Manifestacja dotarła przed Sejm. "Ramię w ramię, Ukraińcy i Polacy, zjednoczeni jednym celem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz: stoicie tu razem, Polacy i Ukraińcy, zjednoczeni jednym celem
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz: stoicie tu razem, Polacy i Ukraińcy, zjednoczeni jednym celemTVN24
wideo 2/6
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz: stoicie tu razem, Polacy i Ukraińcy, zjednoczeni jednym celemTVN24

Dzisiaj tu stoicie ramię w ramię, Ukraińcy i Polacy, zjednoczeni jednym celem, celem naszego zwycięstwa - mówił podczas wiecu poparcia dla Ukrainy w Warszawie ambasador tego kraju w Polsce Wasyl Zwarycz. Po godzinie 18 manifestacja dotarła pod budynek Sejmu. Wszystko w związku z drugą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Po godzinie 18 manifestacja z okazji drugiej rocznicy pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę dotarła przed budynek Sejmu. Tam ze sceny przemówienia wygłosili m.in ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oraz marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Drodzy przyjaciele, drodzy Ukraińcy, już dwa lata minęły od momentu, kiedy Rosja pokazała swoją brutalną faszystowską twarz, ale wojna tak naprawdę trwa już od dziesięciu lat i od dziesięciu lat naród ukraiński stawia czoła tej agresji rosyjskiej - mówił Zwarycz.

- Wy dzisiaj tu stoicie ramię w ramię, Ukraińcy i Polacy, zjednoczeni jednym celem, celem naszego zwycięstwa. I nie będzie to tylko zwycięstwo Ukrainy, to zwycięstwo będzie i Polski i całego wolnego świata, bo dzisiaj wspieranie Ukrainy w tej walce, to jest wspieranie wartości demokratycznych, to jest wspieranie całego wolnego świata - dodał.

- Dzisiaj padło pod adresem Ukrainy sporo ważnych słów solidarności. Bardzo chcemy, bardzo prosimy, żeby po tych słowach padły konkretne dalsze czyny, żeby nie dyskutować, a działać, bo Putin niestety nie dyskutuje, a wysyła rakiety na nasze głowy - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce.

Kidawa-Błońska: Putin napadł na Ukrainę, bo Ukraina wybrała wolność

Jak stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska, "to wojna nie tylko o obronę terytorium waszego kraju, ale to wojna o wartości". - Putin napadł na Ukrainę, bo Ukraina wybrała wolność, prawa człowieka, Europę, wybrała swobody obywatelskie, dlatego Putin napadł na wasz kraj - mówiła.

- Wy bronicie Europy, wy bronicie świata, bo bez wartości demokratycznych, bez wolności obywateli nie będzie dobrego, bezpiecznego świata. My chronimy tych wartości, wy za te wartości w tej chwili umieracie, dlatego to wsparcie dla was, każde, jest konieczne - dodała.

- Nie damy się podzielić i nie ulegniemy propagandzie Putina. Razem walczymy o bezpieczny świat, Europę, o wolną Ukrainę - powiedziała Kidawa-Błońska.

Kamiński: chcę podziękować każdemu, kto wziął do ręki broń i poszedł na front

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga) mówił natomiast, że "od dwóch lat dzielny naród ukraiński, wbrew wszystkim mądralom na całym świecie, krwią płaci za nasze bezpieczeństwo".

- Chciałem bardzo serdecznie pokłonić głowę i podziękować narodowi ukraińskiemu za to, że od dwóch lat płaci najwyższą cenę za bezpieczeństwo i wolność Europy. Chcę dzisiaj podziękować każdemu ukraińskiemu ojcu, każdej ukraińskiej matce, która codziennie sprawdza wiadomość, czy ich dziecko przeżyło. Chcę podziękować każdemu, kto podjął tak trudną decyzję, wziął do ręki broń i poszedł wojować na front - powiedział.

- Jestem bardzo dumny, że wśród tych, którzy walczą i giną, są także moi rodacy, są Polacy - dodał. Ocenił, że "ich krew i krew Ukraińców przelana w tej wojnie nie pójdzie na marne".

Michał Kamiński: chcę podziękować każdemu, kto wziął do ręki broń i poszedł na front
Michał Kamiński: chcę podziękować każdemu, kto wziął do ręki broń i poszedł na frontTVN24

- Dzisiaj w drugą rocznicę tej strasznej wojny, tutaj pod polskim Sejmem, trzeba wyraźnie powiedzieć, że także dla żadnego Polaka nie może być ważniejszego celu niż zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie. Dzisiaj to nie jest konflikt egzotyczny, ani konflikt odległy. To jest wojna, która dotyczy każdego z nas. Każdego, kto mieszka w Polsce, każdego, kto myśli i mówi po polsku - przekonywał.

Kamiński mówił, że "cała nasza historia pokazuje, że jeżeli najpierw rosyjski despotyzm zabiera wolność naszym braciom i siostrom na wschodzie, zaraz potem zabiera ją nam". - Mamy wspólnego wroga, mamy wspólne wartości i nikt i nic nie może nas podzielić. W drugą rocznicę tej wojny, po tym morzu przelanej ukraińskiej krwi, tutaj z Warszawy trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć: ręce precz od przyjaźni polsko-ukraińskiej. Ręce precz od naszego braterstwa - podkreślał wicemarszałek Senatu.

"Dużo emocji, dużo wzruszenia. Jest też mnóstwo symboli"

- Jest dużo emocji, dużo wzruszenia. Jest też mnóstwo symboli, a ta symbolika jest tym mocniejsza, że znajdujemy się przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej przy alei Ofiar Rosyjskiej Agresji - relacjonował po godzinie 16 Michał Gołębiowski, reporter TVN24. Jak dodał, poza żółto-niebieskimi barwami ukraińskimi, widać także dużo flag Czeczeni i Białorusi (biało-czerwonych-białych). - Słychać dużo okrzyków "sława Ukrajini!", ale także "niech żyje Polska!". Dominuje nastrój zadumy i smutku - dodał dziennikarz.

Rano przed ambasadą pojawiła się instalacja artystyczna. Kilkadziesiąt krzyży, a na nich imię i nazwisko, wiek i podpis "killed by Russians" (ang. - zabity przez Rosjan - red.).

Uroczystości w Warszawie

W sobotę w Warszawie zaplanowano kilka manifestacji i przemarszów w związku z drugą rocznicą pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, większość odbywała się w Śródmieściu.

Wiele stołecznych obiektów – urzędów i instytucji kulturalnych - zostało w sobotę podświetlonych, by upamiętnić tragiczne wydarzenia w Ukrainie. Budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został podświetlony w niebiesko-żółtych barwach. Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona natomiast okolicznościowa iluminacja. O 21 na ścianie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej wyświetlono film "Murale".

Podobne wydarzenia odbywały się także w innych polskich miastach, m.in. we Wrocławiu i Gdańsku.

Autorka/Autor:katke, ks, akr/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

W weekend drogowcy będą prowadzić prace w trzech dzielnicach. W związku z budową trasy do Wilanowa i kolektora mokotowskiego zamknięty zostanie fragment południowej jezdni ulicy Gagarina. Na Ciołka i Brożka układany będzie asfalt, remont przejdzie też nawierzchnia ulicy Dzielnej. Remontowany będzie też prawy pas ulicy Grochowskiej.

Pracowity weekend drogowców. Utrudnienia na Mokotowie, Woli i Pradze Południe

Pracowity weekend drogowców. Utrudnienia na Mokotowie, Woli i Pradze Południe

Źródło:
PAP

Nastolatek biegał po trasie S8. Wymachiwał rękami i zmuszał kierowców do gwałtownego hamowania. Strażnicymiejscy ściągnęli 16-latka z jezdni. Powodem nerwowego zachowania nastolatka okazał się zawód miłosny.

16-latek biegał między samochodami na trasie ekspresowej

16-latek biegał między samochodami na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak przekazała policja, kierowca audi, który jest podejrzany o to, że pod Siedlcami wjechał w grupę pieszych i odjechał, został aresztowany.

Potrącił pieszych i odjechał. 38-latek trafił do aresztu

Potrącił pieszych i odjechał. 38-latek trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Na terenie zespołu szkół w Przasnyszu (Mazowieckie) doszło do rozpylenia gazu. Jego pochodzenie jest na razie nieznane. Uczniowie oraz personel zostali ewakuowani. 15 osób trafiło do szpitala. Akcja już się zakończyła. Grupa chemiczna przeprowadziła badania w szkole - nie stwierdziła już zagrożenia.

Gaz w szkole, ewakuowano ponad 300 uczniów. 15 osób trafiło do szpitala

Gaz w szkole, ewakuowano ponad 300 uczniów. 15 osób trafiło do szpitala

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Ciechanowie podczas awantury 26-latek zranił nożem swego o dwa lata starszego kolegę. Policja zatrzymała go, gdy przyszedł do szpitala, aby sprawdzić, jak czuje się pokrzywdzony. Obrażenia 28-latka okazały się niegroźne, ale sprawcy napaści i tak grozi do 5 lat więzienia.

Dźgnął kolegę nożem. Wpadł, bo przyszedł go odwiedzić w szpitalu

Dźgnął kolegę nożem. Wpadł, bo przyszedł go odwiedzić w szpitalu

Źródło:
PAP

Pod Mińskiem Mazowieckim przemieszczała się kolumna pojazdów wojskowych, jeden z nich wypadł z drogi i zjechał do rowu. Nikomu nic się nie stało.

Wojskowy pojazd zjechał z drogi do rowu i się przewrócił. Był częścią kolumny Sił Zbrojnych USA

Wojskowy pojazd zjechał z drogi do rowu i się przewrócił. Był częścią kolumny Sił Zbrojnych USA

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Jak ustalił dziennikarz portalu tvn24.pl Robert Zieliński, nowym komendantem stołecznym policji zostanie inspektor Dariusz Walichnowski. Zastąpi powołanego na to stanowisko w 2021 roku nadinspektora Pawła Dzierżaka.

To on ma zostać nowym szefem stołecznej policji

To on ma zostać nowym szefem stołecznej policji

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem w warszawskich Włochach doszło do pożaru miejskiego autobusu. Żaden pasażer nie ucierpiał, ale pojazd spłonął doszczętnie. Zdjęcia z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Spłonął miejski autobus

Spłonął miejski autobus

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na oddanym dwa tygodnie temu moście pieszo-rowerowym w Warszawie pojawili się pracownicy wykonawcy. Jego część została wygrodzona barierkami. W Zarządzie Dróg Miejskich usłyszeliśmy, że trwają drobne prace związane z regulacją śrub w barierkach.

Robotnicy i barierki na nowym moście

Robotnicy i barierki na nowym moście

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leżący od miesiąca na wawerskich mokradłach mały samolot przyciąga gapiów. Bezradność służb i śledczych irytuje właścicielkę maszyny. Zwraca uwagę, że dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. W czwartek utknął tam nastolatek, któremu musieli pomóc strażacy.

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w warszawskim Śródmieściu znaleźli na klatce schodowej węża zbożowego. Liczącego ponad 1,2 metra egzotycznego gościa odłowili strażnicy miejscy.

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Źródło:
PAP

Niedoświadczony kierowca fiata nadto zaufał nawigacji. Nie patrząc na znaki ruszył pod prąd w stronę drogi krajowej numer 50. Jednak na swoje szczęście "nadział się" nad patrol policji. - Gdyby nie spotkał na swojej drodze policyjnego radiowozu, ta historia mogłaby się skończyć tragicznie - informuje Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie.

Zaufał nawigacji, ruszył pod prąd w stronę drogi krajowej. Zablokowała go policja

Zaufał nawigacji, ruszył pod prąd w stronę drogi krajowej. Zablokowała go policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w piątek rano na trasie S2. Jedna osoba jest pod opieką ratowników. Są utrudnienia w ruchu w kierunku Ursynowa.

Kraksa na Południowej Obwodnicy Warszawy. Są utrudnienia

Kraksa na Południowej Obwodnicy Warszawy. Są utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Profesor Tomasz Nałęcz, były poseł, wicemarszałek Sejmu i doradca prezydenta RP został wybrany na radnego dzielnicy Wawer. - Mam nadzieję, że wykorzystam moje dotychczasowe doświadczenie, pełniąc tę funkcję - mówi tvnwarszawa.pl radny elekt.

Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa placu Na Rozdrożu. Na swoje miejsce wróciły dwa przystanki autobusowe. Zostały poszerzone i zyskały nową nawierzchnię. Można zejść na nie nowymi schodami. W dalszym ciągu trwają prace przy windach, czy wytyczaniu przejść naziemnych.

Korzysta z nich 13 linii autobusowych. Wróciły na swoje miejsce

Korzysta z nich 13 linii autobusowych. Wróciły na swoje miejsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja wyjaśnia sprawę starszego mężczyzny, który siedział w aucie przy ulicy Pawińskiego na Ochocie z nożem wbitym w klatkę piersiową. Senior trafił do szpitala, gdzie zmarł.

Siedział w samochodzie z nożem w klatce piersiowej. Zmarł w szpitalu

Siedział w samochodzie z nożem w klatce piersiowej. Zmarł w szpitalu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura zmieniła treść zarzutu wobec Doriana S., który - zdaniem śledczych - zgwałcił i zabił młodą kobietę w centrum Warszawy. Mężczyzna już oficjalnie jest podejrzany o zabójstwo.

Gwałt i morderstwo w centrum Warszawy. Prokuratura zmienia zarzut

Gwałt i morderstwo w centrum Warszawy. Prokuratura zmienia zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia, w dniu rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim wolontariusze będą wręczać na ulicach stolicy papierowe żonkile. W czyjeś ręce trafi dwumilionowy kwiat. - Żółty papierowy żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu - powiedziała Łucja Koch, zastępczyni dyrektora Muzeum POLIN. Dlaczego akurat żonkile? Ma to związek z pewnym bukietem kwiatów.

"Żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu"

"Żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu"

Źródło:
PAP

W najbliższy weekend, sobotę i niedzielę, 13 i 14 kwietnia, tramwaje nie będą jeździły Marszałkowską i Puławską, na odcinku pomiędzy placem Zbawiciela, a Jana Pawła Woronicza. Tramwaje linii 4, 10, 18 i 31 zmienią trasę. Objazdem pojadą także autobusy linii 218. W związku z pracami uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa.

Puławska i Marszałkowska bez tramwajów

Puławska i Marszałkowska bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zimie w Warszawie znów zatańczą fontanny. Tym razem przeniosą do czasów, gdy stolicę odwiedził szwedzki zespół ABBA. Inauguracyjny pokaz "Dancing Queen" zaplanowano 1 maja w Multimedialnym Parku Fontann.

Podróż do roku 1976. Fontanny zatańczą w rytm przebojów zespołu ABBA

Podróż do roku 1976. Fontanny zatańczą w rytm przebojów zespołu ABBA

Źródło:
PAP

Policjanci z Makowa Mazowieckiego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o uderzenie swojego kolegi cegłą w głowę. Skutek ciosu był tragiczny - poszkodowany zmarł, mimo reanimacji. 44-latek usłyszał zarzut zabójstwa.

"Uderzył cegłówką w głowę kolegi". Zarzut zabójstwa i areszt dla 44-latka

"Uderzył cegłówką w głowę kolegi". Zarzut zabójstwa i areszt dla 44-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobiega końca budowa kolektora i trasy tramwajowej na ulicy Jurija Gagarina. Będą zmiany w organizacji ruchu. Południowa jezdnia ulicy Gagarina będzie zamknięta w dwóch etapach. Pierwszy w piątkowy wieczór 12 kwietnia. Wtedy prowadzone tam będą ostatnie prace asfaltowe. Zwężona zostanie również sama Czerniakowska. Po weekendzie prace przeniosą się w pobliże Belwederskiej.

Ostatnie prace na Gagarina. W weekend zamkną południową jezdnię

Ostatnie prace na Gagarina. W weekend zamkną południową jezdnię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pacjentka szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego źle się poczuła po zabiegu. Pomoc nadeszła dopiero, gdy zadzwoniła na numer alarmowy 112. Starsza kobieta zmarła. Kontrolę w szpitalu zapowiedział Rzecznik Praw Pacjenta.

Pacjentka potrzebowała pomocy, ale nikt nie zareagował. Wezwała do szpitala pogotowie

Pacjentka potrzebowała pomocy, ale nikt nie zareagował. Wezwała do szpitala pogotowie

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Super Express