TVN Warszawa | Śródmieście

Nowa Emilia coraz bliżej

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wizualizacje Nowej Emilii
BBGK ArchitekciWizualizacje Nowej Emilii

Pięć firm zgłosiło się w przetargu na wybudowanie i poprowadzenie Nowego Pawilonu Emilia, który ma stanąć przy Pałacu Kultury i Nauki. Ratusz poinformował też, że obiekt ma zostać oddany do użytku za trzy lata, choć wcześniej urzędnicy zapowiadali jego otwarcie na 2020 rok.

Na początku kwietnia Warszawa ogłosiła postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nowy Pawilon Emilia. Z powodu pandemii termin składania ofert został jednak wydłużony do 17 sierpnia. Jak poinformował ratusz, w sumie ofert złożyło pięć firm. Są to: Warbud PPP 1 , Hochtief PPP Inwestycje Polskie 2, Budimex C, "Fort Traugutta" i NDI Projekt 102.

- Nowy Pawilon Emilia będzie miejscem, które integruje i angażuje. Trudno sobie wyobrazić w Warszawie bardziej prestiżową lokalizację do organizacji konferencji i wystaw, a planowana w budynku oranżeria i sąsiedztwo parku Świętokrzyskiego dodatkowo zwiększą atrakcyjność tego miejsca – mówi cytowany w komunikacie miasta prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Jak podkreśla, finansowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (partner prywatny finansuje i buduje obiekt, a następnie przejmuje zarządzanie nim na określony czas) to szansa na rozwój samorządu.

Wizualizacja pawilonu EmiliaUrząd Miasta

Etapy postępowania

Postępowanie składa się z kilku etapów i jak podali urzędnicy, w imieniu miasta prowadzi je Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

- Pierwszym z rozpoczętych już etapów jest prekwalifikacja i dopuszczenie do udziału w postępowaniu maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów, z którymi będą prowadzone tury negocjacyjne: techniczna i technologiczna, ekonomiczna i prawna. W toku negocjacji, które rozpoczną się z początkiem września, zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia. Kolejno partnerzy zostaną wezwani do złożenia ofert, a miasto wybierze najkorzystniejszą z nich - wyjaśnia zastępca rzeczniczki prasowej ratusza Tomasz Kunert.

Informuje też, że harmonogram prac przewiduje podpisanie umowy z partnerem prywatnym w drugim kwartale 2021 roku, a oddanie do użytku nowej Emilii w połowie 2023 roku.

W środku nowej Emilii ma powstać m.in. centrum konferencyjno-kongresoweUrząd Miasta

Kilka lat opóźnienia

Modernistyczny Pawilon Meblowy Emilia znajdował się przy ulicy Emilii Plater i towarzyszył mieszkańcom Warszawy od lat 70. - był powszechnie rozpoznawalny. Na początku XXI wieku przez kilka lat znajdowała się w nim siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, potem budynek został rozebrany.

Miasto planuje przywrócenie obiektu w formie zbliżonej do oryginału i z wykorzystaniem historycznych elementów. Pierwotnie Emilia stała u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Musiała zostać jednak stamtąd przeniesiona ze względu na planowaną w tym miejscu inwestycję. Urzędnicy zaproponowali, żeby trafiła na działkę pomiędzy Pałacem Młodzieży a parkiem Świętokrzyskim. Wstępnie podawano, że stanie się to na przełomie 2017 i 2018 roku, jednak urzędnicy postanowili wspólnie z projektantami rozbudować podziemia, nad którymi stanie konstrukcja.

Nad pracami czuwał stołeczny konserwator zabytków, który dwa lata temu zapowiadał, że miasto planuje rozpocząć budowę pawilonu w 2020 roku. - Jeszcze w 2019 roku chcemy ogłosić przetarg i rozpocząć budowę. Ta może zakończyć się w 2020 roku, ale jest szansa, że sam budynek zobaczymy już w przyszłym [w 2019 roku - red.] – mówił wtedy Michał Krasucki.

Oranżeria i centrum konferencyjno-kongresowe

Jak zapowiedział ratusz, nowy budynek ma pełnić funkcje aktywizujące i integrujące społeczeństwo. W środku zaplanowano miejską oranżerię z przestrzenią usługową na przykład na gastronomię oraz centrum konferencyjno-kongresowe.

To nie pierwszy raz, kiedy Warszawa współpracuje w formule PPP. Od grudnia ubiegłego roku nowego operatora ma miejskie Centrum Kreatywności Targowa – to Krajowa Izba Gospodarcza (KIG). Z kolei w marcu, również w formule koncesji, stolica podpisała umowę na projekt i budowę nowoczesnego parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy.

Nowy pawilon stanie pomiędzy Pałacem Młodzieży a parkiem ŚwiętokrzyskimBBGK Architekci

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości