Warszawa przyjazna, aktywna i otwarta. "Strategia 2030 to nie są slogany"

Władze miasta o wizji Warszawy za 15 lat
Władze miasta o wizji Warszawy za 15 lat
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Władze miasta o wizji Warszawy za 15 latMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia - te trzy hasła to na razie cały efekt pół roku prac nad strategią rozwoju Warszawy do 2030 roku. Jakie działania będą się za nimi kryły, wciąż nie wiadomo.

Prace nad strategią rozwoju trwają od września ubiegłego roku. Głównym celem jest zdefiniowanie wizji rozwoju miasta. Aby to osiągnąć, przeprowadzono m.in. cykl debat pod hasłem Warszawa 2030, konkursy literackie i plastyczne dla dzieci i młodzieży. W internecie dostępna była też ankieta dla mieszkańców. W środę ratusz zaprezentował pierwsze wnioski. - Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce i otwarta metropolia. W takim mieście chcemy mieszkać za 15 lat - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej.

- Można powiedzieć, że wnioski są oczywiste i że niepotrzebne było organizowanie tych wszystkich działań. Z drugiej strony, musieliśmy poznać opinie mieszkańców na najniższym szczeblu. To są hasła, które płyną właśnie od nich - podkreślał wiceprezydent Michał Olszewski.

- Postawiliśmy na to, żeby nie były to sformułowania slogany, ale żeby nazwać nasze miasto takimi cechami, jakimi chcą je widzieć nasi mieszkańcy - dodał wiceprezydent.

"To wstępna wizja"

W jaki sposób zaprezentowane w środę wnioski mają się do realnych problemów, z którymi warszawiacy borykają się na co dzień? Co z nich wyniknie?

Władze miasta tłumaczą, że trzy wskazane czynniki to wstępna wizja, a nie pełna strategia. - Przez następnych kilka miesięcy będziemy zastanawiać się, co zrobić, aby miasto w takim właśnie kierunku się rozwijało - przekonywał Michał Olszewski.

Konkretne rozwiązania będą zapisywane w oddzielnych programach rozwojowych. Tam mają znaleźć się cele rozwojowe dla miasta i dokładniejsze informacje, kiedy i w jaki sposób będą one realizowane.

Aktywni mieszkańcy i przyjazne miejsce

Hasło "aktywni mieszkańcy" - jak wyjaśniała Hanna Gronkiewicz-Waltz - oznacza warszawiaków, którzy podążają własną drogą i rozwijają swoje zainteresowania. Opisuje tych, którzy realizują osobiste marzenia, zawodowe ambicje, ale też wspólnie angażują się w życie stolicy i czują się za nią odpowiedzialni.

Z kolei "przyjazne miejsce" zostało zdefiniowane przez prezydent stolicy jako miasto, w którym każdy czuje się jak u siebie: wolny i bezpieczny.

Ostatnia składowa strategii, czyli "otwarta metropolia" ma wyrażać otwartość Warszawy na świat. Stolica ma wychodzić śmiało naprzeciw wyzwaniom oraz inspirować innych. Dzięki swojej różnorodności i nastawieniu na współpracę, ma być wyjątkowym środowiskiem do kreowania i rozwijania idei.

"Strategia musi być zrozumiała"

Zdaniem wiceprezydenta stolicy Michała Olszewskiego "zdefiniowanie wizji jest trudne". - Musimy posługiwać się takimi pojęciami, które dotyczą wszystkiego, o czym mówią mieszkańcy opisując miasto za 15 lat. To nie jest łatwe. Ważny jest też język, który musi być zrozumiały dla jak największej grupy mieszkańców - tłumaczył wiceprezydent.

Konferencja prasowa, na której zaprezentowano wizję, odbyła się na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Po jej zakończeniu władze miasta zaprezentowały skrzynkę, w której umieszczono "przesłanie" do mieszkańców stolicy z 2030 roku.

- Będą mogli stwierdzić, czy rzeczywiście Warszawa dalej jest takim miastem, jakim widzieli ją mieszkańcy w 2016 - mówił Michał Olszewski.

Skrzynka zostawiona przez władze WarszawyUM Warszawa

W kwietniu kolejne spotkania

W kwietniu miasto ponownie zaprosi mieszkańców do współpracy, tym razem przy wyznaczaniu celów, które mają pomóc osiągnąć wizję przyjaznego i otwartego miasta, w którym żyją aktywni mieszkańcy. Podczas planowanych spotkań w dzielnicach oraz warsztatów uczestnicy będą dyskutować o tym, co trzeba zmienić lub poprawić w Warszawie przyszłości. Zebrane informacje posłużą do dalszych prac nad strategią rozwoju stolicy.

Łącznie ma zostać zorganizowanych ok. 40 wydarzeń, w tym 18 spotkań w dzielnicach oraz 12 warsztatów przeznaczonych dla poszczególnych grup warszawiaków. Będą mogli w nich wziąć udział m.in. młodzież i seniorzy, rodzicie i dzieci do 18 roku życia, przedstawiciele firm tradycyjnych, inwestycyjnych, czy organizacji pozarządowych.

Ponadto mają się odbywać otwarte debaty dla mieszkańców oraz dyżur osób pracujących nad strategią. Miasto zachęca również do przesyłania swoich propozycji na adres warszawa2030@um.warszawa.pl.

Na koniec konferencji wiceprezydent Michał Olszewski poinformował, że dokument strategii rozwoju Warszawy ma zostać "zamknięty" do 2017 r.

Czytaj więcej o początkach prac nad strategią Warszawy 2030:

Prezydent o strategii rozwoju miasta
Prezydent o strategii rozwoju miastaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

PAP/kw/r

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP