Dużo drzew, mało samochodów. Taki będzie kluczowy plac w centrum

Wizualizacja zmian na placu Pięciu Rogów
Wizualizacja zmian na placu Pięciu Rogów
Źródło: ZDM

Zakorkowane dziś skrzyżowanie z niebezpiecznym przejściem dla pieszych ma się niebawem zmienić w wielkomiejski deptak. Drogowcy pokazali ostateczny projekt placu "Pięciu Rogów".

U zbiegu Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej zwykle można spotkać tłumy pieszych oczekujących na pokonanie zebry. Albo korek samochodów czekających, aż strumień pieszych przestanie płynąć przez przejście i będzie można ruszyć.

Zarząd Dróg Miejskich postanowił to zmienić. Przeprowadził konsultacje społeczne, wybrał projekt, a teraz prezentuje jego ostateczną wersję.

Priorytetem będą piesi

Skrzyżowanie ma zmienić się w otwartą przestrzeń, której nie będą przecinały ogólnodostępne jezdnie i wydzielone chodniki. Zniknąć mają też miejsca postojowe.

Jak tłumaczy rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka, po zmianach sam plac będzie nieprzejezdny, ale zostanie zachowana możliwość przejazdu w ciągu Kruczej i Szpitalnej dla autobusów i okolicznych mieszkańców.

Do odcinka Chmielnej położonego między Marszałkowską a placem "Pięciu Rogów" dojazd prowadził będzie ulicą Zgoda, która stanie się dwukierunkowa. Nie będzie nią można jednak przejechać placem w stronę Kruczej i Jerozolimskich, więc spacerujący Chmielną nie natrafią tu na uciążliwe dziś przejście dla pieszych. Wjazd samochodów będzie też ograniczony do dostawców i mieszkańców.

Nieco inaczej będzie po wschodniej stronie placu. Do tej części Chmielnej, która ciągnie się od placu "Pięciu Rogów" do Nowego Światu, będzie można dotrzeć autem jadąc Kruczą i Bracką, a potem skręcając w prawo w Chmielną. To również opcja jedynie dla transportu i mieszkańców okolicy.

- Dodatkowo pojadą tamtędy autobusy, które będą mogły przeciąć plac "Pięciu Rogów" w stronę Szpitalnej i dalej Świętokrzyskiej. Lub w odwrotnym kierunku, bo Szpitalna od placu do ulicy Przeskok będzie dwukierunkowa lecz dostępna tylko dla mieszkańców i komunikacji miejskiej. Zostaną na niej również zlikwidowane miejsca parkingowe położone po zachodniej stronie - precyzuje Gałecka.

I podkreśla, że ruch na samej Chmielnej będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach.

Planowana organizacja ruchu na placu "Pięciu Rogów"
Planowana organizacja ruchu na placu "Pięciu Rogów"

Dla pieszych

"Nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy" - zapowiadają drogowcy. I dodają, że zlikwidują też bariery utrudniające poruszanie osobom niepełnosprawnym, niedowidzącym czy niewidomym.

Nowy charakter ma temu miejscu nadać kilkanaście wysokich drzew oraz ławki i siedziska. Uzupełnieniem będzie nowa iluminacja placu, która w intencji autorów projektu ma wpisać się w "prestiżową atmosferę tej przestrzeni".

W najbliższy czwartek, 14 czerwca ZDM zaprasza mieszkańców do dyskusji nad proponowanym projektem zmian. Spotkanie odbędzie się godzinie 17 w lokalu przy Brackiej 18. Poza tym, uwagi można też przesyłać drogowcom drogą mailową.

"Konsultacje z mieszkańcami już się odbyły, na ich podstawie została opracowana koncepcja urbanistyczno–architektoniczna, najbliższe spotkanie to spotkanie informacyjne, na którym zostanie zaprezentowany projekt. Konsultacjom będzie podlegać mała architektura i wystrój architektoniczny placu" - precyzuje Gałecka.

Autorem nowej koncepcji architektonicznej placu Pięciu Rogów jest pracownia WXCA.

Koordynacja prac i archeologia

Jak informuje Gałecka, drogowcy niebawem rozpiszą przetarg na prace archeologiczne w obrębie inwestycji. - Chcemy zacząć te prace wcześniej, żeby nie przedłużać remontu. Jest niemal pewne, że na placu "Pięciu Rogów" zastaniemy sytuację podobną, jak na Miodowej i placu Krasińskich - mówi rzeczniczka ZDM. O cennych znaleziskach archeologicznych z rejonu Starego i Nowego Miasta pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Gałecka dodaje, że na 2018 rok zaplanowany jest remont sieci ciepłowniczej przy Szpitalnej. Po jego zakończeniu prace nad nowym placem "Pięciu Rogów" i jego okolicami zaczną właśnie drogowcy. Wstępnie przewidziane jest to na drugą połowę 2019 roku. Nowy plac ma być oddany do użytku w 2020 roku.

W tym miejscu ma powstać plac

kk, ran/mś

Czytaj także: