Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Konkurs zakończony. Tak ma wyglądać stadion Polonii

Warszawa

Rezata Kaznowska o konkursieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Ratusz pokazał, jak będzie wyglądał nowy stadion Polonii oraz znajdujące się obok hala i centrum sportu młodzieżowego. Autorem projektu są ci samy architekci, którzy projektowali Stadion Narodowy i stadion Legii Warszawa.

- Przeszliśmy bardzo długą drogę. Udało nam się zjednoczyć poszczególne sekcje i środowisko kibiców Polonii, a także zachęcić klub do wytypowania delegatów, którzy pracowali z nami nad przygotowaniem założeń do regulaminu konkursu. Równie istotne było uzyskanie wytycznych konserwatorskich przed jego ogłoszeniem, dzięki czemu mogliśmy, w sposób bardzo szczegółowy, nakreślić wymagania - mówiła podczas konferencji prasowej Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

17 prac

Konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu przy ulicy Konwiktorskiej 6 został ogłoszony 15 listopada. Wpłynęło 17 prac, które ocenił 13-osobowy sąd konkursowy. Jak podczas konferencji mówiła Renata Kaznowska, jury do ostatniej chwili nie mogło podjąć decyzji. Zaważyły detale.

W poniedziałek, poznaliśmy zwycięzcę, którym została firmaJSK Architekci, czyli pracownia, która zaprojektowała stadion Narodowy i stadion Legii.

Nagroda I, JSK Architekci
UM

Spójność, prostota, kompletność

Jak opisuje ratusz, zwycięską koncepcję cechują "spójność, prostota i kompletność".

"Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elewację budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej „ramy”. Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji bardzo pasuje do charakteru Muranowa" - opisuje ratusz.

Drugą nagrodę otrzymała firma OPEN architekci.

Nagroda II, OPEN architekci
UM

Trzecie wyróżnienie przyznano pracowni JEMS Architekci.

Nagroda III, JEMS Architekci
UM

Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 100 tys. zł otrzyma także zaproszenie do negocjacji w celu udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej tej inwestycji.

kz/pm