Policjanci wystawili 213 mandatów, na łączną kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Zatrzymali 50 dowodów rejestracyjnych, a 33 kierowców musiało pożegnać się z prawem jazdy. To efekt tygodniowej kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy.
Warszawska drogówka kontynuuję akcję "CICHE MIASTO II", wymierzoną w kierowców i motocyklistów hałasem uprzykrzających życiem mieszkańcom, stylem jazdy narażających ich zdrowie i życie. Ryczące silniki i "strzelające" tłumiki to smutna codzienność (choć głównie nocna) osób mieszkających przy przeskalowanych ulicach Śródmieścia czy Mokotowa. Od kilku tygodni policja przykręca piratom śrubę.
37 mandatów w ciągu doby, 213 przez tydzień
- Ja pana nie wybrałem losowo. To jest za to, na co sobie pan sam zapracował - odpowiadał jednemu z nich policjant, na uwagę, że "już nie wyrobi na te mandaty". Takich rozmów było więcej.
W ciągu ostatniej doby policjanci zatrzymali 16 dowodów rejestracyjnych i wystawili 37 mandatów karnych. Skontrolowano 55 pojazdów, w tym 16 z użyciem sonometru.
Łącznie, w trakcie trwającej, od 14 do 21 września, skontrolowali 255 samochodów. Wystawili 213 mandatów karnych na łączną kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Sonometrem zbadali 38 pojazdów. Zatrzymali 50 dowodów rejestracyjnych oraz 33 prawa jazdy. W stosunku do trzech kierowców skierowali wnioski o ukaranie.
Alkomaty, sonometry, wideorejestratory
- Nie ma zgody na poruszanie się po drogach pojazdów, które nie spełniają określonych przepisami norm i wymogów technicznych. Dotyczy to przekroczonych norm generowanego hałasu, ale także innych nieprawidłowości, takich jak: modyfikacje oświetlenia, ingerencje w układy wydechowe, które poza hałasem przekraczają normy dotyczące spalin lub popularne, a niezgodne z przepisami oklejanie szyb folią, które przez zmniejszenie przejrzystości szyb wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu - wyjaśnia, cytowany w komunikacie, podkom. Jacek Wiśniewski z Komendy Stołecznej Policji.
Policjanci przeprowadzili akcję przede wszystkim w ścisłym centrum Warszawy, ale także w innych dzielnicach. W działaniach brała udział m.in. grupa SPEED, a policjanci wykorzystywali oznakowane i nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory oraz sonometry.
- To przy ich użyciu dokonują m.in. pomiaru poziomu emitowanego hałasu, a tam gdzie jest to uzasadnione, także badanie przepuszczalności światła szyb w samochodach - dodał Wiśniewski.
Funkcjonariusze reagowali również na przypadki przekraczania prędkości, kontrolowali kierujących pod kątem uprawnień i trzeźwości.
Policja przypomina, że pojazd poruszający się po drogach powinien spełniać odpowiednie wymogi techniczne, w tym te dotyczące ochrony środowiska. Zgodnie z brzmieniem art. 66 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu na drogach powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zakłócało m.in. spokoju publicznego.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: sierż. szt. Rafał Markiewicz/Komenda Stołeczna Policji