Na działce z drzewami i zielenią przy ulicy Marszałkowskiej, tuż obok Teatru Capitol, ma powstać dwupoziomowy pawilon gastronomiczny. Zdaniem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze to "przykład bezkrytycznego wydawania decyzji o Warunkach Zabudowy w Warszawie". - Działka jest własnością osób prywatnych, a wniosek właściciela o wydanie warunków zabudowy z 2019 roku spełniał wszystkie przesłanki wymagane przepisami prawa - odpowiada Paweł Siedlecki, rzecznik dzielnicy Śródmieście.
Społecznicy z Miasto Jest Nasze na poniedziałkowej konferencji krytykowali władze Warszawy za wydanie zgody na pawilon, decyzję o Warunkach Zabudowy nazwali "bezkrytyczną".
- Prezydent Trzaskowski obiecywał mieszkańcom zieloną Marszałkowską. Niestety po raz kolejny wyszło jak zwykle. Zamiast zieleni i drzew w miejscu, w którym jesteśmy, będzie beton i patodeweloperka. Czy prezydent Trzaskowski ma jakąkolwiek kontrolę nad tym, co się dzieje w jego mieście chociażby tuż za rogiem, 250 metrów od ratusza - pytał cytowany w komunikacie prasowym Jan Mencwel z MJN.
Eryk Baczyński, członek zarządu stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, przypomniał, że na Pradze Południe w "aż 60 procentach ze skontrolowanych przez miejskie Biuro Kontroli inwestycji, wydano pozwolenia na budowę mimo niezgodności z miejscowymi planami zagospodarowania. Oznacza to, że były one wydane niezgodnie z przepisami prawa. Na Mokotowie urzędnicy wydali wuzetkę na budowę pięciopiętrowego budynku w sercu zabytkowego parku i nekropolii poległych żołnierzy. To wszystko wbrew procedowanemu planowi zagospodarowania i założeniom studium" - stwierdził.
Barbara Jędrzejczyk, przewodnicząca stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, zapowiedziała złożenie wniosku w sprawie budowy pawilonu o kontrolę do Najwyższej Izbę Kontroli.
Władze dzielnicy: wniosek właściciela spełniał wszystkie przesłanki
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika dzielnicy Śródmieście Pawła Siedleckiego.
"Wskazana działka jest własnością osób prywatnych, a wniosek właściciela o wydanie warunków zabudowy z 2019 roku spełniał wszystkie przesłanki wymagane przepisami prawa dla terenu nie posiadającego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji, organ wydający nie ma podstaw do uchylenia się od wydania Decyzji" - napisał w odpowiedzi na nasze pytania.
"Co istotne, przed wydaniem decyzji, organ wydający wystąpił do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w celu uzyskania obligatoryjnych uzgodnień wymaganych prawem. Decyzja o warunkach zabudowy jest decyzją kierunkową, a jej założenia weryfikowane są na etapie ubiegania się o pozwolenie na budowę" - dodał.
Jak podsumował, do dzisiaj "nie wpłynęło wystąpienie o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę".
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl