Nie będzie pomnika Bitwy Warszawskiej w setną rocznicę. "Trwają uzgodnienia"

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Gliński: myślę, że za rok będzie pomnik
Źródło: TVN24
Pomnik upamiętniający Bitwę Warszawską 1920 roku nie będzie gotowy na setną rocznicę starcia. Zdaniem stołecznego ratusza jego odsłonięcie będzie możliwe dopiero w przyszłym roku. Na tempo prac ma wpływać między innymi pomysł zwiększenia wysokości obelisku, który stanie na placu Na Rozdrożu.

Gdy ogłaszano konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej pomnika upamiętniającego bitwę, określaną mianem "cudu nad Wisłą", przedstawiciele rządu i władz stolicy jedynym głosem deklarowali chęć odsłonięcia pomnika 15 sierpnia 2020 roku, czyli w setną rocznicę starcia wojsk polskich i bolszewickich.  

Do tej daty pozostały dwa dni, a jednak nie ruszyły nawet prace budowlane. O przygotowanie monumentu pytany był w środę Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Myślę, że za rok będzie pomnik. Z pomnikiem o tyle nie było łatwo, że tereny w Warszawie należą do miasta. Samorząd miasta stołecznego Warszawy może był mniej zdeterminowany niż my, ale zainicjowałem rozmowy z samorządem, był zorganizowany konkurs, został rozstrzygnięty i jest realizacja - powiedział dziennikarzom wicepremier.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Będzie kosztował około kilkunastu milionów złotych"

Przypomniał też, że Ministerstwo Kultury jest zaangażowane w to przedsięwzięcie, również od strony finansowej.  - Pomnik będzie kosztował około kilkunastu milionów złotych. Konieczne będzie między innymi przystosowanie terenu placu Na Rozdrożu. Jest tam fontanna, a ten teren będzie musiał być podniesiony i tam będzie taka mała przestrzeń muzealna. Mam nadzieję, że będzie można tam przeczytać o bitwie w kilku językach - zaznaczył.

Projekt został wyłoniony w konkursie spośród 58 propozycji. Autorem zwycięskiej koncepcji jest Mirosław Nizio z Nizio Design International Warszawa. Wysoki, skręcony niezgodnie z kierunkiem ruchu zegara obelisk będzie wzniesiony na planie kwadratu. U szczytu znajdzie się napis "1920". Wokół pomnika powstaną fontanny, które do pary z projektorem umożliwią pokazy historycznych filmów. Całość otoczona będzie ścianą, która wyróżni tę przestrzeń w mieście.

"Wykonanie rzeźby będzie możliwe w 2021 roku"

Informację o tym, że harmonogram prac zakłada odsłonięcie pomnika w roku 2021 potwierdził w czwartek warszawski ratusz. Jak poinformowało biuro prasowe, pomnik może być wyższy nić zakładano. Pierwotnie miał on sięgać 23 metrów. "Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące możliwości niewielkiego zwiększenia samego pomnika, jak również szerszego zakresu robót. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta analizuje zgodność powyższego z dokumentami planistycznymi i warunkami konkursu. Równolegle prowadzone są rozmowy w zakresie współfinansowania projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - czytamy w komunikacie.

"Z przedstawionego w kwietniu br. przez potencjalnego projektanta - harmonogramu robót wynika, że przy założeniu rozpoczęcia robót w maju br. wykonanie projektu budowlanego, wykonawczego oraz wykonanie rzeźby będzie możliwe w 2021 roku" - poinformował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Czytaj także: