227 obiektów składających się na wyposażenie Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu trafiło do rejestru zabytków. Meble zostały zaprojektowane i wykonane w latach 50. i 60. XX wieku.
"Wpisane do rejestru meble i obiekty metaloplastyczne cechuje wysoka wartość artystyczna i historyczna. Stanowią świadectwo osiągnięć polskiej powojennej sztuki użytkowej i są cennym przykładem autentycznego wyposażenia wnętrz użyteczności publicznej z czasów odbudowy Starego Miasta w Warszawie" - poinformował konserwator w mediach społecznościowych.
Znaczną część wpisanego do rejestru wyposażenia zaprojektowała Maria Chomentowska, związana ówcześnie z Biurem Odbudowy Stolicy (później z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego), artyści powiązani ze Spółdzielnią Artystyczną ŁAD, m.in. Władysław Wołkowski i Hanna Lachert, oraz twórcy z Wytwórni Mebli Stylowych Henryków. Zaprojektowano je i wykonano ok. 1950 r. oraz w latach 50. i 60. XX w.
Dom Literatury w Warszawie mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach przy ulicy Krakowskie Przedmieście 87/89 (tzw. kamienice Prażmowskich i Johna), tuż przy placu Zamkowym i Zamku Królewskim.
Dwie kamienice
Obie zabytkowe kamienice o rokokowym i klasycystycznym wystroju połączone są w funkcjonalną całość. W kamienicy Johna, zamykającej Krakowskie Przedmieście, usytuowane są ruchome schody prowadzące na wiadukt mostu Śląsko-Dąbrowskiego (Trasy W-Z).
Kamienica Prażmowskich wzniesiona została w 1660 roku dla lekarza Joachima Pastoriusa, a kamienica Johna, zamykająca zachodnią część Krakowskiego Przedmieścia, zbudowana została w 1654 roku dla muzyka Adameckiego. Obie kamienice były wielokrotnie przebudowywane i remontowane, m.in. zmieniano wystrój elewacji.
Kamienice zostały całkowicie zniszczone w Powstaniu Warszawskim, następnie zostały odbudowane na podstawie projektu architektów Włodzimierza Wapińskiego i Kazimierza Thora w 1949 roku. Elewacje odtworzono według stanu z 1768 roku na podstawie obrazu Canaletta.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MWKZ