Po hejnale kolędy. Świąteczna niespodzianka od straży miejskiej

Strażnicy miejscy-hejnaliści zagrają kolędy
Hejnał warszawski rozbrzmiewa z Wieży Zegarowej każdego dnia o godz. 11.15. To właśnie o tej godzinie 17 września 1939 r., podczas pożaru zbombardowanego Zamku, zatrzymały się wskazówki jego zegara
Źródło: Zamek Królewski w Warszawie

Z wieży Zamku Królewskiego popłynęły w święta kolędy. Strażnicy miejscy zagrali je w tuż po hejnale warszawskim. Będzie ich można posłuchać także w drugi dzień świąt. W ten sposób chcą uprzyjemnić czas spacerowiczom.

Każdego dnia o godzinie 11.15 dnia z Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego odgrywany jest hejnał warszawski. Utwór wykonują na trąbce strażnicy miejscy. W tym roku w okresie świątecznym zagrają także kolędy. Stołeczna straż miejska zapowiada, że kolęd będzie można posłuchać w oba świąteczne dni, czyli 25 i 26 grudnia, tuż po hejnale.

"W Święta na Starówce wiele osób pojawia się na spacerach, podziwiając dekorację i choinkę. Mamy nadzieję, że dzięki naszej kolędzie z zamkowej wieży, te spacery będą miały jeszcze bardziej wyjątkowy charakter" - mówią hejnaliści, cytowani w komunikacie prasowym.

ZOBACZ: Rozświetlony Trakt Królewski deptakiem.

30-lecie warszawskiego hejnału

Warszawski hejnał w 2025 roku będzie obchodził 30-lecie. Oparto go na motywach "Warszawianki" i "Marszu Mokotowa", odgrywany jest na trzy strony świata, oprócz wschodu. Dlaczego? Powód jest banalny: wieża zegarowa Zamku Królewskiego ma tylko trzy okna. W zamierzeniu kompozytora utworu, profesora Zbigniewa Bagińskiego, sposób odgrywania hejnału ma symbolizować trzy podstawowe wartości patriotyczne: "Bóg, Honor, Ojczyzna".

Pomysłodawcą powstania hejnału był Henryk Łagodzki, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski. Godzina, o której jest wykonywany została wybrana celowo. To właśnie o 11.15 zatrzymał się zamkowy zegar podczas bombardowania Warszawy 17 września 1939 roku.

Czytaj także: