Naukowcy zalecają ograniczenie spożycia mięsa. Prawica straszy kartkami na żywność

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna, dziennik.pl, PAP, tvnwarszawa.pl
Jadłodzielnia na Żoliborzu
Jadłodzielnia na ŻoliborzuTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Jadłodzielnia na ŻoliborzuTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Mniej spożywanego mięsa i nabiału, mniej podróży autem i samolotem, ograniczenie kupowania ubrań, dłuższy czas życia sprzętu elektronicznego. Naukowcy z Leeds w raporcie dla burmistrzów największych metropolii podpowiadają, co zrobić, żeby ograniczyć negatywne skutki zmian klimatycznych. Propozycje wyśmiali warszawscy politycy prawicy, skojarzyły im się z PRL-em.

Raport przygotowany dla organizacji C40 Cities opisał "Dziennik Gazeta Prawna". C40 to organizacja, do której należą największe metropolie świata. To globalna sieć władz miast, które podejmują pilne działania w celu "stawienia czoła kryzysowi klimatycznemu i stworzenia przyszłości, w której każdy może się rozwijać".

Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna" przedstawił rekomendacje działań, które mogą ograniczyć skutki globalne ocieplenia. Zaproponowali zmiany w sześciu dziedzinach życia, które mają wpływ na emisję gazów cieplarnianych. Chodzi o budownictwo i infrastrukturę miejską, żywność, transport prywatny, ubrania, sprzęt elektroniczny oraz transport lotniczy. "Emisja metropolii zrzeszonych w C40 to 10 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Jak zauważają autorzy, aby uniknąć załamania klimatu, emisje powinny zostać zmniejszone do połowy do 2030 r." - czytamy w artykule.

Naukowcy: mniej mięsa, nabiału, ubrań i samochodów

Wśród rekomendowanych ograniczeń znalazły się: 16 kilogramów mięsa rocznie na osobę (dziś w Polsce około 70 kilogramów) lub nawet całkowite wykluczenie go z diety. Nabiału - jak sugerują naukowcy - nie powinniśmy jeść więcej niż 90 kilogramów (dziś ponad 200 kilogramów). Proponują też zmniejszenie liczby aut do 190 na 1000 osób (obecnie w Polsce jest ponad 600 aut na 1000 mieszkańców i jest to jeden z wyższych wskaźników w Europie). Zalecają też wydłużenie życia samochodu do 20 lat. To samo ma dotyczyć sprzętu elektronicznego typu laptop, których użytkowanie należałoby przedłużyć do siedmiu lat. Raport mówi także o zmianach w produkcji, skróceniu łańcucha dostaw i ograniczeniu zakupu nowych ubrań do sześciu sztuk rocznie.

Władze Warszawy skomentowały, że rekomendacje z raportu mogą być inspiracją dla członków C40, ale "decyzja o tym, jaki zakres emisji jest uwzględniany przez miasto w ramach inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych, należy każdorazowo do poszczególnych miast". Stolica zgodziła się z tym, że jest konieczność ograniczenia poziomu konsumpcji, promowania diety wegetariańskiej czy ograniczenia liczby samochodów w mieście. Co robi w tym celu? Promuje m.in. transport publiczny, wspiera inicjatywy związane ze współdzieleniem czy zero waste.

Kaleta: plan, by wprowadzić racje żywnościowe i konsumpcyjne

Raport stał się pożywką dla krytyków Rafała Trzaskowskiego. - Często pytam, co Rafał Trzaskowski przywozi z wizyt międzynarodowych, oblatywania świata. Dzisiaj okazało się, co przywozi - pomysły, żeby wprowadzić racje żywnościowe i konsumpcyjne - powiedział dziennikarzom wiceminister sprawiedliwości i poseł Sebastian Kaleta (Solidarna Polska). Jego zdaniem "czasy komuny, kartek mają powrócić według tego stowarzyszenia". - Z publikacji bynajmniej nie wynika, żeby miasto stołeczne Warszawa się od tego odcinało - podkreślił poseł. Sprawę skomentował także na Twitterze:

Raport nie umknął także uwadze posła z PiS Pawła Lisieckiego, który przypomniał czasy, w których reglamentowano żywność - za czasów PRL, kiedy wprowadzono kartki. - Wówczas na robotnika przypadało 3,5 kilograma mięsa. Z wyliczeń miast wynika, że przypadałoby mniej niż półtora kilograma mięsa miesięcznie. Mniej niż w okresie stanu wojennego - ocenił. Lisiecki pytał w jaki sposób Warszawa chce osiągnąć tak ambitne cele. - Czy dzieci w szkołach i przedszkolach będą miały ograniczoną ilość białka zwierzęcego i czym będzie ono zastąpione? - pytał. Zastanawiał się również, czy Rafał Trzaskowski da przykład warszawiakom i ograniczy swoje podróże zagraniczne.

Trzaskowski: raport nie powstał na zlecenie Warszawy, jest sprzed czterech lat

"Pan minister Kaleta zgodnie z zasadą "nie znam się, to się wypowiem" zabrał głos na konferencji prasowej pod tytułem "Rafał Trzaskowski chce wprowadzać racje żywnościowe". A jeśli już jesteśmy przy jedzeniu, to warto podsumować to wystąpienie słowami: stek bzdur" - odpowiedział mu w mediach społecznościowych prezydent Warszawy.

"Tym razem Pan Kaleta oparł swoją teorię o raport naukowców z Leeds wydany niemal 4 lata temu. Trudno go komentować, tym bardziej, że nie powstał na zlecenie Miasto Stołeczne Warszawa i nie był z nami konsultowany. Mimo wszystko cieszę się, że sięgnął pan do tego dokumentu, a przynajmniej cokolwiek o nim przeczytał. Niestety po tonie pana wypowiedzi na konferencji prasowej, odnoszę wrażenie, że nie został on przez pana dobrze zrozumiany. Dlatego polecam zapoznać się z naszym, warszawskim dokumentem na temat polityki żywnościowej miasta. Piszemy w nim między innymi o wsparciu dla mieszkańców w dostępie do dobrej jakości i niedrogiej żywności" - napisał Trzaskowski.

Prezydent stolicy zauważył też, że zdecydowana większość zgłaszanych przez mieszkańców w budżecie obywatelskim pomysłów, stanowią projekty ekologiczne. "Oprócz inwestycji w miejską zieleń, coraz więcej inicjatyw dotyczy żywności. Mieszkańcy organizują w swojej okolicy takie miejsca, jak jadłodzielnie i jadłodajnie. W ten sposób dzielą się żywnością z innymi i jednocześnie ratują jedzenie przed zmarnowaniem. Zostawiają tam też ubrania, czy sprzęty, których już nie potrzebują. Po prostu podejmują działania, które mają na celu dawanie drugiego życia przedmiotom" - dowodził Rafał Trzaskowski.

Jadłodzielnia na ŻoliborzuTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Dodał, że dobrych uczniowie warszawskich szkół mają zajęcia na temat "pełnowartościowych posiłków czy szanowania żywności". "Bo nie ma nic złego w świadomym kupowaniu i odpowiedzialnym gospodarowaniu żywnością w naszych domach. Wręcz przeciwnie, jestem dumny, że warszawianki i warszawiacy angażują się takie w działania" - stwierdził polityk PO.

"A odpowiadając na pana absurdalne pytanie - nie, Miasto Stołeczne Warszawa nie wprowadzi kartek na żywność. Co więcej, jedynie rząd ma możliwości prawne do wprowadzenia takiego ograniczenia. Jako prawnik powinien pan to wiedzieć. Natomiast jedyne ograniczenie konsumpcji, które przychodzi nam do głowy, to ograniczenie konsumpcji mediów społecznościowych przez polityków Zjednoczonej Prawicy. Tu też jednak nie mamy żadnych narzędzi prawnych" - podsumował Trzaskowski.

C40 powołali burmistrzowie największych miast. Warszawa należy do organizacji od 2007 roku

C40 zostało powołane w 2005 roku przez burmistrzów 18 największych miast, by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Przewodniczącym jest obecnie burmistrz Londynu Sadiq Khan. W 2021 roku ponad tysiąc lokalnych samorządów dołączyło do inicjatywy C40 ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury. Do stowarzyszenia należy 97 miast, w tym Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Kopenhaga, Lizbona, Londyn, Paryż, Rzym, Sztokholm, Tel Awiw, Chicago, Los Angeles, Miami, Montreal, Nowy Jork, Waszyngton, Johannesburg, Nairobi, Pekin, Hongkong, Bangkok Seul Tokio i Melbourne. Warszawa jest członkiem C40 od 2007 roku.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, dziennik.pl, PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter.com, facebook.com

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl