Czołgi, haubice, transportery, myśliwce na wielkiej defiladzie
- Źródło:
- tvn24.pl
W Warszawie odbyła się defilada wojskowa, która była kulminacyjnym momentem centralnych obchodów święta Wojska Polskiego. Tysiące zgromadzonych w pobliżu Wisłostrady widzów mogły podziwiać najnowocześniejszy sprzęt, którym dysponuje, lub w najbliższym czasie ma dysponować Wojsko Polskie. Zobaczyć można było myśliwce F-35, śmigłowce Apache, czołgi Abrams czy wyrzutnie rakiet HIMARS. W uroczystościach wzięło udział ponad dwa tysiące żołnierzy i 200 jednostek sprzętu wojskowego. Defiladę poprzedziły przemówienia Ministra Obrony Narodowej, Prezesa Rady Ministrów i Prezydenta RP.
Widzowie podczas defilady mogli zobaczyć też koreańskie haubice samobieżne K9 Thunder, czołgi Leopard 2PL i pojazdy gąsienicowe M2 Bradley.
To wydarzenie relacjonowaliśmy minuta po minucie.
Relacja odświeża się automatycznie
- 15:52
Przejazd Krabów zakończył defiladę wojskową.
- 15:52
Zgromadzonym prezentują się Kraby - czyli polskie, autohaubice samobieżne. W 2022 roku polska przekazała Kraby Ukrainie, gdzie szybko zyskały uznanie na froncie.
- 15:50
Po Wisłostradzie przejechała koreańska haubica samobieżna K9 Thunder. Są one na wyposażeniu między innymi 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
- 15:48
Zgromadzonym zaprezentowano czołg M1A1 Abrams, który jest na wyposażeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej. To jeden z najgroźniejszych czołgów świata.
Wisłostradą przejechał też czołg Abrams 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który nazywa się Sitek-21 - na cześć polskiego żołnierza poległego podczas obrony granicy.
Czołg otrzymał imię "Sitek-21" na cześć sierżanta Sitka
- 15:45
Na defiladzie pojawił się też Leopard 2PL – czołg powstały w wyniku modernizacji czołgów Leopard 2A4, przeprowadzonej we współpracy Rheinmetall oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
- 15:44
Defilada w powietrzu
- 15:43
Przed trybuną honorową przejechał między innymi M2 Bradley – amerykański gąsienicowy bojowy wóz piechoty.
- 15:43
Zgromadzeni oglądali kolumnę czołgów oraz baterie HIMARS.
Ponad 2,5 tys. żołnierzy bierze udział w defiladzie
- 15:40
Apache na polskim niebie podczas obchodów Święta Wojska Polskiego
- 15:39
Przed trybuną honorową przejechał zestaw przeciwlotniczego krótkiego zasięgu "Mała NAREW".
- 15:38
Zgromadzeni mogli zobaczyć pojazd Żmija - lekki pojazd uderzeniowy opracowany przez firmę Concept oraz Polski Holding Obronny. Może on być używany w misjach dalekiego rozpoznania oraz szybkich uderzeniach.
- 15:36
Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego na Wisłostradzie
- 15:34
Rozpoczyna się pokaz pojazdów kołowych. Przed trybuną honorową suną pojazdy Żandarmerii Wojskowej.
- 15:33
- Samoloty, które mogliśmy podziwiać potrafią pomóc w wywalczeniu dominacji w powietrzu, co jest kluczowe na współczesnym polu walki - komentował na antenie TVN24 major Michał Fiszer, były pilot wojskowy.
- 15:31
Zgromadzeni mogą podziwiać amerykańskie samoloty F-35, które niedługo mają stanowić o sile polskich sił powietrznych.
Myśliwce F-35
- 15:30
Defilada w powietrzu
- 15:29
Na warszawskim niebie pojawiły się śmigłowce - w tym Apache AH-64. Obok niego przeleciały śmigłowce szturmowe typu Mi 24W należące do 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu.
Wojskowe Śmigłowce na warszawskim niebie
- 15:24
Wcześniej jednak przed trybuną honorową zaprezentował się Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego.
W defiladzie biorą udział żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP
- 15:22
Za chwilę rozpocznie się pokaz sprzętu wojskowego - zgromadzonym zaprezentują się śmigłowce i myśliwce - w tym nowoczesne F-35, które niedługo będą na wyposażeniu polskiej armii.
- 15:21
Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego
- 15:20
Zgromadzeni mogli zobaczyć litewsko-polsko-ukraińskiej brygady, za nimi podążali żołnierze z Eurokorpusu ze Strasburga, którzy zamknęli przemarsz pododdziałów zagranicznych.
- 15:18
Przed trybuną honorową przechodzą pierwsi żołnierze sił sojuszników. Pochód otwierają żołnierze ze Stanów Zjednoczonych.
- 15:16
Przemarsz kolejnych pododdziałów przed trybuną honorową
- 15:13
Kolumnę oddziałów pieszych prowadzi dowódca uroczystości, pułkownik Marcin Kujawa, na co dzień dowódca Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Za nim maszerują przedstawiciele poszczególnych typów wojsk.
- 15:10
Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego się przegrupowuje w takt marsza "Niezłomni", żołnierze za chwilę powrócą ponownie zaprezentować się zgromadzonym. Orkiestra wojskowa przygotowuje się do odegrania "Warszawianki" Karola Kurpińskiego.
- 15:07
25 wystrzelonych salw symbolizuje 25 lat członkostwa Polski w NATO
- 15:05
Trwa odśpiewywanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego - Marsz Pierwszej Brygady.
Odśpiewano Marsz Pierwszej Brygady
- 15:01
Odbywa się salut armatni - 25 wystrzelonych salw symbolizuje 25 lat członkostwa Polski w NATO.
- 14:59
- Niech żyje wolna, suwerenna Polska - zakończył Andrzej Duda.
- 14:59
- W wojsku, jak powiedział minister Kosiniak-Kamysz, służą całe rodziny. Dziękuję wam za to z całego serca. Składam najserdeczniejsze życzenia żołnierzom i ich rodzinom. Niech zawsze spokój gości w waszych domach, niech zawsze mama i tata wraca bezpieczenie z zadań na rzecz bezpieczeństwa kraju. Niech towarzyszy wam szczęście i dobro - mówił prezydent.
- 14:58
- Liczę, że wkrótce uchwalimy przygotowaną przeze mnie i z moimi współpracownikami ustawę reformującą polski system dowodzenia. To są wnioski z kryzysu, z którym mamy do czynienia od trzech lat. To są wnioski z ćwiczeń, które odbywaliśmy. Liczę, że tą, niezwykle ważną ustawę będę mógł wkrótce podpisać, żeby żołnierze mogli działać jeszcze sprawniej.
- 14:56
- Od 2021 roku mierzymy się z agresją hybrydową ze strony Białorusi. Dziś wiemy, że było to przygotowanie do agresji na Ukrainę. Udało nam się zabezpieczyć nasze bezpieczeństwo, ale nie bez strat. Życie stracił żołnierz Mateusz Sitek, inni zostali ranni - powiedziała prezydent.
- 14:55
Prezydent Andrzej Duda: dziękuję naszym aliantom, za decyzje umacniające sojusz, za podejmowane w ostatnich latach decyzje. Dziękuję żołnierzom NATO, którzy odbywają służbę wojskową w Polsce. Budują nasze bezpieczeństwo każdego dnia.
- 14:54
- Dziękuję za rozpoczęcie i kontynuowanie programów, które są niezbędne. Dzisiejsza defilada pozwoli zobaczyć zmianę, która się dokonuje. Najnowocześniejszy sprzęt, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Gwarantem są też sojusze. W 1999 roku przystąpiliśmy do NATO, dzięki temu dzisiaj jesteśmy częścią największej wspólnoty obronnej. Dzisiaj żołnierze sojuszniczy, na czele z zaproszonymi przez nas żołnierzami amerykańskimi są w Polsce. Wcześniej w Polsce byli żołnierze, którzy tu nie byli zapraszani - mówił prezydent.
- 14:52
Prezydent Duda odniósł się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Musimy mieć taką armię, żeby nikt nie odważył się nas napaść. To najważniejsze zadanie, które przed nami stoi. Dziękuję za słowa, które wcześniej padły, za kontynuowanie polityki wzmacniania bezpieczeństwa. Za podpisanie kolejnych umów, dzięki którym będzie budowany potencjał polskiej armii.
- 14:51
- Dziękuję prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, że przywrócił idee defilady. Żeby oddać hołd żołnierzom, tym którzy dźwigają na swoich barkach odpowiedzialność za bezpieczeństwo społeczeństwa. Dziękuję tym, którzy dziś się tu zgromadzili, swoją obecnością okazują swoje poparcie dla Wojska Polskiego - mówił Andrzej Duda.
- 14:49
Prezydent Duda: z tej historii, także i dzisiaj musimy wyciągać wnioski. W dzień wielkiego zwycięstwa, w jego rocznicę od lat spotykamy się w Warszawie czy innym ważnym miejscu, by oddać hołd polskim żołnierzom.
- 14:48
- Świadomość ofiary również kształtuje etos polskiego żołnierza. Za tamto zwycięstwo zapłacono wysoką cenę. Pochylaliśmy się wczoraj nad ich grobami, wspominaliśmy ich oddanie. Teraz polski żołnierz idzie, broni wartości, w które wierzymy. Tak, jak niedawno uczynił to sierżant Mateusz Sitek broniący polskiej granicy. Tak, jak robili to nasi żołnierzy na kontyngentach w Iraku i Afganistanie. Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy - zaapelował prezydent Duda.
