Śródmieście

Śródmieście

35 mln pasażerów, 28 razy wokół Ziemi

Słodyczami i gadżetami przywita dziś pasażerów II linia metra. I choć to dzień kobiet, prezenty dostaną pasażerowie obu płci, bo pretekstem są pierwsze urodziny centralnego odcinka.

"Emilia to kawał dobrej architektury, a nie ideologia"

Tu się obserwuje także ludzi, nie tylko obrazy. Również to, co jest na ulicy. Emilia to architektura, nie ideologia - mówi wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Marcel Andino-Velez. Trwają ostatnie wystawy w dotychczasowej siedzibie muzeum. Wicedyrektor zapowiedział również, jak placówka będzie funkcjonować po 1 maja, gdy skończy się jej wynajem pawilonu po dawnym salonie meblowym.

Najgłośniejszy saksofonista świata świętuje urodziny

Peter Brötzmann bywa nazywany najgłośniejszym saksofonistą świata, dlatego nie ma się co dziwić, że urodziny będzie miał najdłuższe. Potrwają aż pięć dni, a złożą się na nie premiera filmu biograficznego i cztery koncertowe wieczory w klubie Pardon To Tu. Będzie głośno.

Masa Krytyczna dla Żołnierzy Wyklętych

"Razem przywróćmy pamięć o Żołnierzach Wyklętych" – pod takim hasłem ruszy w niedzielę Warszawska Masa Krytyczna. Rowerzyści przejadą obok miejsc związanych z działalnością członków powojennego, antykomunistycznego podziemia.

MJN zawiadamia prokuraturę. Były burmistrz odpowie pozwem

Aktywiści z Miasto Jest Nasze złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez były zarząd Śródmieścia. Chodzi o nieprawidłowości związane ze sprzedażą lokali użytkowych, na których dzielnica miała stracić kilka milionów. Były burmistrz dzielnicy Wojciech Bartelski też zapowiada pozew – o ochronę dóbr osobistych.

Atak na Kampanię Przeciw Homofobii. "Próbowali wyważyć drzwi"

Trzech młodych mężczyzn próbowało wtargnąć do warszawskiej siedziby Kampanii Przeciw Homofobii. Kopali w drzwi i wykrzykiwali obraźliwe słowa. Po wezwaniu policji sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. To już drugi atak w tym tygodniu na siedzibę organizacji działającej na rzecz LGBT.

Ile warszawscy kierowcy tracą w korkach? Najwięcej w Polsce

3,8 mld złotych - tyle kosztowały kierowców korki i utrudnienia w ruchu drogowym w największych polskich miastach w 2015 roku - wynika z raportu Deloitte i serwisu Targeo. Najwięcej za stanie w korkach w ubiegłym roku zapłacili zmotoryzowani warszawiacy - prawie 4 tysiące złotych.

Twierdzi, że był bity i gwałcony. Chce miliona złotych od sióstr

Miliona zł zadośćuczynienia i 2,5 tys. zł renty żąda m.in. od zakonu boromeuszek były wychowanek ośrodka opiekuńczego sióstr, gdzie stosowano przemoc fizyczną i psychiczną. Pozwał też kierującą ośrodkiem siostrę Bernadettę, skazaną za taką przemoc na 2 lata więzienia.

"Wojna na dole" czyli konflikt o stołeczne dzielnice

Platforma Obywatelska, która od lat rządzi Warszawą, traci władzę w kolejnych dzielnicach. Zyskuje Prawo i Sprawiedliwość. To, co z ogólnopolskiej perspektywy może jeszcze nie rzuca się w oczy, pod lokalnym mikroskopem pokazuje już całkiem duże pole bitwy. W walce główną bronią są donosy, groźby, podsłuchy i wzajemne oskarżenia o zdradę. O coraz bardziej zaciętej rywalizacji PO i PiS w stolicy w materiale Piotra Świerczka, reportera programu "Czarno na Białym".

Wpis do rejestru zabytków: ocali czy pogrąży Emilię?

Czy wpis do rejestru zabytków ocali pawilon Emilii? - zastanawiali się uczestnicy wtorkowej debaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wnioski były raczej przygnębiające. - Ten ruch może uśmiercić budynek i zaprzepaścić projekt jego przeniesienia – ostrzegali sceptycy.

"Armio Wyklęta, Warszawa pamięta"

Kilkaset osób wzięło udział w warszawskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy przeszli sprzed pomnika Romana Dmowskiego przed bramę aresztu na Rakowieckiej. Marsz zorganizowały środowiska narodowe.

Te budynki mają być chronione. Długa lista Krasuckiego

Już niebawem gminna ewidencja zabytków może się powiększyć o ponad pół setki obiektów. – To przełomowy moment w pracach nad nową listą – nie ukrywa Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Problem dzikiej reprywatyzacji wciąż nierozwiązany. Co z ustawą?

- Reprywatyzacja to problem, który trzeba rozwiązać raz a dobrze. Warszawa powinna zająć się skupowaniem roszczeń. To by pozwoliło oszczędzić pieniądze przeznaczane na wypłaty odszkodowań i zapobiegło wielu ludzkim tragediom – mówi poseł i były burmistrz warszawskiej Pragi Północ Paweł Lisiecki, którego pytamy o prace nad ustawą reprywatyzacyjną.

Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kombatanci, przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji samorządowych oraz warszawiacy wzięli udział we wtorkowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odbyła się na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach. Wcześniej w katedrze polowej odbyła się msza święta. Następnie uczestnicy spotkali się pod Muzeum Wojska Polskiego, skąd przeszli na plac Piłsudskiego.