Odkrycia dokonano przy ulicy Wiejskiej. Na terenie, gdzie znajdował się parking prowadzone są badania archeologiczne na wniosek Kancelarii Sejmu. Prace są związane z budową budynku na potrzeby komisji parlamentarnych.
Zastawy z europejskich manufaktur
Mniej więcej tydzień temu do biura stołecznego konserwatora zabytków dotarła informacja, że podczas badań odsłonięto pozostałości piwnic przedwojennych zabudowań. O tym, że znajdowały się w tym miejscu, było wiadomo chociażby dzięki historycznym zdjęciom lotniczym.
"Niespodziewanym odkryciem były natomiast zachowane w doskonałym stanie zabytki codziennego użytku, czyli zastawy stołowe porcelanowe i kryształowe (niemal kompletne), pojedyncze porcelanowe naczynia, wazony itp." – informuje biuro stołecznego konserwatora zabytków.Zastawy pochodzą m.in. z manufaktur Rosenthal, Thomas Bavaria (datowane na lata 1908–1939 r.), Shumann Bavaria (wyprodukowane w latach 1932–1944), Pirkenhammer Czechoslovakia (powstałe w latach 1918–1938).
W cukiernicy znajdowała się zwinięta gazeta. Ma być dokładnie sprawdzona, a na podstawie umieszczonej na niej daty szacunkowo uda się określić, kiedy przedmioty trafiły do piwnicy.
Ocalały w nienaruszonym stanie
"Odkrycie to jest zaskakujące i wyjątkowe, biorąc pod uwagę zniszczenia, jakim uległa w czasie wojny Warszawa – znajdujące się tutaj budynki zostały zburzone do poziomu gruntu. Nie spodziewano się, że mogły się zachować w prawie nienaruszonym stanie jakiekolwiek przedmioty pozostawione w piwnicach" – przekonuje stołeczny konserwator zabytków.
Teraz znalezione skarby mają zostać poddane zabiegom konserwatorskim i będą zinwentaryzowane.
W UBIEGŁYM ROKU SPORO SKARBÓW ODSŁONIŁA WISŁA MIĘDZY MOSTAMI GDAŃSKIM A GROTA-ROWECKIEGO:
W Wiśle odnaleziono ceramikę, fragmenty mostów i statków
ran/b
Źródło zdjęcia głównego: Stołeczny konserwator zabytków