- 14:46
Prezydent: nasi żołnierze są w prostej linii spadkobiercami tych, którzy pogonili sowietów na wschód, którzy obronili Polskę, dzięki którym ukształtował się polski naród. Chociaż później problemów nie brakowało, również społecznych. Ale to do historycznych wniosków, które powinniśmy wysnuwać. 15 sierpnia jest dniem święta Wojska Polskiego, na którym zbudowany jest etos polskiej armii.
"To było wielkie zwycięstwo, nie tylko wygrana bitwa"
- 14:45
Andrzej Duda: to była armia milionowa, w której byli wszyscy. Obok doświadczonych żołnierzy była także młodzież, czasami zwyczajne dzieciaki. Studenci, gimnazjaliści.
- 14:44
- Zwycięstwo było możliwe dzięki poświęceniu dowódców oraz wojskowym. Ale również dzięki odpowiedzialności i zjednoczeniu całej klasy politycznej. Wincenty Witos stanął na czele rządu, który miał jeden, główny cel: obronić Polskę w beznadziejnej - jak się wydawało - sytuacji. Byli razem, byli wspólnie, byli zdeterminowani. Wszyscy. Politycy, żołnierze i ludzie polskiego społeczeństwa - mówił Andrzej Duda.
- 14:42
Zwierzchnik Sił Zbrojnych powitał zgromadzonych. - 104 lata temu odradzająca się Polska, mimo ogromnych obaw i załamania wielu polityków i obywateli, zdołała się obronić przed bolszewicką inwazją. To było wielkie zwycięstwo, nie tylko wygrana bitwa - podkreślił prezydent.
- 14:40
Głos zabrał prezydent Andrzej Duda.
- 14:39
- Jesteśmy wszyscy patriotami o różnych poglądach. Z różnych stron przyszliśmy, ale wszyscy kochamy Polskę. Będziemy robić wszyscy bez wyjątku wszystko, żeby jej bronić. A dzisiaj, w tym wspaniałym dniu podkreślamy: zrobimy wszystko, żeby Polki i Polacy żyli w bezpiecznej ojczyźnie - powiedział premier na koniec.
- 14:38
Donald Tusk: deklaracje o gotowości do poświęceń są bardzo ważne. To, co jest gwarancją bezpieczeństwa - realne sojusze - to jest to, o co wszyscy musimy dbać.
"Zwycięstwo może czasem niedocenione, ale jedno z najważniejszych zwycięstw na świecie"
- 14:37
- Wojny przyszłości toczą się wokół nas. Dzisiaj musimy obiecać rodakom, ale i żołnierzom. Zbudujemy nowoczesną armią, polska armia będzie najinteligentniejsza. To właśnie szybkość, zwinność, inteligencja i przewaga technologiczna jest kluczowa. Na to chcemy stawiać - zapowiedział premier.
- 14:36
Przemówienie premiera Donalda Tuska
- 14:35
Premier: robimy wszystko, żeby Polacy nigdy już w przyszłości nie musieli liczyć na cud. Cud nad Wisłą będzie już zawsze pamiątką świetnego dowództwa, wielkiego morale. Ale powinno być też przestrogą. W strategii polskiej obrony nie może być miejsca na liczenie na cud. Musimy liczyć na siebie, musimy liczyć na nasz naród. Na realne sojusze, na nasz wspólny wysiłek w budowie nowoczesnej armii. Budujemy ją wielkim wysiłkiem Polaków, każdy składa się na ten cel. Budujemy jedną z najnowocześniejszych formacji obronnych na świecie.
- 14:33
- Być może cała cywilizacja wolności przetrwała dzięki temu zwycięstwu i dzięki ofiarom z tamtych dni, tygodni i miesięcy. Wiele Polek i Polaków oddało życie - podkreślił premier.
- 14:32
Donald Tusk: dzisiaj świętujemy wasze święto, żołnierze. Świętujemy rocznicę ważnego zdarzenia, zwycięstwa nad agresorem. Zwycięstwo może czasem niedocenione, ale jedno z najważniejszych zwycięstw na świecie.
- 14:31
Głos zabrał szef rządu, Donald Tusk. - Wszyscy dostojni goście, rodacy i żołnierze Wojska Polskiego. Wszyscy patrzymy na wasze twarze, na waszą postawę, która nacechowana jest odwagą i determinacją. Jesteście solą tej ziemi - zaczął premier.
- 14:30
- Polska zwyciężyła w 1920 roku i będzie zwyciężać. Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy i zwyciężymy. Cześć i chwała bohaterom, niech żyje Wojsko Polskie, niech żyje Polska - zakończył minister.
- 14:28
- Transformacja wojska przyspiesza, ten proces musi być kontynuowany. To kwestia naszej odpowiedzialności. Dziękuję wszystkim żołnierzom, kombatantom. Pamiętajmy, że żołnierz nie służy sam, służy cała jego rodzina. Potrzebne jest wsparcie, oddanie. Tego nie brakowało 104 lata temu - podkreślał szef MON.
- 14:26
- Wróg zmienia słowa, ale nie zmienia melodii, z którą napada na kolejne narody, kraje. Dziś na Ukrainę. Musimy być gotowi na wszystkie scenariusze.
"Jak to możliwe, że nowe wojsko pokonało zło"
- 14:25
- Lud polski stał się narodem, narodził się nowożytny naród. 15 sierpnia musi być w centrum naszej polityki historycznej. To jest święto nas wszystkich. Każdy ma prawo do miłości do ojczyzny, do tego obowiązku. Każdy z tego prawa i obowiązku musi korzystać. Miłość do ojczyzny to święta, ale przede wszystkim dzień powszechnych. Za chwilę przemaszeruje tutaj jedna z głównych armii NATO, za którą stoją sojusze, realna miłość narodu. Wojsko Polskie to nasza miłość i chluba - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
- 14:23
Szef MON: poszli wszyscy razem, wszyscy się zjednoczyli z Wojskiem Polskim. W tych dniach sierpniowych utworzyła się nowa Rzeczpospolita. Ci, co byli niewolnikami, stali się gospodarzami.
- 14:22
Władysław Kosiniak-Kamysz: jak to możliwe, że nowe wojsko pokonało zło, pokonało śmiertelnego wroga? Bo była wspólnota, bo przeciwnicy polityczni potrafili się zjednoczyć.
- 14:20
Szef MON rozpoczął od powitania zgromadzonych. - Jesteśmy dzisiaj tu wspólnie, jesteśmy razem, bo 104 lata temu Wojsko Polskie zatrzymało barbarzyńską Armię Czerwoną - powiedział minister.
- 14:19
Głos zabiera wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
- 14:16
Wzniesiono Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Odśpiewano hymn.
- 14:13
- Czołem żołnierze - powitał zgromadzonych wojskowych prezydent Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych.
- 14:06
Trwa prezentacja pododdziałów przed prezydentem Andrzejem Dudą.
Trwa prezentacja wojska uczestniczącego w defiladzie.
- 14:04
Nasze kamery na lotnisku w Krzesinach obserwują przygotowania polskich F-16 do wylotu na defiladę.
Baza w Krzesinach. F-16 gotowe do wylotu.
- 14:02
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Wiesław Kukuła zameldował prezydentowi Andrzejowi Dudzie gotowość żołnierzy polskich i sojuszniczych do defilady.
Żołnierze gotowi do defilady
- 13:54
W defiladzie biorą udział sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, reprezentacji Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.
W defiladzie biorą udział żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP
- 13:43
Przygotowania już na ostatniej prostej - donosi reporter TVN24 Artur Molęda. Zaznacza, że jeszcze zanim zgromadzeni będą mogli podziwiać przejeżdżające kolumny wojskowe, głos zabierze wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, premier Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda.
Przygotowania na ostatniej prostej
- 13:12
- Chociaż do defilady zostało jeszcze kilkadziesiąt minut, w pobliżu Wisłostrady gęstnieje tłum. Coraz trudniej znaleźć dobre miejsce do obserwowania zbliżającego się wydarzenia - relacjonuje nasz reporter Aleksander Klekocki, który obserwuje przygotowania na wysokości mostu Śląsko-Dąbrowskiego.
W pobliżu Wisłostrady gęstnieje tłum
Defilada ma rozpocząć się o godz. 14.
- 13:04
W związku z defiladą od godziny 13 zamknięty dla ruchu kołowego jest most Gdański. W związku z tym zmieniono trasę autobusów linii 409 i 500. Wcześniej, bo już o godzinie 8 most został zamknięty dla ruchu pieszego i rowerowego.
- 12:58
Weź ze sobą wodę, krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne - przypomina MON wszystkim udającym się na defiladę. Warto pamiętać też o nakryciu głowy i wygodnych butach. Rodzice powinni zadbać, żeby ich dzieci - na wypadek zgubienia się w tłumie - miały na sobie opaski identyfikacyjne.
- 12:42
MON podkreśla, że oprócz defilady z okazji święta Wojska Polskiego czekają atrakcje w Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli.
- 12:11
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że z uwagi na upał podczas defilady dla obserwujących to wydarzenie będzie dostępnych 20 tysięcy butelek wody w sześciu punktach.
Autorka/Autor:bż
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu