Ponad 17 tysięcy uczniów z Ukrainy w warszawskich szkołach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak uchodźcy mogą zapisać swoje dzieci do polskiej szkoły? Tłumaczy Justyna Suchecka
Jak uchodźcy mogą zapisać swoje dzieci do polskiej szkoły? Tłumaczy Justyna SucheckaTVN24
wideo 2/5
Jak uchodźcy mogą zapisać swoje dzieci do polskiej szkoły? Tłumaczy Justyna SucheckaTVN24

Szacujemy, że ponad pięć procent wszystkich uczniów w Warszawie, to dzieci i młodzież, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Zapewniamy im miejsca w przedszkolach i szkołach, ale również punkty nauki zdalnej, pomoc psychologiczną, dożywianie i programy integracyjne - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Warszawa zapewnia ukraińskim uczniom kompleksowe wsparcie, w tym programy integracyjne. - Bardzo ważne jest dla nas wsparcie finansowe, które otrzymaliśmy od wielu podmiotów, w tym przede wszystkim od Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, czyli UNICEF. Wojna w Ukrainie wciąż trwa, dlatego pomoc jest nadal potrzebna - mówi w komunikacie na ten temat Trzaskowski.

Dołączają do istniejących klas

W związku z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą do przedszkoli i szkół na terenie Warszawy dołączyło ponad 17 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Ponad 14 tysięcy z nich uczęszcza do miejskich placówek oświatowych, z czego ponad trzy tysiące do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, blisko 10 tysięcy do szkół podstawowych, a nieco ponad tysiąc do szkół ponadpodstawowych.

Dzieci i młodzież z Ukrainy dołączają do istniejących klas oraz oddziałów przygotowawczych, których aktualnie utworzono 124 i działają one w 72 szkołach (60 szkołach podstawowych i 12 liceach).

- Od wybuchu wojny zapewniamy ukraińskim uczniom dostęp do edukacji na dwa sposoby. Pierwszy z nich to dostęp do nauki stacjonarnej w warszawskich szkołach. Dzięki współpracy z UNICEF i partnerami prywatnymi zorganizowaliśmy również miejsca nauki zdalnej, dzięki czemu dzieci i młodzież kontynuują edukację w systemie ukraińskim - podkreśla z kolei Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

PRZECZYTAJ: "Prezydent Biden dziękował wszystkim Polkom i Polakom, warszawiankom i warszawiakom za olbrzymie serca".

Punkty do nauki zdalnej

Warszawa zorganizowała również 48 punktów do nauki online dla młodzieży uczącej się online w systemie ukraińskim. Miejsca są wyposażone w stanowiska komputerowe podłączone do sieci, a uczniowie znajdują się pod opieką ukraińskich nauczycieli. Punkty nauki zdalnej znajdują się m.in. w Pałacu Młodzieży, Centrum Edukacji i Rozwoju na Woli oraz w dzielnicowych placówkach pozaszkolnych. Miejsca kształcenia na odległość dla uczniów ukraińskich finansuje UNICEF.

We współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) 300 ukraińskich nauczycieli zostało zatrudnionych w szkołach jako pomoc polskich nauczycieli – projekt jest finansowany przez PCPM.

Dzięki współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej nauczyciele z Ukrainy pracują jako pomoc polskich nauczycieliUM Warszawa

Wspólne wakacje i ferie

Dzięki porozumieniu z UNICEF, organizacja sfinansowała m.in. akcję "Wspólne lato w Warszawie", gdzie polscy i ukraińscy uczniowie mogli w wakacje ubiegłego roku korzystać z opieki w szkołach i bogatej oferty zajęć.

Obecnie trwa zimowa edycję akcji pn. "Wspólna Warszawska Zima". To propozycja spędzenia ferii zimowych w Warszawie przygotowana z myślą o dzieciach ukraińskich, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 roku.

- Taką ofertę od lat przygotowujemy dla warszawskich uczniów i uczennic i cieszy się ona ogromną popularnością. Obecnie w ramach projektu "Wspólna Warszawska Zima" mamy zapisanych blisko tysiąca dzieci ukraińskich - każdego dnia ok. 600 z nich uczestniczy w zajęciach. W ramach akcji zapewniamy również opiekę i wyżywienie. Wolne miejsca są na bieżąco aktualizowane - informuje wiceprezydent Kaznowska.

Udział w akcji jest bezpłatny dla dzieci uchodźczych - projekt finansuje UNICEF, który przeznaczył na to ok. 1,6 mln zł - wydatkowanie uzależnione jest od liczby zapisanych dzieci z Ukrainy.

Szczegóły akcji na stronie: warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl.

Zapewniają pomoc psychologiczną

Niemal od pierwszych dni wojny w Ukrainie, Warszawa uruchomiła wsparcie psychologiczne dla młodych uchodźców z Ukrainy i ich rodzin. Obecnie w 26 miejskich poradniach psychologiczno-pedagogicznych na terenie całego miasta można skorzystać z pomocy specjalistów - w niemal połowie z nich konsultacje prowadzone są w języku ukraińskim, w pozostałych wizyty odbywają się m.in. w języku angielskim. Poradnie otrzymały dodatkowe środki na wyposażenie w materiały i pomoce do pracy z dziećmi i młodzieżą uchodźczą.

Obecnie realizowany jest również projekt "Mobilny psycholog z językiem ukraińskim", który obejmuje wsparcie psychologiczne dla ukraińskich uczniów w warszawskich przedszkolach i szkołach. Zespół psychologów dojeżdża do placówek i udziela niezbędnego wsparcia, jednocześnie włączając w procesy pomocowe specjalistów, którzy pracują na miejscu (pedagogów szkolnych, psychologów). Działania prowadzone w 2022 roku finansowano ze środków Fundacji Bloomberga. W okresie styczeń - marzec 2023 roku realizacja programu jest możliwa dzięki Funduszowi UNICEF.

Adresy poradni świadczących pomoc dla uchodźców znajdują się na stronie: wsparcie-dzieci-i-mlodziezy-ukrainskiej.

Centrum Edukacji i Rozwoju w biurowcu banku

Centrum działa od połowy czerwca 2022 roku i korzysta z przestrzeni (ok. 1,5 tys. metrów kwadratowych) użyczonej przez Alior Bank w biurowcu, który znajduje się przy ul. Towarowej na Woli. Dzięki środkom z UNICEF, placówka została wyposażona w niezbędne meble, sprzęt komputerowy, pomoce dydaktyczne i zabawki. Za funkcjonowanie ośrodka odpowiada m.st. Warszawa.

Centrum jest placówką przeznaczoną specjalnie dla uchodźczych dzieci i ich rodzin. W placówce znajdują się miejsca nauki zdalnej dla młodzieży uczącej się online w systemie ukraińskim i klubiki dla młodszych dzieci. W ośrodku prowadzony jest też punkt informacyjny, w którym uczniowie i rodzice mogą poznać ofertę edukacyjną Warszawy oraz zapisać się na prowadzone zajęcia. W centrum na dużą skalę działa również punkt wsparcia psychologicznego – dotychczas z tej formy pomocy skorzystało tu ponad 10 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży. Wsparcia którego udzielają psycholożki ukraińskie, nad ich pracą pieczę sprawuje miejska Poradnia TOP. W placówce odbywają się kursy języka polskiego oraz szereg innych zajęć np. z ekonomii, programowania, warsztaty artystyczne.

Dotychczas z całej oferty Centrum Edukacji i Rozwoju skorzystało 27 tysięcy dzieci i ich rodziców. Więcej informacji o działalności placówki na stronie: edukacja.um.warszawa.pl/centrum-edukacji-i-rozwoju.

Centrum Edukacji i Rozwoju (CEiR) UM Warszawa

Szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów

W Warszawie działa również punkt kontaktowy oraz zespół ds. nauczania dzieci cudzoziemskich, które pomagają nauczycielom i nauczycielkom oraz dyrektorom dyrektorkom szkół, gdzie uczą się dzieci cudzoziemskie, w tym dzieci uchodźców, imigrantów, jak też reemigrujące dzieci polskie.  

Dodatkowo miejska placówka doskonalenia nauczycieli tj. Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) organizuje kursy i szkolenia dla nauczycieli polskich i ukraińskich. Oferta została przygotowana z myślą o wszystkich etapach edukacyjnych i wiąże się m.in. z: adaptacją w polskiej szkole, nauką języka polskiego jako obcego, metodami pracy z uczniem cudzoziemskim, modelami systemu wsparcia obcokrajowców. Aktualne szkolenia i zapisy: kursy.wcies.edu.pl.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Trwa akcja gaśnicza. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl