TVN Warszawa | Śródmieście

180 placówek weźmie udział w Nocy Muzeów. "Bezpieczeństwo jest najważniejsze"

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/ran
Źródło:
PAP
Noc Muzeów w hybrydowej formule
Noc Muzeów w hybrydowej formuleTVN24
wideo 2/2
TVN24Noc Muzeów w hybrydowej formule

Dostosowana do warunków związanych z pandemią i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Po roku przerwy wraca Noc Muzeów. - Cieszę się, że możemy powrócić – mówił na czwartkowej konferencji prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

- Wszyscy bardzo chcemy powrócić do normalności, natomiast jeszcze przez cały czas trwa epidemia – podkreślał na konferencji Rafał Trzaskowski. W związku z tym przypomniał, że tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w formule hybrydowej.

Część muzeów otwarta stacjonarnie

Jak mówił, w tym roku w Nocy Muzeów bierze udział blisko 180 placówek. Część z nich będzie otwarta stacjonarnie, ale równocześnie wiele placówek przygotowało dla zwiedzających specjalne programy w internecie. Będzie to prawie 100 wydarzeń online, dzięki którym uczestnicy będą mogli wziąć udział w wirtualnej wizycie w jednym z warszawskich muzeów.

Ponadto miasto organizuje także specjalne spacery z kulturą, czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu. Aż 80 instytucji zaplanowało działania poza murami swoich siedzib. W formie mapki przygotowano także propozycje dwóch tras spacerowych do najciekawszych miejsc w centrum miasta.

- Właśnie dzięki takiej formule, dzięki tym trzem możliwościom uczestniczenia w Nocy Muzeów, mamy nadzieję zadbać o to, żeby, z jednej strony można było się znowu cieszyć tym, że jesteśmy na zewnątrz i możemy podziwiać Warszawę w całej okazałości, ale z drugiej strony, także zadbać o bezpieczeństwo – zaznaczał Trzaskowski.

Maseczki wewnątrz budynków

Przypomniał przy tym, że mimo iż 15 maja zniesiony będzie już obowiązek noszenia maski na świeżym powietrzu, to jednak wewnątrz budynków nadal będzie konieczne wkładanie maski ochronnej. - Zachęcam wszystkich, by te maski przy sobie mieli – mówił Trzaskowski. - Bezpieczeństwo jest najważniejsze – dodał.

- Cieszę się, że możemy powrócić do Nocy Muzeów w formule hybrydowej, ale przez cały czas będziemy państwa prosić o to, żeby zachowywać się w sposób odpowiedzialny i zachować bezpieczeństwo – podkreślił.

Poinformował także, że podobnie jak w latach poprzednich, 17. Noc Muzeów będzie trwała do godz. 1 w nocy. Około godz. 18. tradycyjnie odbędzie się parada zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będzie można oglądać wewnątrz – autobusy na pl. Defilad, tramwaje na pl. Narutowicza. - Mam nadzieję, że wszyscy będą się dobrze bawić, ale mam też nadzieję, że będą to robić w sposób bezpieczny – podkreślił prezydent stolicy.

Wiceprezydent stolicy Aldona Machnowska-Góra przypomniała z kolei, że 18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. - To święto, które powstało z inicjatywy Międzynarodowej Rady Muzeów i to ona była inicjatorem Nocy Muzeów – wskazała.

Dodała także, że w pierwszej edycji Nocy Muzeów w Warszawie brało udział 11 muzeów, a w tegorocznej 17. odsłonie imprezy, bierze udział blisko 180 placówek.

Wiceprezydent apelowała także do zwiedzających, aby mieli na względzie, że w tym roku jednorazowo do budynków będzie mogło wejść mniej osób niż w latach poprzednich. Zachęcała dlatego wszystkich do wcześniejszego zapisywania się na zwiedzanie bądź do planowania czasu w taki sposób, by przewidywać, że mniejsza liczba widzów będzie wpuszczana na wystawy.

Komunikacja miejska do późnych godzin nocnych

Podobnie jak w latach poprzednich, także w tym roku Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalną organizację komunikacji miejskiej, by ułatwić zwiedzającym poruszanie się po mieście do późnych godzin nocnych. Szczegółowe informacje na temat Nocy Muzeów można znaleźć zarówno na stronach miasta, jak i na stronach poszczególnych placówek biorących udział w imprezie.

Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce – inaczej niż w pozostałych krajach Europy – biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą. Noc Muzeów to największa impreza kulturalna w stolicy, ciesząca się popularnością już od 2004 roku.

Autor:katke/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: R. Motyl, Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości