Warszawskie muzea otwierają się na zwiedzających

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/ran
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Warszawska Zachęta otworzyła się dla zwiedzających TVN24
wideo 2/7
TVN24Warszawska Zachęta otworzyła się dla zwiedzających

Od wtorku 4 maja w reżimie sanitarnym działać mogą muzea, galerie sztuki i instytucje kultury. Które placówki będą otwarte w Warszawie i od kiedy?

Według nowych regulacji przedstawionych przez rząd, na jednego zwiedzającego w przestrzeniach zamkniętych ma przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni. Utrzymany jest też obowiązek zakrywania ust i nosa.

Co na Zamku Królewskim i w Muzeum Warszawy?

Wśród placówek oczekujących od wtorku ponownie na odwiedzających jest Zamek Królewski w Warszawie. Poza stałą trasą zwiedzania na gości czekają cztery wystawy czasowe, w tym przygotowana z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja wystawa "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja".

Ponownie otwarta dla zwiedzających będzie także Kordegarda - galeria Narodowego Centrum Kultury. Do 16 maja będzie można w niej zobaczyć wystawę "Obecność. Magdalena Gross / Gela Seksztajn". Na gości czekać będą również Łazienki Królewskie, do 9 maja zwiedzanie - m.in. Pałacu na Wyspie (parter), Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego, Białego Domu z wystawą czasową "Piękne przedmioty. Nabytki 2020" - będzie bezpłatne.

Muzeum Warszawy otwiera się dla publiczności w czwartek 6 maja o godz. 11. Jako podała Ślusareńka, siedziba główna na Rynku Starego Miasta będzie czynna od czwartku do niedzieli w godzinach 11-20.

Nowa wystawa czasowa "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" zostanie udostępniona 12 maja w siedzibie głównej na Rynku Starego Miasta. - "Wystawa 'Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji' to próba spojrzenia na stolicę z nieoczywistej, zoocentrycznej perspektywy. Na podstawie świadectw z różnych epok pokazuje, jak zmieniał się nasz stosunek do zwierząt. Jej celem jest zabranie głosu w obronie miejskiej przyrody i zmiana sposobu myślenia o zwierzętach jako mieszkańcach Warszawy" - czytamy w opisie.

Za darmo w Łazienkach Królewskich

Od 4 maja Łazienki Królewskie otwierają się dla zwiedzających. Do 9 maja zwiedzanie jest bezpłatne - poinformowało Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

"Zapraszamy do odwiedzenia: Pałacu na Wyspie (parter), Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego, Białego Domu z wystawą czasową 'Piękne przedmioty. Nabytki 2020.', wystawy czasowej 'Symbole Wolności Bałtyckiej' w Podchorążówce, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, a także sklepiku muzealnego w Podchorążówce" - zachęca muzeum.

Obiekty w Łazienkach Królewskich otwarte będą we wtorki, środy i czwartki w godz. 10-16 oraz w piątki, soboty i niedziele w godz. 10-18. Muzeum przypomina, że w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja organizuje obchody online. Wśród wydarzeń przewidziano lekcje muzealne, wykład, seminarium i warsztaty.

Placówka zaprasza także do udziału w zajęciach edukacyjnych, m.in. warsztatach "Atramentowe historie", które odbędą się 9 maja. Podczas nich, jak zapowiada, "będzie można przenieść się do świata dawnych kaligrafów i królewskich sekretarzy". "Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób 230 lat temu powstała Konstytucja 3 maja, oraz zobaczą jak stawiać litery, takie jak w dokumentach z końca 18. wieku. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma paczkę z materiałami, niezbędnymi do tego, by zacząć swoją przygodę z kaligrafią. W zestawie znajdzie się zaostrzone gęsie pióro, stalówka, atrament i specjalny papier" - wyjaśnia muzeum.

Uczniowie klas 4-6 zapraszani są natomiast na lekcję muzealną o Konstytucji 3 maja. "Poprzez porównanie tekstu Ustawy Rządowej i współczesnej polskiej konstytucji, postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące sytuacji politycznej i społecznej w Rzeczypospolitej w 18. wieku" - tłumaczy placówka.

Muzeum informuje ponadto, że na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie pokazana zostanie kopia Konstytucji 3 maja z 1791 roku, wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. "Ustawę zasadniczą oglądać można będzie do 13 maja w godzinach otwarcia obiektów" - zaznacza.

Wystawy w muzeum POLIN

Również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowuje się do ponownego otwarcia, które nastąpi 5 maja - poinformowała starsza specjalistka ds. współpracy z mediami Żaneta Czyżniewska.

"Od najbliższej środy od godz. 10 na zwiedzających czeka wystawa stała '1000 lat historii Żydów polskich', galeria 'Dziedzictwo' oraz instalacja 'Inne Getta' poświęcona gettom w różnych miastach okupowanej Polski" - czytamy w informacji. Jak wyjaśniła Czyżniewska, Muzeum planuje również na czerwiec otwarcie nowej wystawy prac Wilhelma Sasnala.

"Załoga Muzeum POLIN pracuje intensywnie, by zapewnić wszystkim, którzy tu przybędą, komfortowe i bezpieczne zwiedzanie muzeum zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. W Muzeum POLIN niezmiennie czeka wystawa stała '1000 lat historii Żydów polskich' i wędrówka od średniowiecza po współczesność z historiami o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach" - napisano w informacji. Jak dodano, "sporo tu też o miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce, ale też o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze".

Plany muzeum na lato

Zaznaczono, że "szczególnym miejscem jest galeria 'Dziedzictwo' – kontynuacja wystawy stałej". "To przestrzeń, poświęcona dorobkowi polskich Żydów. Muzeum przypomina w niej ludzi, których dokonania stały się dziedzictwem kolejnych pokoleń i nas dzisiaj. Muzeum prezentuje ich niezwykłe biografie, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych" - czytamy w przesłanej informacji.

Zwrócono uwagę, że znaleźć tu można m.in. "opowieść o aktorce i reżyserce Idzie Kamińskiej, producencie filmowym Samuelu Goldwynie, przemysłowcu i filantropie Leopoldzie Kronenbergu, pedagogu Januszu Korczaku, fizyku i działaczu na rzecz pokoju Józefie Rotblacie, czy twórcy esperanto Ludwiku Zamenhofie". Przypomniano, że "trwają też spotkania online w cyklu 'Meet the Family', czyli w serii rozmów z potomkami wybitnych polskich Żydów". Spotkania przygotowała i poprowadzi główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett. Odbywać się będą w niedziele o godz. 20 na kanale Friends of POLIN na Facebooku.

"Najbliższe, 9 maja, to rozmowa z artystką Mirą Schor i opowieść o jej ojcu, Ilya Schorze, uznanym i wszechstronnym artyście, malarzu, ilustratorze książek, zajmującym się także metaloplastyką, tworzącym precjoza związane z obrządkiem judaistycznym oraz unikalną biżuterię w srebrze i złocie, prekursorem 'żydowskiego stylu w amerykańskiej sztuce'" - zapowiedziano.

Wirtualne spacery w muzeum POLINMuzeum POLIN / Youtube

Przypomniano, że "w muzealnej galerii 'Zagłada' dostępna jest również instalacja 'Inne Getta', która prezentuje losy żydowskich mieszkańców kilku polskich miast, którzy w czasie II wojny światowej zostali odizolowani w gettach". "Najbardziej znane jest getto w Warszawie, ale Niemcy utworzyli zamknięte obszary dla mniejszości żydowskiej także we Lwowie, Łodzi, Przemyślu, Radomiu, Rzeszowie czy Tarnowie. Zwiedzający zobaczą osobiste pamiątki dokumentujące życie ludzi w zamknięciu w kilku spośród 600 gett" - napisano.

Zapowiedziano, że od 17 czerwca w Muzeum POLIN czynna będzie również wystawa czasowa pt. "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż". Jak wyjaśniono, "znajdą się na niej obrazy i rysunki, które opisują znajomy, choć nieco oddalony pejzaż i znajome w nim postaci". Kuratorem wystawy jest Adam Szymczyk. "W planach na najbliższe tygodnie Muzeum POLIN ma jeszcze kolejną odsłonę 'Łąki Leśmiana', czyli programu kulturalno-edukacyjnego na lato. W nim plenerowe spotkania literackie i autorskie, koncerty, joga i spacery miejskie" - napisano. Muzeum czynne jest w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i niedziele w godz. 10-18, a w soboty w godz. 10-20. W czwartki wstęp na wystawy jest bezpłatny. We wtorki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.

Zachęta z nowymi wystawami

4 maja działalność wznawia Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki. "Jesteśmy gotowi. Odliczamy dni do ponownego otwarcia i kolejnych spotkań z naszą publicznością. Widzimy się 4 maja!" - zapowiadała wcześniej Olga Gawerska rzecznik prasowy Zachęty.

W głównej siedzibie prezentowany jest kolejny pokaz prac z cyklu "Żywe magazyny". Tym razem tematem jest dydaktyka. Projekt "Żywe magazyny: Dydaktyka", przygotowany przez grono przewodniczek i edukatorów, w warstwie wizualnej odnosi się do pomocy naukowych wpisanych w estetykę szkolnych klas. Te z kolei znajdują odbicie w pracach takich artystów, jak Zbigniew Dłubak, Dorota Podlaska, Leszek Rózga, Andrzej Tobis oraz grupy Twożywo.

Artyści traktują ten temat w swoich pracach z jednej strony tradycyjnie, z drugiej zaś z dystansem, ironią. "Wystawa bazuje też na pewnej nostalgii - bo siłą rzeczy wspomnienia i emocje warunkują nasze myślenie o szkole i dydaktyce" - wyjaśniła Gawerska.

4 maja wraca również Miejsce Projektów Zachęty w siedzibie przy ul. Gałczyńskiego 3. Bartosz Mucha, projektant działający na pograniczu designu, architektury i sztuk wizualnych, dokumentuje rok swojej pracy w okresie pandemii. "Rożnowskie. Azyl w Tabaszowej" to historia samodzielnej budowy domu i radykalnej zmiany strategii artystycznej i projektowej – teraz bazującej na zbliżeniu do natury i zwrocie ku rzemiosłu.

W Zachęcie trwa obecnie demontaż wystawy "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca", ale nadal i na dłużej zostanie w Galerii indywidualna wystawa Joanny Rajkowskiej "Rhizopolis" i niezwykły podziemny las, który będzie można oglądać do 8 sierpnia. Zachęta zaprasza od wtorku do niedzieli w godzinach 12-20, z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego i limitowanym wstępem.

Luzowanie obostrzeń

Jak przypomina Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku zbiorów prezentowanych na wolnym powietrzu oraz w lasach, ogrodach i parkach zabytkowych należących do instytucji kultury. W tego typu przestrzeniach otwartych nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Decyzje odnośnie terminu i zakresu otwarcia instytucji kultury podejmuje jej dyrektor, w zależności od możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego.

W ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, przedstawili plan odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń w maju. Jak zapowiedzieli, od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym i z limitem osób powracają nie tylko instytucje kultury, ale także galerie, sklepy budowlane, sklepy meblowe (limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych). Oprócz tego, do szkół w trybie stacjonarnym wracają dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych.

Autor:katke/ran

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: