"To jest budynek poświęcony otwartej, równościowej i demokratycznej kulturze"

Wnętrze Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Rafał Trzaskowski o nowej siedzibie MSN
Źródło: TVN24
Dzień przed uroczystym otwarciem nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad odwiedzili dziennikarze. - Otwieramy nowy rozdział w historii Warszawy, ale i Polski. To miejsce będzie tętniło życiem i stanie się ikoną sztuki - mówił podczas spotkania prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

W piątek, 25 października, Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy swoje podwoje przed mieszkańcami Warszawy. Dzień wcześniej do środka zaproszono dziennikarzy. W spotkaniu prasowym wzięli udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, jego zastępczyni Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka MSN Joanna Mytkowska oraz Thomas Phifer, architekt i twórca budynku.

"Będziemy mieli miejsce na światowym poziomie dla promocji polskiej kultury"

Rafał Trzaskowski podkreślił, że otwarcie MSN to "historyczna chwila dla Warszawy". - Takiego miejsca w Warszawie nie było od dziesięcioleci, miejsca, które powstałoby od podstaw właśnie po to, aby promować polską sztukę, które samo w sobie jest spektakularne - powiedział. Zaznaczył, że to projekt wpisujący się w Nowe Centrum Warszawy. - MSN wpisuje się w to, że wreszcie tę transformację udaje nam się przeprowadzić - dodał.

- Będziemy mieli miejsce na światowym poziomie dla promocji polskiej kultury, sztuki nowoczesnej, która cieszy się wielkim zainteresowaniem - stwierdził Trzaskowski.

W trakcie swojego wystąpienia Trzaskowski podkreślił, że MSN będzie miejscem spotkań, dyskusji, powstawania nowych trendów i edukacji.

Otwarta, równościowa i demokratyczna kultura

- Bardzo istotne jest to, że ten budynek stanął naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki i symbolicznie zmienia centrum stolicy. To jest budynek poświęcony otwartej, równościowej, demokratycznej kulturze - powiedziała z kolei Joanna Mytkowska, dyrektorka MSN. - Jego kształt architektoniczny bardzo zaprasza do środka. Mamy tu wiele przestrzeni przeznaczonych do spotkań i debaty - dodała.

Mytkowska wskazała, że wystawa kolekcji MSN otworzy się dopiero w lutym przyszłego roku. - Pierwsze tygodnie i miesiące chcieliśmy poświęcić na to, aby wszyscy mogli zapoznać się z budynkiem i jego możliwościami. Przede wszystkim będziemy pokazywać tak zwane sztuki performatywne, czyli bardzo dużo współczesnego tańca, choreografii, performance'u. Ponad 100 artystów przez najbliższe tygodnie będzie prezentować różne formaty sztuki nowoczesnej - wyjaśniła szefowa MSN.

Bryła Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jej skala, kolor i fakt, że jest umiejscowiona w samym centrum stolicy budzi skrajne emocje - od zachwytów po ostrą krytykę.

- Ja nie znam innego, tak dużego projektu architektonicznego, który nie budziłby emocji. Przecież to jest całkowicie naturalne. Mamy zupełnie różne gusta, oczekiwania. Każdy duży projekt, który był budowany na świecie od podstaw, taki jak na przykład Centrum Pompidou w Paryżu, Guggenheim w Bilbao czy piramida w Luwrze budził kontrowersje. Dzisiaj trudno zaprzeczyć, że zarówno Pompidou stało się jednym z symboli Paryża, a Guggenheim stał się właściwie najważniejszym symbolem Bilbao, który przyciąga do niego setki turystów - powiedział Rafał Trzaskowski.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Źródło: Paweł Supernak/PAP

W piątek otwarcie dla mieszkańców

Dla szerokiej publiczności MSN zostanie otwarte w piątek, 25 października. Przygotowany na inaugurację nowej siedziby program wydarzeń zaplanowano na dwa tygodnie, do 10 listopada. Na publiczność czekają m.in. wystawy, performance, koncerty, widowiska, warsztaty czy instalacje dźwiękowe.

Jedną z głównych atrakcji dnia otwarcia będzie koncert wokalistki związanej z amerykańską sceną alternatywną, współzałożycielki zespołu Sonic Youth Kim Gordon. Koncert odbędzie się 25 października, początek o godz. 22.

Szczegóły programu wydarzeń na otwarcie MSN>>>

Nowa siedziba MSN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje blisko 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego ponad 4 tysiące metrów kwadratowych przeznaczono na przestrzenie ekspozycyjne. Znalazły się one na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano również pomieszczenia z panoramicznymi oknami, wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Charakterystycznym punktem budynku jest też przestronna klatka schodowa, której spektakularność warszawianki i warszawiacy już poznali dzięki fotografiom z budowy.

Budynek zaprojektowała nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski, natomiast projektantem konstrukcji i instalacji jest biuro BuroHappold Engineering.

Obok muzeum, przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki, trwają też prace nad tzw. placem centralnym. 

Czytaj także: