Najpierw gwiazdy średniego pokolenia amerykańskiego jazzu. Potem muzyczny hołd dla dwóch wielkich postaci gatunku: Sun Ra i Phaorah Sandersa. Wreszcie gitarowy finał z muzykami King Crimson w roli głównej. Każdy z trzech dni festiwalu Jazz Jamboree będzie miał inny charakter, każdy zapowiada się ciekawie.
Festiwal rozpocznie w piątek Joanna Duda Trio. Liderką tria jest pianistka, która przez lata była podporą kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Ale równolegle rozwijała projekty autorskie, bardziej eksperymentalne, łączące elementy jazzu i elektroniki. I takie oblicze ma jej trio z perkusistą Michałem Bryndalem oraz kontrabasistą Maksymilianem Muchą.
Wieczór będzie kontynuowany w duchu eksperymentalnym przez zespół Kris Davis, uznanej i nagradzanej pianistki pochodzącej z Kanady, ale od dwóch dekad tworzącej w Nowym Jorku. Davis zagra ze swoim najbardziej znanym projektem Diatom Ribbons, inspirowanym przyrodą - strukturami, które tworzą mikroalgi. Pianistce partnerować będą turntablistka Val Jeanty i perkusistka Terri Lyne Carrington. Organizatorzy zapowiadają zderzenie trzech różnych światów: swobodnej improwizacji na fortepianie, sztuki dźwięku na gramofonach i znakomitej, mocnej gry perkusji.
Zasłużoną opinię innowatora i jednego z ważniejszych artystów tego samego pokolenia (40+) ma także Christian Scott aTunde Adjuah. Dwa ostatnie człony to nie tylko wyraz szacunku do afrykańskich korzeni trębacza (aTunde i Adjuah to starożytne miasta w dzisiejszej Ghanie), ale także kierunek jego poszukiwań muzycznych w ostatnich latach.
Muzyka z kosmosu
Drugi dzień Jazz Jamboree będzie ukłonem w stronę dwóch pomnikowych postaci jazzu. Ale najpierw zagra Tomasz Chyła Quintet. Gościnie w zespole dowodzonym przez znakomitego polskiego skrzypka wystąpi amerykański saksofonista Kebbi Williams (współpracownik hiphopowców - duetu OutKast czy Mos Defa).
Wielkim wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert Pharoah Sanders Harvest Time Experiment. Pod tą nazwą kryje się wyjątkowy projekt, powołany do życia po śmierci wielkiego saksofonisty Pharoah Sandersa. Bezpośrednim impulsem było wznowienie przełomowej dla Sandersa płyty "Pharoah", którą otwiera właśnie utwór "Harvest Time". Kierownikiem muzycznym zespołu został basista Joshua Abrams, a osobą łączącą z postacią bohatera jest gitarzysta Tisziji Muñoz (uczestniczył w nagraniu wspomnianej płyty w 1977 roku). Skład uzupełniają muzycy londyńskiego trio Ill Considered.
Zwieńczeniem wieczoru będzie występ Sun Ra Arkestra. Historia tego niezwykłego zespołu trwa od siedmiu dekad. Jej założyciel uważał się za przybysza z kosmosu, który przyszedł na świat na Saturnie (do czego nawiązał w kosmicznym plakacie tegorocznej edycji imprezy jego autor Andrzej Pągowski). Po śmierci Sun Ra w 1993 roku na czele grupy stanął Marshall Allen, saksofonista liczący dziś sobie… sto lat. Mało prawdopodobne, żeby sędziwy muzyk wyruszył w tak daleką podróż, ale i bez niego każdy występ orkiestry to wielki spektakl muzyczny (w duchu spiritual jazzu), ale także estetyczny - muzycy występują w pokrytych kolorowymi cekinami strojach i nakryciach głowy.
Różne oblicza gitary
Niedzielna odsłona Jazz Jamboree będzie świętem gitary. Rozpocznie je Raffaele Matta Trio. Zespół pochodzącego z Sardynii gitarzysty zaprezentuje materiał z ostatniej płyty "Bandra West", będącej muzyczną podróżą przez ojczyste Włochy, Stany Zjednoczone, Indie i kraje Dalekiego Wschodu.
Następnie na scenę wejdzie kwartet Eivinda Aarseta, gitarzysty, który ponad solowe popisy przedkłada klimat, jazz łączy z nowymi brzmieniami (ambient, drum'n'bass, trans) poszerzając granice gatunku. Aarset zaczynał w norweskim zespole metalowym Road, jako muzyk sesyjny udzielał się m.in. u Raya Charlesa czy Jana Garbarka, a najbardziej znany jest ze współpracy z trębaczem Nillsem Petterem Molvaerem.
Na finał tegorocznej edycji festiwalu wystąpi Tu-Ner, formacja stworzona przez muzyków znanych ze składu legendarnego King Crimson: gitarzysty Trey’a Gunna i perkusisty Pata Mastelotto; a także mistrza gitary dotykowej Markusa Reutera. "Postanowili połączyć siły w tym, jakże oryginalnym, tercecie, w którym na swój wyjątkowy i oryginalny sposób łączą elementy rocka progresywnego, eksperymentalnego, elektroniki i awangardy" - zachęcają organizatorzy.
Wszystkie koncerty odbywają się w klubie Stodoła i rozpoczynają o 19.00.
Jazz Jamboree 2024 - program
Piątek, 25 października Joanna Duda Trio Kris Davis – Diatom Ribbons Chief Adjuah Quintet
Sobota, 26 października Tomasz Chyła Quintet feat. Kebbi Williams Phaorah Sanders'Harvest Time Experiment - Joshua Abrams, Tisziji Muñoz, Ill Considered Trio Sun Ra Arkestra
Niedziela, 27 października Raffaele Matta Trio Eivind Aarset Quartet Tu-Ner: Trey Gunn, Pat Mastelotto, Markus Reuter
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora