Kierowcy warszawskiego pogotowia nie dostaną dodatku covidowego. "Trafiliśmy do luki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24
Minister zdrowia wydał polecenie w sprawie dodatkowego świadczenia dla walczących z koronawirusem
Minister zdrowia wydał polecenie w sprawie dodatkowego świadczenia dla walczących z koronawirusemTVN24
wideo 2/5
Minister zdrowia wydał polecenie w sprawie dodatkowego świadczenia dla walczących z koronawirusemTVN24

Kierowcy stołecznego pogotowia nie dostaną tzw. dodatku covidowego przewidzianego dla medyków walczących z pandemią. Nieuwzględnienie swojej grupy w decyzji ministra zdrowia uznali za "mocno krzywdzące" i powodujące "wiele nieporozumień z resztą personelu". Resort zdrowia odpowiada, że w świetle obowiązujących przepisów nie są "osobami wykonującymi zawody medyczne" i pieniędzy dostać nie mogą.

Przedstawiciel kierowców w liście do ministra zdrowia przypomina, że zgodnie z jego decyzją "pracownicy medyczni mają otrzymać dodatek do pensji w wysokości stu procent uposażenia w związku z walką z COVID-19". Dalej opisuje, że w skład zespołów ratowniczych, oprócz osób z wykształceniem medycznym wchodzą również kierowcy, którzy takiego wykształcenia nie posiadają. Ale "jako pełnoprawni członkowie ZRM (zespołów ratownictwa medycznego - red.), również mają bezpośredni kontakt z pacjentami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Biorą udział w czynnościach ratunkowych zarówno jako pomoc w transporcie pacjenta, sprzętu, jak i podczas reanimacji jako asysta".

Jak czytamy w liście, część kierowców przeszła kursy udzielania pierwszej pomocy. "Nieuwzględnienie tej grupy zawodowej w poleceniu jest moim zdaniem mocno krzywdzące oraz powoduje wiele nieporozumień z resztą personelu" - twierdzi reprezentant kierowców.

- Sprawa jest na tyle specyficzna, że dotyczy jedynie kierowców pogotowia tylko podlegających pod Warszawę i Poznań. Kierowcy z pozostałych miast muszą mieć wykształcenie ratownika, my z kolei nie musimy go mieć. Ale także jeździmy z pacjentami, wykonujemy taką samą pracę jak oni. Mimo to nie zostaliśmy objęci dodatkami, trafiliśmy do takiej luki - powiedział redakcji Kontaktu 24 kierowca warszawskiego pogotowia, który powiadomił nas o problemie. Jak dodał, pismo zostało złożone. - Jeżeli nie poskutkuje i kierowcy nie będą traktowani jako pracownicy pogotowia, tylko jako pracownicy techniczni, będzie strajk. Kierowcy zablokują karetki pogotowia warszawskiego oraz poznańskiego poprzez masowe L4 czy też urlopy - zapowiedział.

Niedzielski: od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową
Niedzielski: od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodowąTVN24

Jaki warunki trzeba spełnić?

Z prośbą o wyjaśnienie sytuacji zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia. Na wstępie Justyna Maletka z Biura Komunikacji resortu stwierdziła, że "uprawnienie do świadczenia dodatkowego posiadają m.in. osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (tj. SOR-ach, ZRM-ach, zespołach LPR) lub w izbach przyjęć". Kluczowe jest właśnie owo "udzielanie świadczeń zdrowotnych", nie sam fakt zatrudnienia w jednostce ratownictwa. Jak dodała Maletka, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej (art. 2 ust. 1 pkt 2), uprawnionymi do udzielania świadczeń zdrowotnych są "osoby wykonujące zawody medyczne". Taką osobą w świetle ustawy i odrębnych przepisów szczegółowych jest ratownik medyczny, dlatego może liczyć na dodatek. Ale kierowca - już nie.

"Kierowca karetki natomiast jako osoba niewykonująca zawodu medycznego nie posiada uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych. Nie spełnia więc wskazanych na wstępie warunków uprawniających do uzyskania świadczenia dodatkowego" - podsumowuje Maletka.

Niedzielski: wszystkie skierowane przez wojewodę osoby, które walczą z covidem, dostaną stuprocentowy dodatek
Niedzielski: wszystkie skierowane przez wojewodę osoby, które walczą z covidem, dostaną stuprocentowy dodatekTVN24

Dla kogo dodatek covidowy?

Jak informowaliśmy, poleceniem ministra zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje grupie medyków wynagrodzenie za pracę w związku ze zwalczeniem epidemii. Otrzymują je już osoby zatrudnione w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, które: wykonują zawód medyczny, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Co ważne, wymienione kryteria muszą być spełnione łącznie.

Od 1 listopada 2020 roku dodatkowe wynagrodzenie przysługuje także osobom wykonującym: zawód medyczny w SOR lub izbach przyjęć, zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa oraz czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach umieszczonych na wykazie ministra zdrowia, zlokalizowanych w szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-2.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl