placówce odbywają się kursy języka polskiego oraz szereg innych zajęć np. z ekonomii, programowania, warsztaty artystyczne.

Dotychczas z całej oferty Centrum Edukacji i Rozwoju skorzystało 27 tysięcy dzieci i ich rodziców. Więcej informacji o działalności placówki na stronie: edukacja.um.warszawa.pl/centrum-edukacji-i-rozwoju.

Centrum Edukacji i Rozwoju (CEiR) UM Warszawa

Szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów

W Warszawie działa również punkt kontaktowy oraz zespół ds. nauczania dzieci cudzoziemskich, które pomagają nauczycielom i nauczycielkom oraz dyrektorom dyrektorkom szkół, gdzie uczą się dzieci cudzoziemskie, w tym dzieci uchodźców, imigrantów, jak też reemigrujące dzieci polskie.  

Dodatkowo miejska placówka doskonalenia nauczycieli tj. Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) organizuje kursy i szkolenia dla nauczycieli polskich i ukraińskich. Oferta została przygotowana z myślą o wszystkich etapach edukacyjnych i wiąże się m.in. z: adaptacją w polskiej szkole, nauką języka polskiego jako obcego, metodami pracy z uczniem cudzoziemskim, modelami systemu wsparcia obcokrajowców. Aktualne szkolenia i zapisy: kursy.wcies.edu.pl.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczą z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział bierze 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna pali się dach domu

Po uderzeniu pioruna pali się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala, druga jest reanimowana. Na miejscu pracuje straż pożarna.

Zderzenie dwóch aut. Jedna osoba reanimowana, druga w szpitalu

Zderzenie dwóch aut. Jedna osoba reanimowana, druga w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Andrzej Z., były wójt Raszyna został oskarżony o przekroczenie uprawnień związanych z dysponowaniem gminnymi nieruchomościami. Miał też nie dopełnić związanych z tym obowiązków. Chodzi o ośrodek zdrowia.

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wystosował list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego z apelem, aby zwrócili oni uwagę na problem fentanylu. W Polsce do tej pory po tym narkotyku zmarły co najmniej cztery osoby - w lutym trzy w Żurominie (Mazowsze), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zadośćuczynienie w kwocie 28 tysięcy złotych - to wyrok dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych sześcioletnią dziewczynkę. W wypadku poszkodowane zostały również ciotka i młodsza siostra dziewczynki. Wymiar kary został uzgodniony z pełnomocnikiem pokrzywdzonych.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zielony teren pomiędzy ulicami: Łowicką, Wiktorską i Jana Józefa Lipskiego to już oficjalnie skwer imienia Wojciecha Młynarskiego.

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na popularnym portalu społecznościowym znalazł ofertę sprzedaży trzech biletów na mecze rozgrywane w czasie Euro 2024. Wpłacił całą kwotę i wtedy oferta zniknęła, podobnie jak sprzedający.

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 32-latka, podejrzanego o znęcanie się nad konkubiną. Mężczyzna był również agresywny podczas policyjnej interwencji. Miał wymusić na funkcjonariuszach zaniechanie wykonywania obowiązków służbowych oraz naruszyć ich nietykalność.

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rembertowie zderzyły się pojazd ciężarowy oraz samochód osobowy. Drugi z nich dachował. Na miejscu zjawiły się służby. Na szczęście nikt nie potrzebował pomocy medycznej.

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca na widok radiowozu nagle przyspieszył. Gdy został zatrzymany, okazało się, że jest pod wpływem narkotyków. Testy wykazały, że były to amfetamina, kokaina i opiaty.

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty  po kontroli w schronisku

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty po kontroli w schronisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Zniszczony, pokryty graffiti autobus miejski na krakowskich numerach rejestracyjnych od kilku miesięcy "straszy" na błoniach Stadionu Narodowego. Mieszkańcy składają w tej sprawie skargi, ale przedstawiciele operatora obiektu rozkładają ręce, bo parking jest ogólnodostępny. Sprawę przekazano straży miejskiej.

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24