Smog coraz gorszy w centrum? Ratusz: sytuacja nas zaniepokoiła

Dziś powietrze w centrum miało parametr "bardzo złe"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

W ciągu ostatnich dni stacje pomiarowe odnotowały zanieczyszczone powietrze, szczególnie przy al. Niepodległości. Na tej stacji w centrum miasta pomiar określił jakość powietrza jako "bardzo złe". O problemie informuje też Warszawski Alarm Smogowy. Ale władze miasta i inspektorat ochrony środowiska uspokajają mieszkańców.

Problem dotyczy pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Warszawski Alarm Smogowy podał na Facebooku, że dzisiaj ich emisja jest podwyższona przy al. Niepodległości, ul. Marszałkowskiej na Targówku i Ursynowie. Pokazują, że przy tej pierwszej rano PM10 wyniósł 584 procent, a PM2,5 372 proc.

"Pamiętajcie, że takim powietrzem oddychamy jadąc do pracy, czekając na przystanku, jadąc samochodem, czy idąc chodnikiem" – alarmuje WAS.

"Sytuacja nas zaniepokoiła"

My sprawdziliśmy dane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Od czwartkowego wieczora stacja przy al. Niepodległości odnotowywała podwyższoną emisję pyłów PM10 (378,1 µg/m3 - stan na godz. 7 rano) – osiągały poziom, który ma klasyfikację: bardzo zły. Później ten parametr zmniejszył się do 172,2 µg/m3 (stan na g. 18). Z kolei przy Marszałkowskiej w ostatnich dobach odnotowany był stan umiarkowany (dla PM10 i 2,5). Co na to ratusz? - Od wczoraj zdarzały się epizody z podniesionym stanem pyłów. Sytuacja nas zaniepokoiła, ale sprawdziliśmy to, bo rozbieżności były zbyt duże – przekonuje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Zaznacza jednak, że dotyczą one głównie stacji pomiarowej w al. Niepodległości i w o wiele mniejszym stopniu tej przy ulicy Marszałkowskiej. – Odnotowaliśmy rzeczywiście w tych miejscach skoki emisji pyłów PM10 i 2,5. Wpływ na to mogło mieć jednak to, że w ostatnich dniach zaczęliśmy akcję czyszczenia ulic i w takich wypadkach pyły się wzbijają. Dokładnie wczoraj prowadzone również były intensywne prace na torowisku w al. Niepodległości – przez to również wznosiły się pyły. Nie mówię, że to jest główny powód, ale może być decydujący wpływ na wielkość przekroczeń na tej jednej stacji – tłumaczy Olszewski. I dodaje, że na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w krótkoterminowej prognozie jakości powietrza dane dla tych pyłów wskazują, że stan jest dobry albo bardzo dobry w Warszawie. – Trzeba pamiętać, że te dane są zbierane ze wszystkich stacji, a nie pojedynczych – podkreśla wiceprezydent. Jak zaznacza, sytuacja w Warszawie nie jest na tyle niepokojąca, żeby wszczynać alarm - należy dalej monitorować sytuację.

"Nie ma dramatycznej sytuacji w Warszawie"

Do dzisiejszych danych odniósł się także Główny Inspektorat Ochrony Środowiska na podstawie danych dostępnych ok. godziny 11. "Nie ma dramatycznej sytuacji w Warszawie. Z ośmiu stacji cztery są oznaczone kolorem zielonym, dwie pomarańczowym, a dwie czerwonym" - wyjaśniła w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" Magdalena Ciupak-Zarzycka, rzeczniczka Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Kolor zielony oznacza, że jakość powietrza jest dobra, pomarańczowy - dostateczna, a czerwony – zła.

Sprawa zanieczyszczenia powietrza elektryzuje mieszkańców Warszawy od kilku tygodni.

Aktywiści apelują

W listopadzie członkowie organizacji Miasto Jest Nasze pojawili w ratuszu z listem, w którym proponują konkretne rozwiązania mająca nas uchronić przed "katastrofą ekologiczną". To m.in. zakaz wjazdu ciężarówek do Śródmieścia, mycie ulic i sadzenie drzew.

Ratusz zapowiedział działania, które mają pomóc w walce ze smogiem. Urzędnicy mówili między innymi o dniach z darmową komunikacją, dotacjach na wymianę starych pieców oraz opracowaniu jednolitego systemu pomiaru. Władze miasta zapowiedział też, że zaangażują również straż miejską.

Z kolei jeszcze w tym roku powstanie Warszawski Indeks Powietrza, czyli system, który pozwoli ocenić, jak zła jest sytuacja w stolicy. Zajmą się tym naukowcy ze stołecznej Politechniki.

HAPPENING "MIASTO JEST NASZE":

Miasto jest Nasze protestowało przed ratuszem
Miasto jest Nasze protestowało przed ratuszemArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran/sk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl