Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE WIADUKTU TRASY ŁAZIENKOWSKIEJ

- Z uwagi na warunki atmosferyczne zamknięcie północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej nastąpi w sobotę przed południem - przekazała nam Małgorzata Gajewska, rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Już w piątek uruchomiona zostanie część buspasów wytyczonych na czas remontu.

TVN Warszawa | Śródmieście

Bazgroły na elewacji zabytkowego kościoła. "To nie miejsce na taką formę protestu"

TVN Warszawa | Śródmieście

Aktualizacja:
Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP
Bazgroły na elewacji zabytkowego kościoła. "To nie miejsce na taką formę protestu"
Bazgroły na elewacji zabytkowego kościoła. "To nie miejsce na taką formę protestu"

"PiS won", "świeckie państwo" i "tu będzie techno". Takie hasła pojawiły się na fasadzie Bazyliki Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. "To nie miejsce na taką formę protestu. Formę, która niszczy coś, co jest dziedzictwem nas wszystkich" - skomentował stołeczny konserwator zabytków. Jak mówi nam rzecznik śródmiejskiej komendy, policja już wie, jak wygląda sprawca - zarejestrowały go kamery monitoringu. Do sprawy odniosła się we wpisie na Twitterze wiceminister kultury Magdalena Gawin

O dewastacji elewacji Kościoła Świętego Krzyża poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. "Nawet najbardziej słuszne hasła nie mogłyby być usprawiedliwieniem dla wandalizmu" - stwierdził Krasucki we wpisie na Facebooku. Dołączył do niego zdjęcia elewacji kościoła, na którą ktoś czerwonym sprejem naniósł hasła: "PiS won", "świeckie państwo" i "tu będzie techno".

Bazgroły na elewacji zabytkowego kościołatvnwarszawa.pl/Tomasz Zieliński

"Elewacja zabytkowego kościoła, szczególnie tak cennego jak bazylika Św. Krzyża, to nie miejsce na taką formę protestu. Formę, która niszczy coś, co jest dziedzictwem nas wszystkich, zarówno chrześcijan, wyznawców innych religii, czy też niewierzących. Bo na tym polega uniwersalna wartość zabytków" - zaznaczył Krasucki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Policja szuka sprawcy aktu wandalizmu

Jak mówi nam rzecznik śródmiejskiej komendy Robert Szumiata, do zdarzenia doszło nad ranem z 24 na 25 grudnia. - Ujawnili to policjanci patrolujący tamten rejon, natomiast 25 grudnia przyjęliśmy zawiadomienie od proboszcza tego kościoła. Sprawa będzie prowadzona w kierunku Ustawy o ochronie zabytków, czyli uszkodzenia zabytku. Wartość strat nie została jeszcze oszacowana - mówi Szumiata.

"To nie miejsce na taką formę protestu"tvnwarszawa.pl/Tomasz Zieliński

Zaznacza, że policja zna wizerunek sprawcy, którego zarejestrowały kamery monitoringu. - Widać na nim jedną osobę, która maluje trzy napisy. Na miejscu zostały wykonane wszystkie czynności: oględziny miejsca zdarzenia, dokumentacja fotograficzna i zabezpieczenie monitoringu. Szukamy sprawcy - zapewnia policjant.

"Będą mieli techno na własnym rachunku bankowym. Niech płacą"

Do sprawy odniosła się we wpisie na Twitterze wiceminister kultury Magdalena Gawin: "Barbarzyńcy, który wymazali elewację Kościoła Św. Krzyża powinni sami pokryć koszt prac naprawczych i popracować w ramach zadośćuczynienia. Wystąpię o monitoring obiektu. Zero tolerancji dla wandalizmu. Sprejowanie po zabytkowych obiektach to plaga Warszawy". "Jeśli policja ustali sprawców, zasięgnę rady czy konserwatorzy mogą być oskarżycielami posiłkowymi na procesie" - dodała.

Podkreśliła, że zostaną wyciągnięte "wszystkie dotacje na badania i prace konserwatorskie" oraz zostaną "ściągnięci eksperci". "Będą mieli techno na własnym rachunku bankowym. Niech płacą" - zaznaczyła.

Informowaliśmy też o zdewastowaniu murów remontowanego klasztoru karmelitanek:

Wulgarne napisy na murach klasztoru Karmelitanek
Wulgarne napisy na murach klasztoru KarmelitanekMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor: mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszwa.pl

Pozostałe wiadomości