Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Przedsiębiorcy ze Śródmieścia będą mogli liczyć na niższy czynsz

  TVN Warszawa | Śródmieście

  Autor:
  katke/ran/r
  Źródło:
  PAP
  Ulice Warszawy po wprowadzeniu nowego rozporządzeniaTVN24
  wideo 2/4
  TVN24Ulice Warszawy po wprowadzeniu nowego rozporządzenia

  Najemcy, którzy zostali zmuszeni do zawieszenia lub ograniczenia działalności przez obostrzenia wprowadzone przez rząd, zyskali możliwość obniżenia czynszu - poinformował śródmiejski urząd.

  Jak poinformował burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens, chodzi o warszawski pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, którego częścią jest i śródmiejski program.

  "Dla tych, którzy nie mogą normalnie pracować"

  - Stanowi realną pomoc dla tych, którzy przez pandemię koronawirusa, a także rządowe ograniczenia, nie mogą normalnie pracować. Lokalni przedsiębiorcy zapewniają miejsca pracy naszym mieszkańcom, pomagają utrzymać się ich rodzinom, płacą tu podatki i dbają o to, abyśmy mieli gdzie spędzić wolny czas i zrobić zakupy. Są integralną częścią Śródmieścia i zasługują na faktyczną pomoc. Stąd nasza decyzja o aktywnym włączeniu się w działania pomocowe podejmowane przez prezydenta i Radę Warszawy – przekazał burmistrz.

  I dodał, że śródmiejski program przewiduje dwa warianty pomocy. Pierwszy dla przedsiębiorców, którzy zostali zmuszeni do całkowitego zawieszenia swojej działalności. "Mogą oni wystąpić o obniżkę czynszu nawet do wysokości opłat związanych z utrzymaniem lokalu, czyli na przykład kosztów eksploatacyjnych czy wpłat na fundusz remontowy. Średnia stawka w tym wariancie wyniesie około 9 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu (ostateczna stawka będzie zależna od kosztów utrzymania jednego metra kwadratowego w danej nieruchomości)" – przekazał w czwartek śródmiejski urząd w komunikacie.

  Obniżka na trzy miesiące

  Drugi wariant zakłada obniżenie czynszu proporcjonalnie do udokumentowanego spadku obrotów (porównanie rok do roku). Skorzystają z niego najemcy, którzy nie zamknęli lokali i wciąż prowadzą w nich działalność w ograniczonym zakresie, na przykład na wynos.

  Obniżka będzie przyznawana na okres do trzech miesięcy, liczonych od 14 marca bieżącego roku, czyli od dnia ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, a każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie. Program będzie realizowany przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Śródmieście.

  Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

  Wystarczy wypełnić wniosek

  Jak poinformował Urząd Dzielnicy Śródmieście, aby uzyskać wsparcie, należy wypełnić wniosek i przesłać go w formie elektronicznej na adres: kancelaria@zgn.waw.pl. We wniosku muszą znaleźć się dane identyfikujące najemcę, takie jak dane kontaktowe, dokładny adres i oznaczenie wynajmowanego lokalu. Do wniosku należy dołączyć też uzasadnienie, które wyjaśni, w jaki sposób sytuacja związana z pandemią koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową najemcy.

  Dodatkowo, dzięki rozwiązaniom przyjętym przez Radę Warszawy, przedsiębiorcy mogą wnioskować o odroczenie lub rozłożenie na raty całości albo części należności. Wnioski należy kierować do właściwych miejscowo ZGN.

  Autor:katke/ran/r

  Źródło: PAP

  Źródło zdjęcia głównego: archiwum

  Tagi:
  Raporty: