1506 pomysłów na wydanie miejskich pieniędzy

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM Warszawa Tężnia solankowa w parku im. Jana Pawła II

Jest już pełna lista projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim. Warszawiacy zgłosili 2243 pomysły, z czego weryfikację urzędników przeszło 1506. Na realizację przeznaczono w tej edycji 83 miliony złotych.

Jak podał stołeczny ratusz, do głosowania zostało dopuszczonych 1506 projektów: 1400 propozycji dzielnicowych oraz 106 ogólnomiejskich. To nieco więcej niż w ubiegłym roku (1425 projektów), ale mniej niż w 2018 - 1628.

Przeszło 67 procent zgłoszonych projektów

Cieszę się, że podobnie jak w ubiegłej edycji budżetu obywatelskiego, większość projektów została oceniona pozytywnie przekazała cytowana w komunikacie prasowym Aldona Machnowska-Góra, dyrektor-koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej. - Znamy już pełną listę projektów, na które mieszkańcy będą mogli zagłosować. Jest tam naprawdę wiele ciekawych propozycji, dlatego już teraz gorąco zachęcamy do przeglądania projektów i do głosowania we wrześniu - dodała.

W jaki sposób miasto oceniało projekty? Sprawdzana była możliwość realizacji zgłoszonych propozycji. Ocena formalna dotyczyła sprawdzenia kompletności dokumentów i poprawności ich złożenia, a merytoryczna - zgodności z obowiązującymi przepisami, możliwością realizacji pomysłu we wskazanej lokalizacji i w ciągu jednego roku oraz dostępności projektu dla innych mieszkańców.

Jak wskazał ratusz, autorzy projektów, których propozycje zostały negatywnie ocenione, mogli jeszcze odwołać się od wyniku oceny. "Wpłynęły 154 odwołania, które rozpatrywane były do 14 sierpnia. W wyniku ponownej oceny 30 procent z nich (47, z czego pięć ogólnomiejskich i 42 dzielnicowe) zostało rozpatrzonych pozytywnie - wyliczył urząd miasta.

Ratusz podsumował, że pozytywnie oceniono 1506, czyli 67 procent zgłoszonych - w tym projekty ogólnomiejskie - 106 (53 proc.), dzielnicowe 1400 (69 proc.).

Wyniki oceny wszystkich projektów zgłoszonych w tej edycji są dostępne na stronie budżetu obywatelskiego.

Leśny plac zabaw na Pradze-PołudnieMaksymilian Chołuj

Głosowanie od 1 do 15 września, wyniki 30 września

Urzędnicy przypominają, że tegoroczne głosowanie potrwa od 1 do 15 września. Mieszkańcy będą mogli zagłosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym w jednej wybranej dzielnicy oraz na 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.

Wyniki głosowanie poznamy 30 września. Realizacja wybranych przez mieszkańców projektów rozpocznie się w 2021 roku. W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego na realizację projektów mieszkańców przeznaczono ponad 83 miliony złotych.

Jak podsumował urząd miasta, do tej pory w Warszawie odbyło się sześć edycji budżetu obywatelskiego, a mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu ponad 320 milionów złotych, za które zrealizowano ponad trzy tysiące propozycji warszawiaków.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o planach pomnika Bitwy Warszawskiej 1920:

Gliński: myślę, że za rok będzie pomnikTVN24

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maksymilian Chołuj