Śródmieście

Śródmieście

Nowy dom karykatury

Jeszcze niedawno groziło mu włączenie do Muzeum Warszawy, co krytycy tej decyzji uważali za likwidację. Najpierw obroniło autonomię, teraz uzyskało dodatkową siedzibę. Muzeum Karykatury rozrasta się.

Protest przed ratuszem. "Potworny lęk przed nacjonalizmem"

W poniedziałek po południu przed stołecznym ratuszem zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Kobiety trzymają czarne parasolki układające się w napis "stop faszyzmowi". Manifestacja jest reakcją na sobotni marsz narodowców podczas obchodów Święta Niepodległości.

Protestowali pracownicy sądów

Przed kancelarią premiera protestowali pracownicy sądów i prokuratury. Domagali się przede wszystkim podwyżki płac. Aleje Ujazdowskie były nieprzejezdne.

Błaszczak: oni chcieli doprowadzić do tego, żeby była awantura

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak podsumował wydarzenia z 11 listopada. Odnosząc się do komentarzy, zgodnie z którymi policja miała zachowywać się brutalnie wobec działaczy opozycji, minister stwierdził, że to oni "chcieli doprowadzić do tego, żeby była awantura".

"Wszyscy różni, wszyscy biali". Wicepremier Gliński: nie popieramy

- Nie ma zgody żeby w przestrzeni publicznej funkcjonowało wsparcie dla wspólnoty narodowej w sensie etnicznym. Popieramy myślenie narodowe w sensie narodu kulturowego - powiedział w niedzielę wicepremier i minister kultury Piotr Gliński odcinając się od rasistowskich transparentów na marszu narodowców.

Protest kobiet na trasie marszu. "Popychano nas, szarpano, pluto"

12 kobiet zostało usuniętych siłą z trasy marsz narodowców w sobotę, po tym jak zorganizowały protest na jego trasie. - Stanęły tam zamiast służb państwa. Na trasie brunatnej fali stanęły bezbronne kobiety. To nie był incydent, tylko akt bohaterstwa - mówił lider Obywateli RP Rafał Kasprzak. Stwierdził też, że władze Warszawy powinny rozwiązać marsz, ponieważ łamano na nim prawo.

Platforma zapowiada sądową batalię w sprawie zmian nazw ulic

"Rada Warszawy powinna odwołać się od zarządzenia wojewody mazowieckiego w sprawie zmian nazw ulic: Armii Ludowej i Dąbrowszczaków" - takie stanowisko przyjęła stołeczna Platforma Obywatelska. Rada - jak poinformował szef klubu radnych Platformy Jarosław Szostakowski - ma się zająć tą sprawą w najbliższy czwartek.

11 listopada w stolicy. Narodowcy, antyfaszyści, incydent w centrum

Według policji około 60 tysięcy osób wzięło udział w tegorocznym marszu narodowców, który przeszedł ulicami Warszawy. Manifestowali również antyfaszyści. Doszło też do incydentu w centrum miasta – funkcjonariusze przewieźli na komisariat 45 osób. Służby podkreślają jednak, że 11 listopada przebiegał spokojnie.

45 osób trafiło na policję. Bo stali zbyt blisko marszu

Policja doprowadziła do komendy 45 osób, które protestowały przeciwko marszowi narodowców. Do incydentu z udziałem Obywateli RP doszło po południu przy Smolnej. Komenda stołeczna przekonuje, że znajdowali się zbyt blisko trasy przemarszu. Zatrzymani skarżą się na działania funkcjonariuszy.

Krakowskie zagrodzone przed miesięcznicą

Krakowskie Przedmieście i plac Zamkowy obstawiono barierkami. Wieczorem środowisko Prawa i Sprawiedliwość organizuje tam miesięcznicę smoleńską, połączoną z obchodami Święta Niepodległości. Na Trakcie Królewskim tym razem nie pojawią się Obywatele RP - zamiast kontrmanifestacji planują spotkać się na placu Defilad i upamiętnić Piotra Szczęsnego. Mieszkańcy stolicy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu.

Najlepsze budynki Warszawy wybrane

Przyznano Nagrodę Architektoniczną Prezydent Warszawy za 2016 rok. Główna przypadła Hali Koszyki. Ta sama inwestycja wygrała również w kategorii najlepszy budynek komercyjny.

Marszałkowska bez lewoskrętu w Królewską

Drogowcy planują duże zmiany na skrzyżowaniu Marszałkowska - Królewska. Chcą przebudować sygnalizację tak, aby ograniczyć liczbę wypadków. Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji, ale już teraz wprowadzono korektę organizacji ruchu, w tym zakaz skrętu w lewo - z Marszałkowskiej w Królewską.

Nowe tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na wniosek Macierewicza

Na wniosek ministra obrony narodowej na Grobie Nieznanego Żołnierza zamontowano dwie nowe tablice pamiątkowe. Są poświęcone obrońcom osiedli polskich na Wołyniu i w Małopolsce południowo-wschodniej - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Dworczyk. Jak dodał, zostaną odsłonięte "w najbliższych dniach".